Ráno do půl hodiny po probuzení si musí průměrný kuřák zapálit svoji první cigaretu. Další si zapálí při čekání na autobus. Po příchodu do práce si uvaří kávu a k ní patří samozřejmě neodmyslitelná cigaretka. Během pracovní doby si zhruba jednou za hodinu odskočí zakouřit. Večer zajde do hospody "na jedno" a samozřejmě intenzita sáhnutí po krabičce cigaret stoupá. V noci uléhá do postele po vykouření poslední cigarety. Průměrně asi patnácté až dvacáté...
Nechci tady rozebírat, jak jsou kuřáci bezohlední, jak mají nekuřáci právo na čistý vzduch, ani rozdmýchávat podobné rozbroje. Možná bychom se mohli na problém kuřáctví právě dnes podívat z jiné stránky. Záměrně píšu kuřáctví, protože lépe vystihuje problematiku než termín kouření, který může znamenat i zapálení si cigarety jednou za rok, protože "v Paříži vždycky kouřím", jak řekla Diane Keaton ve filmu Lepší pozdě než později.
Kuřáctví je zařazeno mezi nemoci, a to drogové závislosti. Nikotin je totiž jedna z nejnávykovějších drog vůbec. Uvolňuje dopamin, a tím navozuje u kuřáka příjemné pocity, zlepšuje schopnost soustředění a paměť. Jeho cesta do mozku trvá pouze neuvěřitelných 7,5 sekund. Dokáže zlepšit stav schizofrenie, snižuje riziko propuknutí Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby.
Ale také:
- zabraňuje likvidaci patologických buněk imunitním systémem,
- umožňuje lepší prorůstání cév v nádoru, způsobuje vzestup tlaku krve, zrychlený dech, zúžení cév
- 3x zvyšuje riziko infarktu myokardu (takže pokud máte 30% dispozice, kuřáctví vám je zvýší téměř na jistotu).
Při dlouhodobém kouření již kuřák není schopen bez nikotinu vnímat pocity rozkoše. Kouř vznikající nedokonalým spalováním tabáku obsahuje až 4 000 škodlivin, z nichž je 103 látek vyvolávajících rakovinu. 9 z 10 kuřáků umírá na následky kouření a 30 % všech nádorů je kouřením způsobeno. Jedna vykouřená cigareta vám zkrátí život o 5 minut.
Ano..., všichni víme, že kouření škodí zdraví. Chcete-li vědět, jak ho ničí konkrétně a zevnitř, můžete se zde podívat na zajímavá videa.
Kuřákem se ale nestane člověk sám od sebe. Vychová si ho společnost – ať už prostřednictvím reklam (jak nezávislí jsou kovbojové na americkém Západě, jak svěží a veselí jsou lidé, které po celém světě spojuje značka cigaret, jaké báječné ceny můžete za ničení si svého zdraví vyhrát!), tak prostřednictvím psychologico-sociálního nátlaku (zapálíme si, skočíme na cigárko atd.). Lidé kouří nikoli proto, že chtějí, ale protože nemůžou přestat.....
Pokud však opravdu přestanete kouřit, vězte, že:
* do 8 hodin, klesá hodnota oxidu uhličitého na polovinu
* do 24 hodin, je již zcela vyloučen a vaše plíce se začínají čistit
* do 48 hodin nebude ve vašem těle žádný nikotin
* do 12 týdnů se zlepší celkové prokrvení vašeho těla, lépe se vám běhá
* do 1 roku výrazně klesá riziko onemocnění v důsledku kouření
* do 5 let je vaše riziko infarktu poloviční, než když jste kouřili
* do 10 let se sníží riziko rakoviny plic na polovinu oproti vašemu kuřáckému období, riziko infarktu je srovnatelné s nekuřákem.
Na tomto přehledu vidíte, jak hluboce a dlouhodobě kuřáctví poškozuje tělo a vaše zdraví!
Nebyl by tedy dnešní den tím nejvhodnějším k nakopnutí do zadku kovboje s oduševnělým výrazem, k zavolaní svým přátelům, se kterými nás pojí společné zážitky a ne cigareta, zasoutěžení si raději na Ženě-in a k odmítnutí kolegyně, že na cigárko s ní už nikdy nepůjdete?!
Držím vám palce!!!
S laskavým svolením použito jako pramenu webu www.kurakovaplice.cz
Nový komentář
Komentáře
Fifinka: No zakazovat někomu, co si bude dělat ve svým baráku na svém pozemku, pokud teda neobtěžuje okolí, mi moc rozumný nepřijde. A co jinýho je zákaz kouření v hospodách. Netvrdím, že kouření je zdravý, takže samozřejmě jako nerozumný nehodnotím třeba příspěvek, kde popisuješ, jak někdo na následky kouření zemřel, šlo mi o tu neskutečnou nelogickou možnost zákazu kouření v něčích soukromých prostorách, kam nikdo nemusí dobrovolně chodit.
Exupery: tak celej jeden rozumnej názor?
Ještě, že já už radši žádný názor nemám.
Jak jsem psala Libče, já už ani nedebatuji, já už jen konstatuji, jak to tak může s celoživotním kuřákem vypadat...
Proboha tady snad padl jenom jeden rozumnej názor a to od Krize. prostě kdo nechce bejt v zahuleném prostředí, ať jde do nekuřácký hospody. Že jich je málo? No asi jich vy nekuřáci málo zřizujete. Když si já zřídím hospodu, nazvu ji třeba kuřáckej klub a bude se do něj vstupovat na vlastní nebezpečí.
Natálie: I zaměstnanci si můžou vybrat, kde budou pracovat, někdo jde kutat uhlí, někdo dělá s rentgenem a někdo dělá pingla. Prostě rizikový pracoviště, snad ho nikdo nenutí, aby pracoval v baru.
emma: To bych musela vidět studie na tohle téma. je otázka jestli je tohle všechno způsobený kouřením. někde jsem četla, že spolehlivě to ještě nikdo neprokázal. Lidi kteří kouří totiž obvykle mají ještě další zlozvyky, na zdraví moc nehledí (ne všichni, ale většina) a tak to může bejt třeba i něčím jiným. Pokud vím, tak rakovina střev je spojená spíš s masožravectvím a alkoholem, jestli máš studii o vlivu kouření na vznik rakoviny žaludku a střev, tak sem s ní.
Fifinka:
Kelly: ***málokterý kuřák se ve zdraví dožije důchodu*** jsi napsala. a to není pravda. důchodu se jich dožije většina...
Netvrdím, že:
- každý kuřák umře mlád
- na rakovinu se VŽDY umře rychle !!!
Trháte slova z kontextu.
Můj 122 příspěvek byl jen "suché" konstatování.
Nic, mějte se. Tady už není sranda.
emma: jak kdy, on chodil na zahradu, do sklepa..schovával se s cigaretami. Prostě nedokázal přestat, neustále se vymlouval na něco. Mamka za ním samozřejmě neustále běhala do nemocnice, tam byl většinou hospitalizován při chřipkách atd..to už bylo prakticky vždycky na ATB.
Je mi to všechno strašně líto, věřím, že kdyby přestal, když začal po ránu tak strašně kašlat, že by to takhle nebylo..ono víš, kdybych to měla popisovat všechno, třeba to, že ty kortikoidy, co si stříkal, tak mu pak ten poslední rok udělaly odvápnění kostí (osteoroporézu) - snad to píšu dobře. Měl prostě jeden obratel ztenčený, řekli, že to je z těch kortikoidů a musel brát vápník, nosil nosil korzet - takovej nasazovací, neboť ho ta páteř děsně bolela. Než zjistili, že to je ten obratel, trvalo to od jara do října, nejprve tomu nikdo nepřikládal váhu a tak.
Pepenkaa: bavili/y jsme se tu o tom (nevyznám se v tom přesně, možná budu mít někde chybu), jak kouření jednoho člověka zaplatíme my všichni z našeho zdravotního pojištění a zda firmy, které cigeraty vyrábějí dávají peníze (daně?) do tohoto pojištění..či do zdravotnictví celkově..viz emma č. 102
Pepenkaa: no, dle tvojí reakce bych řekla, že ti je patnáct...
Fifinka: hrůza! a omezoval tím život celé rodiny...
mě by zajímalo, jestli vydržel nekouřit před tvými alergickými dětmi
Kelly:
co to? Tak můj táta šel do důchodu a bylo mu 63 let (a to ještě přesluhoval, on byl ještě z ročníků, kdy muži chodili v 60letech do důchodu)..zemřel v 70 letech. Asi tak od 64 let každé ráno asi tak "hodinku" kašlal, když jsme byli na dovolené u
, všechny nás tím vzbudil, včetně mého, tehdy 1,5 letého syna. Když si kašlal doma, tak mi to bylo jedno, že, protože jsem s ním nebydlela. Když měl syn 3. narozeniny, tak ho prvně hospitalizovali na plicním, zrovna jsme tam byli..a od té doby se to různě střídalo doma - nemocnice - doma - lázně-z lázní ho vezli rovnou do Zlína do nemocnice-tam ho vyzvedl můj manžel a moje mamka-opět nemocnice v Praze - různě chodil na infuze, aby se mu lépe dýchalo, vozil ho tam
můj bratr, přesně nevím bylo to prostě furt, furt nějaké infuze, vnoučat si prostě neužil, měl neustále záchvat, jeho slova: Já nemůžu dýchat, nemůžu dýchat..pak si něco stříknul, nějaký kortikoidový svinstvo ..to bylo FURT! Jak píše emma: bronchitidy atd.
A to měl tu nejlepší zdravotní péči, dělal praktický celý život v pražském IKEM, znal tam všechny doktory atd..Jeho slova a výmluvy: Ale kdybych přestal teď kouřit (teď - to bylo asi tak posledních 15 let a zejména těch posledních 6 let), tak bych ztloustl!! Podotýkám, že táta byl jak reklama na Dachau odjakživa. Těch výmluv bylo, jak si jako malej kluk schovával cigerety všude, no síla.
Takže žádný že zemře mlád a rychle.
Táta kouřil 50 let, možná i víc
aaandilek: nikdo neříká "kuřáci jsou nenormální" ale že "kouřit je nenormální"
ničení vlastního zdraví zcela dobrovolně je nenormální...
Kelly: to se mýlíš. rakovina plic nebo čehokoliv jiného, ucpané cévy, těžké bronchitidy atd., to rozhodně není rychlé a bezbolestné umírání...
danca79: já mít výběr, jdu samozřejmě taky do restaurace, kde se nekouří. V prostředí plném toxického dýmu se prostě nenajím
ale do zahulený putyky choděj asi dělat jen ti, kterým to nevadí a většinou sami kouří...
emma: jo aha... no tak to nevím
_Lucky 87: to je pravda, neboť jen málokterý kuřák se ve zdraví dožije důchodu. Umře totiž relativně mlád a rychle.
(žáden důchod, žádné náklady na zdraví v pozdějším věku - stát potřebuje jen lidi mladé a zdravé, takové, kteří odvádějí daně; staří lidé, navíc prolezlí nikotinem, jen odvádějí penízky ze státní kasy a jsou tudíž už na obtíž)
Když kuřák vykouří za svůj život 150 tisíc cigaret, tak je téměř jisté, že onemocní rakovinou plic. Této hranice přitom dosáhne, pokud bude 20 let kouřit denně jednu krabičku. U příležitosti Světového dne bez tabáku to řekl doktor Zdeněk Skácel z Pneumologické kliniky fakultní nemocnice v pražském Motole...
to vyšlo dnes ve Zdravotnických novinách...
Natalie: Vivian: jo, já to myslela tak, že když majitel bude mít kuřáckou hospodu, tak zaměstnanci nemůžou proti tomu nic dělat. i když maj nekuřáci právo na nekuřácké prostředí...
Vivian: podle mě hlavně v Praze by pár nekuřáckých restaurací vydělávalo jak o život. Já mít výběr, jdu do nekuřácké.
emma: pokud je zaměstnavatel majitelem restaurace, může omezit i hosty. Pokud si otevře nekuřáckou restauraci ev. zřídí nekuřácké prostory v restauraci, má na to právo, ne?
Vivian: díky, jsem přesvědčená, že nikdy více, ale znáš to neříkej hop..., no do smrti to snad vydržím
Nanet: držím