Národní divadlo v Praze se předvedlo ve své plné kráse premiérou opery Norma, díla mistra lyrické melodie Vincenza Belliniho (1801-1835). Bohužel se tento významný skladatel řadí v České republice k méně známým autorům. Nyní máte jedinečnou možnost slyšet Belliniho umění v jeho vrcholné hudební tragédi Norma z roku 1831, jež je libretem blízkého Belliniho spolupracovníka Felice Romaniho podle dramatu francouzského básníka Alexandra Soumeta.

 

Tragický příběh  této křehké opery se odehrává za dob bojů mezi Římany a galskými kmeny. Hlavní hrdinkou je keltská kněžka a věštkyně Norma, která se navzdory bojům a svému postavení kněžky zamiluje do svého úhlavního nepřítele římského konzula Polliona a tajně mu porodí dvě děti. Norma své lásce obětovala vše a zradila své druhy. Uposlechla své srdce a věří, že učinila správně. Bohužel netrvá dlouho a Normu souží žárlivost a podezíravost, která, jak zjistí, je oprávněná. Situace se tak vyhrocuje nejen Pollionovou nevěrou, ale také především pevným odhodláním Normina kmene k nesmiřitelnému boji s Římem. Hlavní hrdinka je pomalu stahována do propasti naplněné citovou nejistotou, láskou, pochybami, touhou pomstít všechny křivdy a povinností vůči svým soukmenovcům. Pomalu se propadá hlouběji a vy máte příležitost stát se svědky tragického konce věštkyně Normy a jejího milence.

 

V Belliniho Normě je kladen důraz na originálnější, přiléhavější a důslednější hudební zpracování dramatického děje. Nejkrásnější a zároveň nejtěžší částí je bezpochyby sólová pěvecká linka samotné Normy. Ta je dokonce považována za jeden z vrcholů, kam až lze nároky belcantového zpěvu posunout. Na tento vrchol se skutečně dostaly jen ty nejlepší z nejlepších – především Maria Callas, Joan Sutherland, Montserrat Caballé a Edita Gruberová. V národním divadle se v roli Normy představí ruská sopranistka Olga Makarina, jejíž  skvostný hlas uslyší české publikum poprvé. Olga Makirina má za sebou již mnoho úspěchů. Vystupovala Teatro Colon v Buenos Aires, v Mexico City Teatro Bellas Artes. V budoucnu zavítá například i do Théâtre des Champs Élysées v Paříži. 

 

Na své si u Normy přijdou i milovníci módy. Kostýmových návrhů se totiž neujal nikdo jiný něž sám Osman Laffita, který byl vyznamenán prestižním módním magazínem Vogue En Español cenou „Designer’s Choice Award“ pro nejlepšího návrháře. Mezi jeho klienty patří osobnosti z celého světa – od topmodelek přes umělkyně až po členy královských rodin (například Ivana Trumpová, Dagmar Havlová, Její královská Výsost princezna Ubol Ratana z Thajska). Nápaditost, elegance a především ženskost dodávají této opeře šarm a šmrnc. Přestože je opera pojata poněkud moderně, rozhodně se nemusíte obávat, že by se modernistickým pojetím vytratilo kouzlo celého příběhu, naopak je dovedeno do nejmenšího detailu.

 

Co vám tedy Norma může nabídnout? Poutavý, nadčasový příběh, skvělé pěvecké výkony, nanejvýš stylové kostýmy, důmyslné osvětlení vykreslující atmosféru, jež vás bez mrknutí pohltí, a především zážitek, na který nezapomenete!

 

 

Tragická opera o dvou jednáních

Libreto Felice Romani

 

Dirigent:                       Oliver Dohnányi

Režie:                          Bruno Berger-Gorski

Scéna:                         Daniel Dvořák

Kostýmy:                     Osmany Laffita

Sbormistr:                    Pavel Vaněk

 

Osoby a obsazení:

 

Norma              Olga Makarina
Adalgisa           Carmen Oprisanu
Clotilde             Stanislava Jirků
Pollione                        Valentin Prolat
Oroveso            Miloslav Podskalský
Flavio               Václav Lemberk

 

Sbor, balet a orchestr opery Národního divadla, spoluúčinkují členové Kühnova dětského sboru.

 

Pro srovnání uvádíme zcela odlišný názor na představení od Šumaře - klikněte ZDE.

Reklama