Oba snímky mají po devíti nominacích, o Oscara za nejlepší film s nimi dále budou bojovat Americký střelec, Chlapectví, Kód Enigmy, Selma, Teorie všeho a Whiplash. Slavnostní vyhlášení cen proběhne 22. února v Los Angeles.

Udělovat se budou Oscaři i hercům a herečkám za nejlepší hlavní a vedlejší role. Mezi herci svedou boj o prvenství za hlavní roli Bradley Cooper za Amerického střelce, Benedict Cumberbatch za Kód Enigmy, Eddie Redmayne za Teorii všeho, Steve Carell za Hon na lišku a Michael Keaton za Birdmana. O titul nejlepší herečky se utkají Julianne Moore za Still Alice, Rosamund Pike za Zmizelou, Reese Witherspoon za Divočinu, Felicity Jones za Teorii všeho a Marion Cotillard za Dva dny, jedna noc.

O cenu za vedlejší roli budou bojovat herci Ethan Hawke, Edward Norton, Mark Ruffalo, Robert Duvall a . K. Simmons. Za herečky ve vedlejší roli se o Oscara budou ucházet Patricia Arquette, Laura Dern, Keira Knightley, Emma Stone a Meryl Streep.

\asda\c

Ceny budou udělovány i v kategoriích nejlepší režie, animovaný film, výprava, střih a neanglicky mluvený film.

Moderování večera se ujme hvězda seriálu Jak jsem poznal vaši matku Neil Patrick Harris. Herec už v minulosti moderoval udílení cen Tony a Emmy, před čtyřmi lety si dokonce střihnul pěvecké číslo při oscarovém úvodním ceremoniálu. Z pěti až šestihodinového moderování tedy mít strach nemusí, a my se můžeme těšit na pořádnou show.

Viděly jste některý z filmů nominovaných na Oscara? A jak se vám líbil?

Reklama