5e6f4f26133afrousky.jpgFoto: Shutterstock

Vím nyní, že roušky jsou opravdu důležité. Roušky chrání před virovou nákazou, před kapénkami, ve kterých jsou obsažené viry. Před tím vás dokáže ochránit látka, kterou máte před ústy a nosem – tedy rouška. Chrání tedy vás před infikovanými kapénkami. Rouška má další důležitou funkci - chrání ostatní, které potkáme před možnými viry, které jsou ve vašich kapénkách. Nákaza aktuálního koronaviru se hned neprojeví a lidé, kteří se cítí zdraví, mohou být již nakažení a šířit dál viry. Rouška zabrání vašim kapénkám, aby se šířily dál.

Není tedy pravda, že je zbytečné nosit roušky. Právě v těchto případech jsou roušky naprosto zásadní k potlačení viru v populaci. Máte tedy motivaci jednak sobeckou, kdy se chráníte sami, ale další je nesobecká – můžete chránit ostatní kolem sebe. Pojďme pracovat na tom, aby přestalo být divné nosit roušku.

Možná vás napadne, stejně jako mne, že roušky nikde nejsou. Tak si je můžete vyrobit nebo se domluvit s někým, kdo to umí. Ideálně, pokud jich máte víc, můžete je vyprat, vyvařit, používat je jednorázově. Je to rozhodně lepší než nic, výrazně tím snížíte přenos nechtěné nákazy.
K napsání tohoto článku mne vedla vlastní úvaha a marnost nad tím, že roušky nejdou sehnat a také toto video, které mi názorně vysvětlilo význam nošení roušek. I potřeby solidarity s ostatními, že je chráním, protože nevím, zda to nejsem zrovna já, kdo má v sobě virus a ještě o tom neví.

Prosím, podívejte se na video, které natočil Petr Ludwig a které sdílel MUDr. Tomáš Šebek, můj kamarád s doporučením. Sdílejte ho také a noste roušky aspoň následujících 14 dní. Je to rozhodně důležité. Je to naše pomoc lékařům, kteří se starají o nemocné.

Jak si ušít roušky?

Psaly jsem o tom v tomto článku, kde najdete i návod: Nekupujte předražené roušky. Ušijte si je ze zbytků látek

Pojďme pracovat na tom, aby přestalo být divné nosit roušku. Pokud si dáváte na sociální sítě své fotky, vyfoťte se v roušce, že patříte k těm, kteří je nosí. Je potřeba, aby přestalo být divné, že někdo má roušku. Můžete využít pro postování fotky označení #RouškyVšem. Podporujme se, pozdravme se, buďme k sobě laskaví a chraňme se navzájem.

Reklama