První písemný důkaz o konaní vánočního trhu je již z roku 1628, ovšem tak, jak ho známe v současnosti, existuje teprve od roku 1933, kdy se zavedla nová romantická ceremonie, kdy je trh slavnostně otevřen zlatým andílkem (Christkind), pronášejícím svůj prolog z balkonu kostela Frauenkirche.
Christkind je andílek s dlouhými blond vlasy a zlatou korunkou. Samozřejmě - o tuto roli je velký zájem, a je proto každoročně volen z řady mladých dívek, které si to považují za velkou čest.
Autorem proslovu pronášeném u této příležitosti je dramaturg Friedrich Brögel a text i ceremonie zůstaly dodnes téměř nezměněny.
Zahájení trhu je vždy v pátek před prvním adventem, v tomto roce tedy 28. listopadu 2003, a trvá až do Štědrého dne.
Náměstí - tržnice je v tuto dobu plné boudiček a najdete zde snad všechno - vánoční ozdoby, keramiku, hračky, upomínkové tretky pro turisty, cukroví, a téměř na každém rohu lebkuchen - perníčky s různou polevou a Glühwein - svařené červené víno.
Za hrnečky na Glühwein se sice platí záloha, ale nemálo z nich skončí jako vítaný suvenýr.
Celý vánoční trh má neobyčejnou atmosféru, nedá se jen tak popsat, musí se zažít, a tak honem, honem do nejbližší cestovní kanceláře, a třeba se tu při vánočních nákupech potkáme a popovídáme si nad hrnečkem červeného vínka...
Norimberk leží na jihovýchodě Německa (v Bavorsku), přibližně 150 km od hranic České republiky. Toto partnerské město naší matičky Prahy oslavilo v roce 2000 950. výročí svého vzniku a patří mezi jedno z nejkrásnějších německých měst.
Celé jádro historického centra je dosud obehnáno hradbami, nad nimiž vévodí starý císařský hrad. Zde měl své druhé sídlo rovněž náš otec vlasti císař Karel IV. a jeho prvorozený syn Václav se zde dokonce narodil a byl v Šebaldově kostele pokřtěn.
Karel IV. v Norimberku, stejně jako v Čechách, provedl mnoho změn. Na nátlak radních dal zbourat židovskou čtvrť a synagogu a na jejím místě dal vybudovat tržistě (Hauptmarkt) a křesťanský kostel(Frauen kirche). Dal tím, bohužel, podnět k židovskému pogromu, při kterém zahynulo více než 500 židů.
Hauptmarkt - hlavní tržistě je dnes známé nejen vánočními a letními trhy, kostelem Frauen kirche, starou radnicí se sklepními žalářemi, ale především 19 metrů vysokou kašnou Schönner brunnen. Její nenápadný, modný kroužek umístěný na jejím oplocení láká řady turistů, jeho otočením by se měly splnit všechny jejich tajné sny a přání .
Za zmínku stojí také staré sklepní katakomby, které vedou pod celým centrem Norimberka. Již ve 14. století se jich využívalo k uskladňování piva a během 2. světové války tyto chodby zachránily nejen život mnoha občanů při náletech, ale byly zde i uloženy sochy, obrazy a jiné cenné věci z kostelů a historických domů.
Vše je dodnes zachováno a část slouží jako muzeum 2. světové války.
Po válce byl Norimberk z téměř 90 % plně zničen, a stal se tak symbolem Norimberského procesu.
V jednom z největších zachovalých patricijských domů, který za války jako zázrakem nebyl zničen, je dnes městské muzeum Fembohaus. Najdete zde mimo jiné i dřevěnou kopii historického centra Norimberka tak, jak vypadalo v roce 1939, tedy jen několik let před jeho téměř plným vybombarbovanim.
K Norimberku patří nejen jeho historie a památky, ale především jeho dvě speciality - Norinberger Elisen Lebkuchen (perníčky s různou polevou) a s nimi spojený vánoční trh Christkindlesmarkt a Nürnberger Bratwurst - malé 7-8cm dlouhé párečky, opékané na roštu, podávané s německým bramborovým salátem a kyselým zelím.
Tyhle speciality by měl každý správný navštěvník Norimberka okusit.
Dobrou chuť.
Nový komentář
Komentáře
ale norimbersky pernicky fakt stojej za to, at uz je koupite na Christkindlmarktu, tak nekde v Praze.
Já byla jednou ve vánoční Vídni a punč jsem si koupila hned 2krát.Moc mě chutnal.Osvětlená Vídeň je krásná.Letos se chci podívat do Prahy.Budu moci porovnávat.Doufám že vaří víno nebo punč.A
hrníček bych si na památku koupila zase,jako ve Vídni.
Sama: V Drážďanech na vánčním trhu jsem byla ještě za socíku. Byla tam nádherná atmosféra, takže přeji ať se tem dostanete.
Žížala: právě, jenže v Praze té atmosféry moc není, nemyslela jsem, že tam chodím pro dary
To by stálo za to být při tom
Andula: no ja tam taky nejezdim nakupovat darky, ja tam jezdim uzit si kouzlo vanoc a dat di vanocni punc nebo svaracek. OStatne ja myslim ze vsechny "vanocni" trhy vcetne tech norimberskejch budou spis o vanocni atmosfere nez o zbozi
Ráda bych se podívala na vánoční trhy do ciziny.
Žížala: mně ty vánoční trhy v praze zase tak moc nebaví, protože jsou hrozně hlučný a navíc tam většinou prodávají nesmysly za drahý peníz.
Moc hezký tip na výlet...
Klidně bych jela.
Mi se snad letos dostaneme alespoň do Drážďan :-)
Už se těším na všechny ty vánoční trhy.Miluji atmosféru Vánoc a vlastně ještě víc ty dny před tím.
kaataa: tak dej vedet, zajdem na kaficko, pisnu ti do vzkazu cislo
Loni jsme byli na vánočních trzích na Václaváku a Staromáku a bylo to
punč
byl
a atmosféra
Ve Vidni jsou taky zalohy na hrnecky s puncem
Slysela jsem,ze krasne vanocni trhy maji byt i v Salzburku
Ohledně toho svařáčku souhlasím s Xantypou, ještě bych dodala, že mi nechutná, když ho piju sama, mám ráda společnost svého manžela.
nejlepsi svarak je doma delany a v klidu a teple vypity
já bych chtěla na vánoční trhy do vídně,ale nevim už kolik let si to jenom přeji
Aja: holka 250 Kč
Atmosféra musí být fajn, ale je to trochu z ruky. Dala bych si svařáček.