nordic walking

Sobotu můžete trávit u televize, na zahradě, u rybníka nebo... nebo si můžete třeba vyrazit za nějakou tou sportovní aktivitou. My jsme se rozhodli pro závod v Nordic Walkingu, který probíhal v rámci projektu Praha sportovní - Metropole v pohybu.

A tak jsme ráno sbalili hole, které máme doma, a vyrazili do Kobylis, kde byl sraz účastníků v 9.30 u vstupu do Ďáblického háje. Zaplatili jsme padesát korun zápisného a vyslechli si zajímavou prezentaci o Nordic Walkingu, kterou vedla Markéta Matušíková (jak jsme se později dozvěděli, čtenářka našeho magazínu).

Závod začínal chvíli před jedenáctou, to už jsme byli plní informací. Ale nejprve k našemu výkonu: Pojali jsme závodění ležérním způsobem, protože když jsme viděli, jak kolem nás kmitají padesátníci a bez problému nás předchází, řekli jsme si, že soutěživost je sice pěkná věc, ale na tohle nemáme. A tak se ze závodu stala spíš čtyř a půlkilometrová procházka.

Co jsme se od Markéty dozvěděli?

První zjištění bylo, že hole pro chůzi jsou dvojí - my samozřejmě měli ty špatné. Existují totiž...

  • Trekingové hole
  • Hole pro Nordic Walking

Jaký je mezi holemi rozdíl?

Trekingové hole: Pro Nordic Walking příliš nehodí, jsou těžší, pevnější a vhodné spíš do terénu. Mají různé koncovky (podle terénu) a drží se docela jinak než hole určené pro Nordic Walking. Používají se i jako opora v terénu, například při horských výstupech.
Hole pro Nordic Walking: Neslouží jako opora. Jsou podstatně lehčí (asi poloviční váha), štíhlejší, mají jinou koncovku - zešikmenou, kvůli stylu chůze. Mají nejen madlo, ale také rukavičku, která pomáhá při rychlém stylu chůze, kdy se ruka v jedné fázi pouští madla - díky rukavičce tedy hůl neztratíte.

nordic walkingStyl chůze nordic walking

Nejvíc by se dal asi přiblížit k běhu na lyžích ve stopě. Nordic Walking chůze zrychluje běžnou chůzi až na 8 km v hodině (průměrná rychlá chůze je 5 km v hodině). Poloha hole je stále šikmo podél těla a ruce kmitají opačně než nohy. V zadní části se hůl při správné technice pouští, aby ruce pracovaly naplno - když to dodržujete a děláte poctivě, je to na ruce slušná zabíračka.

Jak má být hůl vysoká?

Hole jsou teleskopické. Ruka by měla být v lokti ohnutá do pravého úhlu, když se hůl kolmo opírá o zem. Ale začátečníci mohou mít i větší úhel, aby to bylo člověku pohodlné.

Co všechno potřebuji k Nordic Walkingu?

Kromě holí netřeba žádné speciální oblečení, a ani žádné speciální boty - lépe vybírat podle terénu, do kterého vyrazíte. Samozřejmě musíte se cítit pohodlně. Jít můžete prakticky kamkoli.

Pořizovací cena holí

Nepleťte si trackingové s nordic holemi. Hůl na Nordic Walking pořídíte ve slušné kvalitě od 1.000 korun za pár, hodně kvalitní hole se pohybují od 2.500 do 3.000 za pár. To jsou ale veškeré pořizovací náklady (kromě kvalitních bot) na tento sport. Krom toho se dají pořídit i použité, nebo lépe opoužívané hole (například po závodě, který jsme absolvovali, byla možnost koupit si hole za 300 korun).

Chcete se dozvědět víc o Nordic Walkingu? Navštivte stránky naší čtenářky Markéty Matušíkové...

Nebo si zajděte zdarma zatrénovat několikrát týdně v rámci projektu Praha sportovní...

Reklama