Z 297 knih přihlášených na Magnesii Literu musela porota vybrat 24, které se utkají o ceny v osmi kategoriích. Některé tipy jsou zajímavé a potěší, jiné poněkud překvapí.

Magnesie Litera v kategorii české beletrie bude udělena buď knize Radky Denemarkové – Peníze od Hitlera, která popisuje návrat ženy z koncentračního tábora, jež zjišťuje, že není kam se vracet. Druhá rovina zastihuje hrdinku na sklonku života, ve žhavé současnosti, kdy se snaží dosáhnout spravedlnosti.

Knihu Jaroslava Rudiše a nakladatelství Labyrint Grandhotel není třeba představovat, protože vznikla ze scénáře ke stejnojmennému filmu. Rudiš patří k nejpopulárnějším autorům současnosti, takže jeho šance nejsou malé, i když se jedná o takovýto literární pokus.

Třetí knihou je zatím poslední román Jiřího Kratochvila Herec. Hlavní hrdina románu je schopen brát na sebe jakoukoli identitu, protože svoji nemá. Knihu vydalo nakladatelství Druhé město.

V nominacích za nejlepší překlad nalezneme letos tři výborné překladatele Našince, Hilskou a Charváta. Už sama tato jména jsou zárukou překladové kvality vysoké úrovně, letos tedy bude klání skutečně tuhé. Zajímavá je i nominace nakladatelství Dybbuk, které osciluje mezi naprosto výjimečnými tituly a největšími nakladatelskými trapasy posledních let. Nechme se překvapit. Zde jsou nominované knihy: Simion Výtažník (Dybbuk), Portrét dámy (Volvox Globator), Vystěhovalci (Paseka)

V objevech roku by měla na první pohled zaujmout kniha Mikuláše Bryana Kolem lámání. Patří do edice První knížky, kterou vydávají v Kutné hoře k Ortenově básnické soutěži pro mladé umělce. Kniha s nákladem 250 kusů tedy bojuje o Magnesii Literu, a rozhodně to není boj ztracený.

Mikuláš Bryan (1982) se ve svojí prvotině představuje jako pravý český básník, který se nestydí navázat na Máchu a na Ortena, inspirace je v knížce jasně viditelná, ale přesto se jedná o poezii 21. století.

Jeho verše jsou sice hutnější, ale obrazy jsou velmi jasně, někdy až křišťálově čitelné. Zajímavé však je, že největší Bryanova síla tkví v nejkratších pracích, které u něj zaujímají roli prologů k jednotlivým částem knihy. Zde je Bryan nejryzejší. Pokud se bude v další tvorbě ubírat tímto směrem, můžeme jej příště čekat ne v objevu roku, ale v nominaci na nejlepší sbírku. Bryan by si vítězství rozhodně zasloužil (knihu naleznete na adrese www.okh.cz).

V poezii upozorněme na Ladislava Zedníka, mladého pražského autora, který začal publikovat svoje básně na literárním serveru Totem pod přezdívkou Egil. Jeho poezie se za poslední roky velmi vyvinula a vzhledem k tomu, že patří k mladé básnické generaci, je nominace na Magnesii Literu obrovský úspěch. Uvidí se, jak si povede v konkurenci Aleny Nádvorníkové a Stanislava Dvorského.

Kompletní seznam nominací:

Litera pro objev roku:
Mikuláš Bryan: Kolem lámání (Klub rodáků a přátel Kutné Hory)
Jakuba Katalpa: Je hlína k snědku? (Paseka)
David Zábranský: Slabost pro každou jinou pláž (Argo)

Litera za poezii:
Stanislav Dvorský: Oblast ticha (Knihovna Jana Drdy)
Alena Nádvorníková: Sopky a tratě (Arbor Vitae)
Ladislav Zedník: Zahrada s jabloněmi a dvěma křesly (Argo)

Litera za prózu:
Radka Denemarková: Peníze od Hitlera (Host)
Jiří Kratochvil: Herec (Druhé město)
Jaroslav Rudiš: Grandhotel (Labyrint)

Litera za nakladatelský čin:
Beletrie Thomase Bernharda v edici Střed (Prostor)
Edice Dějiny filosofie (OIKOYMENH)
Petr Voit: Encyklopedie knihy (Libri)

Litera za publicistiku:
Antikomplex (editor Matěj Spurný): Proměny sudetské krajiny (Nakladatelství Českého lesa)
Petra Dvořáková: Proměněné sny (Host)
Erik Tabery: Vládneme, nerušit (Paseka)

Litera za naučnou literaturu:
Jaroslav Flegr: Zamrzlá evoluce (Academia)
Jan Klápště: Proměna českých zemí ve středověku (NLN)
Otto M. Urban, Daniel Vojtěch, Luboš Merhaut: V barvách chorobných. Idea dekadence v českých zemích (Arbor vitae)

Litera za překladovou knihu:
Petru Cimpoesu: Simion Výtažník (dybbuk, Jiří Našinec)
Henry James: Portrét dámy (Volvox Globator, Kateřina Hilská)
W. G. Sebald: Vystěhovalci (Paseka, Radovan Charvát)

Litera za knihu pro děti a mládež:
Renáta Fučíková: Tomáš Garrigue Masaryk (Práh)
Iva Procházková: Myši patří do nebe (Albatros)
Pavel Brycz: Kouzelný svět Gabriely (Meander)

Reklama