Tento název vznikl z anglického nomophobia – NO MObile PHOne foBIA, což by se dalo přeložit jako fóbie z ocitnutí se bez mobilního telefonu. Jde o závislost na mobilní telefonnní přístroj, která na mozek působí jako každá jiná droga. A dokonce ho i mění.

add.jpg
Foto: Shutterstock

Sbohem, šedá kůro mozková

Loňská studie německých vědců porovnávala mozek takzvaných nomofobů s mozkem těch, kteří mají ke svému chytrému telefonu zdravý vztah. A rozdíl opravdu existoval. Došli ke zjištění, že závislost na mobilním telefonu způsobuje změny v mozku, například významné snížení objemu šedé kůry. 

Týká se to i vás?

K závislosti na používání chytrého telefonu není vůbec složité sklouznout. Co by vás tedy mělo varovat, že je vhodné ve vztahu k nepřetržitému spojení se světem ubrat?

  1. Sotva ráno otevřete oči, už mobilu patří vaše pozornost. Stejně tak je poslední věcí, kterou v ruce držíte před usnutím. Je také možné, že váš spánek má pak do kvalitního daleko.
  2. Zásadně telefon nevypínáte, musíte být neustále na příjmu.
  3. Jakmile vám pípne nějaké upozornění, okamžitě všeho necháte a jdete si zprávu přečíst. I když právě nečekáte nic důležitého.
  4. Pokud telefon nepípá, každou chvíli ho berete do ruky, abyste zkontrolovala, zda jste něco nepropásla. Pokud na displeji nic nového není, přepadne vás obava, zda není přístroj rozbitý nebo nejste offline.
  5. Kolikrát jste si už rozmyslela výlet do míst, kde není připojení k internetu, nebo dokonce ani telefonní signál? Nebo jste vyřadila všechny hotely, které nenabízejí wifi připojení? Přece musíte být neustále na příjmu! Jak jinak byste sdílela všechny ty fotky z dovolené?
  6. Děsí vás představa, že bude mít přístroj slabou baterii, ale vy si zapomenete nabíječku, a to i když se zrovna nenacházíte v krizové situaci?
  7. Když má mobilní signál nebo připojení k internetu zrovna výpadek, zkazí vám to spolehlivě náladu a každou chvíli kontrolujete, zda už to není v pořádku?
  8. Naprostá většina vašich kontaktů s rodinou a přáteli se odehrává skrze telefonní hovory, zprávy a sociální sítě? (nejen teď kvůli covidu)
  9. Máte ho doma neustále po ruce, nosíte jej třeba i do koupelny, na zahradu nebo do spižírny?
  10. Postihne vás čas od času takzvaná „fantomová vibrace“, což znamená, že slyšíte vibrovat svůj mobil, aniž by to tak skutečně bylo?

addd.jpg
Foto: Shutterstock

Možná je čas na detox

„Pokud je pro vás představa, že mobilní telefon nemáte po ruce nebo je omezen v některých funkcích (internet, signál, slabá baterie), znepokojující nebo se vám dokonce z toho dělá nevolno, začínáte panikařit a máte podobně nepříjemné pocity, možná už je nomofobie i vaším případem,“ shrnuje psychoterapeut Ondřej Pečený.

Pak už je namístě zpozornět a zamyslet se, nakolik vám kontakt s chytrým telefonem zasahuje do života. Bývá totiž těžké soustředit se v potřebné míře na ostatní věci, pracovní i soukromé. Přicházejí vztahové rozepře, zhoršená výkonnost v zaměstnání nebo při studiu, nezbývá čas na rodinu nebo domácnost, případně na koníčky. Zkuste si proto nastavit smartphone detox. Pokud se vám už jen z té představy podlamují hrůzou kolena, možná není od věci promluvit si o tom s odborníkem v oblasti závislostí.

Zdroj informací: Internetem bezpečně, Digitální detoxOndřej Pečený

Čtěte také: 

Reklama