Přemísťování se s miminky přivázanými na těle je staré jako lidstvo samo. Jen na to naše západní civilizace v éře „studeného odchovu“ na čas pozapomněla. Dnes jsou nejrůznější šátky, nosítka nebo baby vaky běžně používanými pomůckami. Bohužel se ale mohou stát v rukou neinformovaných uživatelů nástrojem k poškození zdraví dětí.

Skvělý pomocník jen ve správných rukách

Nosit miminko připevněné na těle skýtá mnoho výhod. Máte prázdné ruce a nezastaví vás schody ani nesjízdná cesta na výletě. A jako bonus můžete i kdekoli diskrétně kojit. Kromě toho jsou nošené děti (až na výjimky) klidnější a méně plačtivé, protože se cítí v bezpečí. Také se snáze vyrovnávají s bolestí, například rostoucích zoubků nebo při nadýmání, nebo lépe zvládají horečky. Navíc bylo prokázáno, že nošení dítěte rozvíjí jeho učení, orientaci, získávání zkušeností a posiluje jeho vlastní ego. Jen musí jít o nošení správné.

614301b59ac11blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Kde rodiče chybují?

  • Ve výběru nosítka

Ne všechna totiž splňují doporučené ergonomické zásady, kdy má miminko mít nožičky do písmene M. V ideálním případě sedí na hrudníku nebo na boku nosiče čelem k němu, a to v pozici roznožmo. V jeho kyčelních kloubech je nastavena flexe (skrčení), zevní rotace (vytočení) a abdukce (roznožení). Pánev je podsazena, zatímco záda dítěte jsou úplně podepřena.

„Mnoho lidí se zhrozí při pohledu na kulatá zádíčka dítěte. Kdyby takhle seděl dospělý, skutečně by měl potíže s páteří. Ale tak jako není třeba rovnat křivé nožičky dítěte, aby správně rostly, není třeba narovnávat ani jeho záda dříve, než se budou sama napřimovat. Děti nošené čelem k nosiči mají navíc nožky v anatomicky optimální pozici pro zdravý vývoj kyčlí a je známo, že u přírodních národů se luxace kyčelních kloubů téměř nevyskytuje,“ vysvětluje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Naprosto špatně je tedy varianta, kdy dítě v nosítku spíše visí, s nožičkami svěšenými dolů a rovnými zádíčky. „Obratle jsou v první polovině roku života dítěte většinou chrupavčité a jakýkoli tlak na ně, v tomto případě gravitační síla, je může tvarově deformovat. Pozor by si měli dát rodiče na ergo nosítka, která nabízejí i variantu nošení miminka čelem vpřed. V takové pozici dítěti visí nožky dolů, nemá podsazenou pánev ani zevní rotaci kyčlí. Ač je dítě díky rozhledu spokojené, žádný výrobek mu v této pozici nemůže zajistit správnou polohu páteře,“ varuje fyzioterapeutka.

sa.jpg
Foto: Shutterstock

S ergonomickými nosítky je podle odborníků obecně lepší začít až později. V prvních měsících je vhodnější správně uvázaný šátek. „Osobně podporuji to, že nosítko má být pro miminka starší čtyř měsíců. To je taková doba, kdy už drží hlavičku. Některé názory dokonce říkají, že dítě patří do nosítka, až když sedí,“ doporučuje odbornice na nošení miminek a tvůrkyně nosítek Nina Garden.
Ještě striktnější je Iva Bílková. Ta ergonomická nosítka doporučuje až pro odrostlejší děti, zhruba od devíti měsíců věku, kdy už jsou schopny samy sedět. „Málokdy totiž ergo nosítka umožňují přirozenou polohu pro novorozence a malé kojence v klubíčku tak jako šátek,“ vysvětluje.

  • Při vázání šátku

Sebekvalitnější šátek nemůže dobře sloužit v případě, že je nedostatečně pevně nebo úplně špatně uvázán. Zdravá poloha dítěte se pak rychle ztrácí. „Páteř dítěte je tlakem gravitace více namáhána, rotována a ohýbána, krční páteř se zaklání, kyčelní klouby jsou rotovány dovnitř, není zachováno podsazení pánve,“ vyjmenovává fyzioterapeutka, která doporučuje naučit se základní úvazy na specializovaném kurzu.

„Důležité také je zkontrolovat, zda není šátek příliš utažen kolem nožiček, pak může škrtit,“ doporučuje Nina Garden.

  • V zajištění hlavičky

Hlavička těch nejmenších miminek je ještě příliš těžká a pro dítě neovladatelná, takže je potřeba dostatečně ji zajistit. „Alespoň do tří měsíců by mělo mít miminko hlavu překrytou pruhem látky, jež vede na rameno nosiče, se střídavou rotací vpravo-vlevo, aby nedošlo k záklonu. Občasná podpora hlavičky je vhodná i u starších dětí, když si rodič není jistý pevností šíje. Například pokud se maminka předklání ke staršímu sourozenci, bude cítit, že podložení hlavičky potřebuje i roční dítě. Ve spánku je třeba fixace hlavičky vždy a v jakémkoli věku,“ doporučuje Iva Bílková.

sa1.jpg
Foto: Shutterstock

  • Všeho moc škodí

Nošení je pro děti přínosné, ale to neznamená, že nepotřebují trávit čas i vleže. „Jako máma tří dětí i jako fyzioterapeut jsem preferovala rozumnou kombinaci šátku a kočárku či postýlky, kde má dítě přece jen větší rozsah pohybu,“ dodává fyzioterapeutka.

Zdroj informací: Iva Bílková, FYZIOklinika, Nina Garden

Čtěte také:

Reklama