Zpěváka Norberta Peticzkého nejspíš znáte díky jeho účinkování v soutěži Hlas ČeskoSlovenska. Nedávno vydal pro nadaci Rakovina věc veřejná album Alchymista. Nejen o něm jsme vedli zajímavý rozhovor.

Se slovenským zpěvákem Norbertem Peticzkým jsme se setkali v kavárně v jednom obchodním centru. Povídali jsme si hlavně o hudbě a nahrávání alba Alchymista. Řeč ale přišla i na videoklip, který nahrával v Terezíně, a také na kouření a rakovinu - Norbert je kuřák, přesto podporuje albem nadaci Rakovina věc veřejná.

Norbert Peticzký

Album Alchymista je vaše první album?
Je to můj debut.

Proč vlastně název Alchymista - nikde tu nevidím písničku stejného jména...
Je to narážka na knihu od Paula Coelha, která odráží můj životní postoj. Nezůstat na jednom místě a nepromarnit příležitosti, které se nabízejí.

Pomohla vám v jeho realizaci soutěž Hlas ČeskoSlovenska?
V samotné realizaci ne, ale soutěž mi pomohla v tom, že se o mě mluví. Záměr byl takový, že zatím co ostatní ještě soutěží, tak já už jsem vydal album. Rád bych o albu ještě řekl, že zisku z něj jsem se zřekl ve prospěch nadace Rakovina věc veřejná. Vyrobili jsme 2.500 cédéček, jedno stojí 180 korun a pokud se všechno vydaří, tak bychom mohli mít do Vánoc pro nadaci Rakovina věc veřejná 450.000 korun.

Vydání alba zaplatila nadace?
Zaplatil jsem to pomocí sponzorského daru od Angels cafe, které výrobu a produkci cédéčka zasponzorovalo, a tím dalo nadaci možnost získat peníze z prodeje.

Na albu je dvanáct písniček, jak dlouho jste na něm pracoval?
Je to deset původních věcí, jedna akustická verze a jeden remix. Začali jsme na něm pracovat na podzim. Tenkrát vznikla myšlenka vyrobit debutové cédéčko pro nadaci.

Proč?
Všichni zkušení muzikanti i nehudební veřejnost ví, že u nás se nedá na vydávání alb vydělat. Většinu peněz spolkne vydavatelství. Proto jsme nešli cestou přes vydavatelství, ale tak trochu těžší cestou, i když daleko osobnější.

Do Hlasu jste tedy šel, jestli to dobře chápu, už s plánem vydat cédéčko. Uvažoval jste i o tom, že kdybyste náhodou uspěl, vydáte cédéčko z toho, co vyhrajete?
Samozřejmě byl Hlas pojítko k tomu, abych vydal album. Vzhledem k tomu, že šlo o soutěž, která byla prezentovaná jako šou, která bude přijímat pouze fundované a kvalitní zpěváky, tak jsem se nestyděl, prezentovat se v podobné soutěži. Loni jsem byl v SuperStar v TOP60 a tenkrát jsem se rozhodl, že už nikdy nic podobného. Hlas ČeskoSlovenska byl ale postavený jinak, tak jsem názor změnil a jsem rád, že jsem to udělal.

Často se setkávám s tímhle názorem, že Hlas je úplně o něčem jiném. Říkají to soutěžící, říkají to kouči... Co vás na SuperStar demoralizovalo?
Hlasu je ve formě prezentace pro veřejnost daleko mírumilovnější a v žádném případě se nesnaží ničit ego mladého začínajícího zpěváka, který v SuperStar šel na casting a dostal takového sprda, že se rozhodl už nikdy v životě kvůli tomu neotevřít pusu. Formát SuperStar je postavený tak, aby mladí nezkušení zpěváci s ne tak vytrénovaným hlasem, nebo třeba ne tak vytříbeným sluchem, byli ponižovaní - to se mi nelíbilo. Hlas ČeskoSlovenska je místy až opačný protipól - je to pozitivní show.

S jakou kapelou jste nahrál své album?
Je to sólové album, o hudební produkci se mi starali dva skvělí producenti, kteří momentálně spolupracují s úspěšnými interprety, jakými jsou Monika Bagárová, Celeste Buckingham, Majk Spirit. Ondřej Žatkuliak z Prahy, který si s písničkami krásně pohrál, Martin Šrámek z produkčního domu Little Bit na Slovensku. Jednu písničku mi napsala Celeste Buckingham. Hudbu vypracovali profesionální muzikatni.

Takže jste napsal hudbu, dal to do not, potom to poslal producentům, oni to nahráli, ani nevíte s kým, a vy jste si to pak ve studiu nazpíval? Nebo jak vypadala ta spolupráce?
Kéž by to bylo takhle jednoduché. Za prvé to album není na sto procent živé - tedy není tam sto procent živých muzikantů, protože nadační projekt nemůže mít náklady 400.000, jako mají průměrné desky. Jsou tam tedy různé samply oživené živými muzikanty. Není to tedy ani umělá deska, ale ani zcela živá. Ale dnešní doba je paradoxně taková, že konzumní svět nechce moc poslouchat živé kapely a raději si právě pouští různé samply, beaty... To vůbec není můj styl, nedělal jsem desku se zvukem 2012 a s náznaky techna, ale samozřejmě moderní prvky tam jsou, protože s dobou je potřeba jít. Takže jsem napsal písničku, poslal „kuchyňské demo“ - tedy na počítači s kytarou nahraný záznam a potom jsme s producentem dolaďovali zvuk, náladu, nástroje. Byla to skvělá zkušenost, hodně jsem se o hudbě naučil.

Vy jste na začátku kariéry, čím se živíte - předpokládám, že vás hudba ještě neuživí... navíc honorář jste dal nadaci...
Starám se o jeden bar v Praze. To je moje obživa a práce. Naštěstí po vydání cédéčka a Hlasu je komerčních akcí, kde hrajeme s kapelou unplugged - tedy jen s kytaristou a perkusionistou - dost. Máme s tím docela úspěch. Doufám, že těch hudebních příležitostí bude stále víc a budu se moci hudbě věnovat na sto procent. Věnovat se deseti věcem na deseti procent znamená, že pořádně neděláte nic.

To jsem se chtěl zeptat, jak vypadají vaše koncerty. Takže na koncertě mají ty písničky úplně jiný zvuk než na albu?
Přesně tak. Inspirovala mě k tomu kapela Black Eye Peas, kteří před začátkem koncertu v Bratislavě řekli: „Jestli jste si přišli poslechnout naše písničky tak, jak je znáte, můžete jít domů. Ty můžete poslouchat na cédéčku - my vám nechceme hrát stejně, jako nás můžete slyšet doma.“ Pro posluchače je to, myslím, zajímavá změna.

Myslíte, že někdy zakonzervujete na cédéčko zvuk vašich písniček také v koncertní podobě?
Jedna písnička na cédéčku zaznamenaná takhle je.

A ty ostatní?
Budu strašně rád, pokud po mé hudbě bude taková poptávka, že vyrobím album Alchymista live, Alchymista unplugged či cokoli dalšího... Tímhle cédéčkem to neskončilo, hudbu chci dělat dál.

Děláte i na nových písničkách, nebo na koncertech hrajete jen věci z tohoto alba?
Program jsme upravili tak, že hrajeme i převzaté písničky. Jsem stále začínající interpret a čtyřicet minut vlastní původní tvorby může být pro posluchače nudných. Na rovinu, když ty písničky neznají, tak se tolik nebaví. Přidali jsme pro to několik komerčně známých písniček, převzatých. Udělali jsme třeba verzi písničky Fobia od Dary Rolins.

Jak to funguje, když člověk přebírá písničky žijících interpretů - musíte nějak žádat o práva?
Pokud to není písnička, která je zaznamenávaná na cédéčku a není měněná melodická linka a text, tak se to pouze oznámí na OSE. Přijdu na OSU a řeknu: „Dobrý den, jsem ten a ten, zpíval jsem písničku toho a toho a chci za to zaplatit.“ Řádově je to asi 200 korun za písničku. Pokud bych chtěl měnit text, potřeboval bych povolení původního autora.

Natočil jste také klip, pokud se nepletu...
Ano, ano. Společně s Davidem Vaníčkem z televize Nova jsme natočili klip k písničce Peklo milencov. Natáčelo se v Terezínském koncentračním táboře, za což jsem mírně odsuzovaný. Pokud to ale splnilo záměr, že se mladí lidé začnou zajímat o tématiku Terezína, bude to dobrý výsledek. Nešli jsme tam natáčet pro to, abychom nějak devalvovali vážnost tohoto místa, nebo si z něj udělali komerční písničkářskou lokaci. Šli jsme do Terezína pro to, že písnička je o nešťastné lásce, která symbolizuje koncentrák duše. Nešťastně zamilovaný člověk má pocit, že mu utíká svět. Žádném případě jsme se ale v klipu nedotýkali tématiky holocaustu, ani ničeho, co se v Terezíně stalo. Terezín má neuvěřitelnou atmosféru, která dýchá i z videa - je to úžasné!

Jak fungovalo natáčení, byla to víkendovka?
Byl to jeden velmi zajímavý den, protože jsme točili v plném provozu. Natáčeli jsme vždycky pět minut a pak čtvrt hodinu čekali, než lidé dostanou výklad a my budeme moct točit dál. Protože jsme chtěli podtrhnout atmosféru duševní nahoty, byl jsem tam celou dobu bos, což v některých celách bylo opravdu náročné - měl jsem hrozně promrzlé nohy. Venku bylo 23 stupňů...

Vy a nadace Rakovina věc veřejná - proč jste se pro ni rozhodl. Má to nějakou souvislost, setkal jste se s rakovinou?
Má to souvislost - jsem člověk, který umí špatně lhát, takže kdybych něčemu nevěřil, tak bych za to nedokázal přesvědčivě bojovat. Když jsem byl malý, zemřela mi na rakovinu sestřenka. Ten příběh jsem odhalil v bookletu cédéčka, kde je napsané všechno, jak se to stalo, jaké jsem měl pocity a proč jsem se rozhodl spolupracovat s nadací Rakovina věc veřejná. S nadací jsem se dostal do kontaktu přes Honzu Musila, který mě před dvěma lety pozval na putovní výstavu fotografií Pavly Hodkové. Od té doby s nimi jezdím.

Je ten příběh i v nějaké písničce?
Ne, pro mě byl problém dát to vůbec na papír. Je to téma, na které se nedá písnička moc tvořit.

Malá podpásovka, vy jste kuřák - rakovina často s kouřením souvisí - jak se s tím vyrovnáváte?
Velmi těžko. Jsem kuřák asi od šestnácti let. Párkrát jsem se pokoušel přestat, ale nedaří se mi to. Je to věc, za kterou bych si nejraději nafackoval. Snažím se to aspoň omezovat - vím, že to není správná cesta. Jakmile budu mít víc trpělivosti a pevnější nervy, zase na to zapracuji.

Co kouření a zpěv, nejde to trochu proti sobě?
Když je hodně stresu, tak na sobě pozoruji, že mi kouření trochu vadí. Ale zase jsem díky cigaretám dostal celkem pěknou barvu hlasu - trošku ho zašpinily. Ale určitě to není správná cesta, každopádně když se zeptáte jakéhokoli zpěváka-kuřáka, zda mu kouření vadí, řekne totéž, co já.

Myslíte, že se hlas takto nedá zabarvit nějakou pěveckou technikou?
Ne. To, co dokážou s hlasivkami udělat cigarety, je to takové jemné zničení, to umí jen cigarety. Když si vezmeme nejslavnější bluesové zpěváky s rozpoznatelným hlasem, vždycky to byli těžcí kuřáci. Ale znovu opakuji, že to není správná cesta.

Podpořte nadaci Rakovina věc veřejná zakoupením alba Alchimista.

CD se dá zakoupit pomocí sms správy na čísle 902 10, ve tvaru NRVV CD JMENO PRIJMENI ADRESA (bez diakritiky) a suma 249 Kč, ve které je zahrnuto poštovné a balné bude přičtena k telefonnímu účtu v následujícím fakturačním období.

Kam dál?

Naše rozhovory...

Reklama