Je fakt, že poslední rok nebo dva, kdy mám „chytrý“ telefon, jsem na něm lehce závislá. Pípají mí smsky, e-maily, zprávy na aplikaci WhatsApp. Otvírám si přes displej a aplikaci Facebook, dívám se na zpravodajské servery. Jsem „stále IN“.

Nedávno jsem si všimla zajímavého trendu v restauracích – dvojice sedí u stolu a namísto, aby se spolu bavili, oba zírají do svého telefonu a surfují. Nebo, když jim donesou jídlo, jídlo si vyfotí mobilem a šup s fotkou na Facebook. Proč ne, když je v kavárně Wifi připojení. V jiné hospodě jsem viděla ceduli: „Wifi nemáme, bavte se spolu!“, to mi přišlo vtipné.

To, že jsou telefony našimi miláčky, dokazují i výsledky průzkumu, který nám došel e-mailem do redakce. Dokonce se v něm uvádí, že některé Češky nosí telefon v podprsence. Nosily byste telefon v podprsence? Já tedy ne.

foto

Z výzkumu vyplynulo, že Češi vnímají mobilní telefon jako toho nejvěrnějšího společníka. Berou si ho do ložnice, na toaletu, nosí ho na místech, kde by to nikdo nečekal a vypínají ho jen 0,2 % z nich. Celých 92 % Čechů se pak bez mobilu cítí nesvá a má pocit, že jim něco někde uteče. Vyplývá to z průzkumu Factum Invenio pro virtuálního operátora Tesco Mobile.

„Češi bez mobilu neudělají ani krok, neustále ho kontrolují, a to i ve chvíli, kdy vědí, že jim nikdo nevolal ani nepsal,“ komentuje výsledky průzkumu Branko Gugleta, marketingový ředitel Tesco Mobile. Z průzkumu vyplynulo, že pokud Češi dříve nosili mobily v pouzdrech, dnes je nosí bez pouzdra co nejvíce na „dosah“. Zatímco ženy nosí mobil nejčastěji v kabelce nebo tašce (41 %), muži v kapse kalhot (51 %). Jedna žena ze sta pak mobil nosí za ramínkem podprsenky. A muži – módní policie třes se! – ve stejném počtu případů v ledvince!

Mobil si Češi berou dokonce i do ložnice. 84 % z nich totiž spí s mobilem v ložnici. Téměř polovina si ho odkládá na noční stolek, necelých 10 % si ho pak navzdory varování lékařů dává pod polštář. Důvod? Jednak ho nejčastěji používají jako budík, a jednak – opět – chtějí mít jistotu, že kdyby jim někdo volal, telefon uslyší. Vedle v místnosti si telefon nechává jen 14 % lidí a pouhá 0,2 % dotázaných si mobil úplně vypíná.

Reklama