Nový film s Dagmar Havlovou od režiséra Julia Ševčíka s názvem Normal líčí na příběhu masového vraha relativní hodnotu spravedlnosti a lidské zodpovědnosti. Film představili jeho tvůrci na středeční tiskové konferenci v Praze.

Ševčík si jako námět pro svůj druhý celovečerní film zvolil případ vraha Petera Kurtena, který ve 30. letech svými brutálními činy děsil celou Evropu. Kontroverzní námět autor doplnil působivým vizuálním stylem, který se nevyhýbá ani otevřenému zobrazení násilí a erotiky.

„Film je o hranici mezi šílenstvím a normálností. Jde o tenkou hranici, kterou jsme všichni za jistých okolností schopni porušit a která může být velmi relativní,“řekl o svém filmu režisér Julius Ševčík.

Normal zachycuje masového vraha ve chvíli, kdy se jeho případu ujímá mladý ambiciózní právník Justus Wehner. Jejich společné dialogy ve vězeňské cele poodkrývají Kurtenovu minulost, která stojí za jeho zrůdnými činy. Nejasnosti do případu vnáší postava Kurtenovy manželky, která se právníka snaží přesvědčit o nevině svého životního partnera. Wehner se snaží dokázat, že za vraždami stojí duševní nezpůsobilost jeho klienta. Ten jej však s chladným úsměvem neustále přesvědčuje o opaku. Závěrečný proces je tak obžalobou celé společnosti, která více než po spravedlnosti touží po pomstě.

 

Dobový thriller nabízí velkou příležitost pro herečku Dagmar Havlovou, která se na filmové plátno vrací po 12 letech. „Měla jsme pocit velké zodpovědnosti. Mladý štáb mi však poskytnul jistotu, důvěru a klid,“uvedla o svém hereckém návratu Havlová a dodala, že její role byla velmi psychicky náročná a vzala jí spoustu sil. „Velký důraz jsme položili také na silnou emocionalitu. Postava Dagmar Havlové vnáší světlo, víru a lásku do zlem naplněného života vraha,“ dodal o její roli režisér.

V roli masové vraha Petera Kurtena exceluje Milan Kňažko, který námět filmu líčí následujícími slovy: Jsou lidi, co si o sobě myslí, že jsou normální a přitom dělají věci nenormální nebo je alespoň páchají ve svých myšlenkách. V historii se děly věci, které bychom si z hlediska dnešních morálních principů dokázali těžko představit.“ Obhájce Justa Wehnera ve filmu ztvárnil Pavel Gajdoš, pro něhož Normal představuje první velkou hereckou příležitost.

Normal vznikl v koprodukci České republiky a Makedonie. Na jeho vzniku se podílel mezinárodní štáb, který zahrnuje mexického kameramana Antonia Riestru, finskou zvukařku Anne Tolkkinen či makedonského skladatele Gorana Trajkoského.

Thriller Normal do českých kin vstoupí již dnes. Půjdete?

Reklama