Chronické žilní onemocnění (CHŽO) dolních končetin je jedním z nejčastějších onemocnění dospělé populace. Jeho výskyt neustále narůstá a pohybuje se v dospělé populaci mezi 50-85%.  Ze statistických údajů vyplývá, že onemocněním žil trpí každá druhá žena a každý čtvrtý muž.

„Ty jo, mám nohy jako z olova!“ řekla mi naše čtyřicetiletá sousedka Jana, když usedla na gauč a vděčně uchopila šálek krásně vonící kávy.
„A měla jsi ty stahovací punčochy, které jsem ti dala, a vzala jsi si ten lék, co jsem ti napsala?“
„Prosím tě, neměla jsem ráno čas, dyť víš, v ty čtyři to nějak nestíhám... a na léky furt zapomínám...“
obrátila omluvně oči v sloup, jako by za její nedůslednost a následné stesky mohla nějaká vyšší moc.
„Když je nebudeš nosit a lék užívat, budou tě nohy čím dál víc bolet a otékat. “
„Aaaaale, prosím tě, ukaž mi ženskou, kterou nohy nebolej,“
uzavřela náš rozhovor.

feet

Janu pobolívají nohy skoro každý den, protože pracuje v lahůdkách, vstává velmi brzy ráno, aby dojela včas do práce a vše nachystala pro první ranní zákazníky. Klidně by ale mohla pracovat v pekárně, nebo jako učitelka, masérka, kadeřnice, číšnice, prodavačka. Všechna tato povolání mají něco společného – celodenní stání a pobíhání. Po práci navíc přichází na řadu druhá směna v rodině a pokračuje maraton v kuchyni nebo se žehličkou. K bolestem a otokům nohou se Janě někdy přidávají křeče a na lýtkách se jí objevily hnědavé skvrny a na stehnech červené žilky, občas jí trápí ekzémy. Její maminka prodělala operaci křečových žil, několikrát růži, dvakrát trombózu a nyní má zhojený bércový vřed. Takže moje sousedka má všechny předpoklady k tomu, aby měla časem všechny komplikace související s onemocněním žil. A jak jste na tom vy?

Chronické žilní onemocnění (CHŽO) dolních končetin je jedním z nejčastějších onemocnění dospělé populace. Jeho výskyt neustále narůstá a pohybuje se v dospělé populaci mezi 50-85%.  Ze statistických údajů vyplývá, že onemocněním žil trpí každá druhá žena a každý čtvrtý muž. Podle průzkumu, který probíhal v ČR v r. 2012, trpí bolestí nohou, otoky, pocity těžkých nohou nebo má noční křeče 8 z 10 pacientů. Až 78% osob trpících žilními symptomy zůstává neléčena. Velké množstí pacientů se s tímto problémem k lékaři nedostaví vůbec a nezahájí léčbu včas. Většinou totiž máme tendenci považovat bolesti nohou, otoky a další popsané potíže za projev únavy po práci, nebo za příznak stárnutí, nadměrné fyzické námahy, nebo důsledek obezity. Mnoho pacientů tyto příznaky bagatelizuje a považuje za normální se s nimi smířit. To by mohlo vysvětlit fakt, že v naší republice je více závažnějších stadií tohoto onemocnění než v zahraničí. Přitom lehčí i těžší stadia onemocnění žil (bércové vředy) velmi nepříznivě ovlivňují kvalitu života pacientů.

Jak zjistíte, jestli máte nemocné žíly?

Když po dlouhém stání nebo sezení nebo po celodenní zátěži máte nohy těžké „jako z olova“, cítíte bolest, křeče, trápí vás neklidné nohy, pulzace v končetinách, napětí v oblasti lýtek a kotníku, nebo se objeví otoky, pak pravděpodobně trpíte onemocněním žil. Dalším znakem může být, když se vám objevují hnědavé skvrny v oblasti bérců a kotníků, rozšířené žilky nebo drobné bílé jizvičky, svědění a ekzém nebo máte viditelné křečové žíly a metličky. Stejně tak zhoršení vašich pocitů v teple, v sauně nebo před menstruací a zlepšení v klidu nebo po položení nohou do zvýšené polohy svědčí o postižení žilního systému. A navíc má-li někdo z rodiny křečové žíly, bércový vřed nebo výše popsané projevy, máte genetickou predispozici k onemocnění vašich žil.

Příčiny CHŽO:

Příčiny poškození žilního onemocnění jsou různé. K nejčastějším patří dědičné faktory, věk, hormonální vlivy, při určité dispozici i užívání antikoncepce, nadváha, nedostatek pohybu, dlouhodobé stání a sezení, nevhodný životní styl.

A podívejme se na další fakta:

  • Mezi nejčastěji zmiňované obtíže pacientů patří pocit těžkých nohou a bolesti nohou.
  • Výskyt onemocnění žil stoupá s věkem a je častější u žen.
  • Riziko výskytu křečových žil činí 90%, pokud CHŽO trpí oba z rodičů a 20%, pokud CHŽO netrpěl ani jeden rodič.
  • Výskyt onemocnění je 6x vyšší u osob, které pracují ve stoje.
  • Žilní návrat zhoršuje teplo, zvedání těžkých břemen, obezita a těhotenství.

A toto je žilní semafor:

Červená  – obezita, život bez sportu, dlouhé stání na místě, dlouhé sezení, sauna, horké lázně a koupele, nohy na přímém zdroji tepla, dlouhodobé slunění, příliš těsný oděv, zejména ponožky, vysoké nebo příliš nízké podpadky

Zelená – pravidelné cvičení (vhodná je jízda na kole, jogging, plavání, procházky), snížení nadváhy, omezení dlouhého stání, střídání teplé a studené vody na dolní končetiny při sprchování, vynechání horké koupele,  několik minut denně se zvednutými dolními končetinami, pohodlné oblečení a obuv

Léčba:

Naše nohy nás nosí celé dny. My ovšem často jejich stesky neposloucháme. A přitom máme k dispozici množství léčebných možností.

Léčba CHŽO musí být vždy komplexní a začít co nejdříve, nejlépe ještě v prvních stadiích onemocnění. Patří k ní doporučení důležitých režimových opatření, celková léčba, která zahrnuje venofarmaka (léky pozitivně ovlivňující činnost žilního systému), ovšem základním pilířem jsou kompresní metody. Z dalších možností se nabízejí různé chirurgické zákroky, kromě klasických, operace laserem nebo radiofrekvencí, jemné červené žilky řešíme pomocí sklerotizace (aplikace roztoku nebo pěny přímo do žilky, která se uzavře a postupem času vstřebá). V případě bércových vředů je léčba specifická a patří do rukou odborníků.

Co vás čeká v odborné ambulanci:

Neváhejte s vyšetřením v případě, že máte podobné obtíže jako paní Jana. Žilní onemocnění je chronické, to znamená dlouhodobé a celoživotní. V odborné ambulanci zabývající se onemocněním žil (kožní, cévní, nebo i u praktického lékaře) si lékař s vámi podrobně popovídá o vašich obtížích, následuje komplexní vyšetření, včetně ultrazvukového vyšetření cév, které je zcela nebolestivé, ale přináší velmi přesné informace o postižení vašich cév. Dále vám lékař vysvětlí potřebná režimová opatření a doporučí vhodnou metodu komprese (krátkotažná obinadla nebo punčochy) a vysvětlí její účinky, způsoby aplikace, naučíte se tyto metody aplikovat a zvládat za běžného denního provozu. Neméně důležité je nasazení účinného léku. V našem zařízení máme již mnoho let ověřený lék Detralex cps a to v dávce 2 tablety denně ráno (ne rozděleno do dvou dávek – ranní a večerní), což je důležité z toho důvodu, že naše nohy jsou namáhány nejvíce právě přes den.  O tom, že je tento lék účinný svědčí spokojenost pacientů a také množství klinických studií, které proběhly napříč několika medicínskými odbornostmi a opírají se o údaje nejen z České republiky, ale z celého světa. Venofarmaka doporučujeme také v případě, že naše pacienty čeká dlouhá cesta, jako prevenci vzniku žilní trombózy, také je velmi účinný v případě hemorhoidů a osvědčil se i po sklerotizaci. Neméně důležitá je péče o kůži, která bývá často suchá a je nutné ji pravidelně ošetřovat a hydratovat. V případě pocitů těžkých nohou je velmi přínosná přístrojová lymfodrenáž, kterou ale může absolvovat pacient po důkladném vyšetření.  Léčba chronického žilního onemocnění je dlouhodobá a vyžaduje značnou spolupráci lékaře a pacienta.

Léky a doplňky stravy:

Dlouhou dobu se doporučovalo léky ovlivňující žilní systém užívat pouze krátkodobě. Poslední výzkumy ale prokázaly, že prospěšné pro pacienty s žilním onemocněním je užívání dlouhodobé a pravidelné. Tak jak se léčí celý život zvýšený tlak, nebo cukrovka, žíly nás provází celý život a proto si také zaslouží celoživotní péči. Podle platných českých doporučení jsou hlavní indikací pro užívání venoaktivních léků otoky nohou, kožní změny, bolest, pálení, pocity těžkých nohou a další symptomy provázející chronické žilní onemocnění. Tyto léky nejsou indikovány u lidí, kteří byť mají křečové žíly, nemají žádné obtíže. V případě příznaků je tedy léčba dlouhodobá a není třeba ji přerušit. V každém případě je ale nutné venotonika užívat v kombinaci s kompresivní léčbou. A také je prokázáno, že kombinace několika léků zaměřených na léčbu žilního onemocnění nepřináší žádný benefit pro pacienta.

V praxi se často setkávám s tím, že si lidé koupí v lékárně volněprodejný doplněk stravy, u kterého je popsán účinek na žíly. Je nutné si uvědomit, že jde o zvláštní druh potraviny, v žádném případě se nejedná o lék. Z tohoto důvodu není určený k léčbě, ale k doplnění běžné stravy. A proto se v souvislosti s doplňky stravy nesmí uvádět tvrzení o jejich léčebných vlastnostech. Vzhledem k tomu, že nejde o léky, nepodléhají tak přísným schvalovacím a kontrolním mechanizmům, jako skutečné léky a pro jejich uvedení na trh není potřeba doložit účinnost ani bezpečnost, ta je výrobcem pouze deklarována. Nenechte se proto zmást tím, že potravinový doplněk obsahuje stejnou látku jako registrovaný lék.

Kompresivní léčba:

Při onemocnění žil dochází ke ztrátě elasticity jejich stěny, a tak nemohou žilní chlopně plnit svoji funkci a krev proudí oběma směry (správně fungující žily vedou krev k srdci), což vede ke vzniku otoků a poruše výživy tkáně. Proto je nutné aplikovat velmi důslednou zevní kompresi.

V případě aplikace elastických obinadel se v léčbě žilního onemocnění doporučuje používat pouze tzv. krátkotažná obinadla, která v klidu netlačí, ale při pohybu vytváří pro žíly a svaly dostatečnou oporu pro správný návrat krve směrem do srdce. Mechanizmus účinku kompresivních obvazů spočívá v tom, že obinadlo obepíná končetinu natolik pevným tlakem, že se rozšířené žíly zúží. Díky tomu se mohou žilní chlopně opět uzavírat a tím se zvýší rychlost a směr proudění krve v žilách. Obinadla mohou zůstat na končetině přes den i přes noc. Důležité je také naučit se správnou techniku nakládání bandáže, aby příliš netlačila, nezařezávala se, případně nepadala. O všem vás poučí zdravotnický personál. Špatně zvoleným obinadlem může dojít k poškození pacienta, nehojení defektů a nepříjemným pocitům, díky kterým následně pacienti bandáž odmítají.

Z dalších možností kompresivní léčby máme k dispozici velký výběr kvalitních kompresivních punčoch, ovšem o jejich vhodnosti pro vaše stadium žilního onemocnění musí rozhodnout lékař.  Podle tlaku, který vytvářejí v oblasti kotníku, jsou rozděleny do několika kompresivních tříd. Velmi důležité je správné změření obvodů, které buď provádí pacient ráno ještě před spuštěním nohou na zem nebo zkušený zdravotnický personál. Poté si pacient zvolí barvu punčochy a její zakončení. Pro všechny, kteří by mohli mít problém s navlékáním punčoch jsou k dispozici pomůcky pro navlékání punčoch (např. Eureka, Anna), díky kterým se tato činnost stává zábavnější a mnohem jednodušší. O tom, která kompresivní třída a jaký typ punčochy je pro vás vhodný, se poraďte vždy s odborníkem.

Moje sousedka Jana k nám chodívá dvakrát týdně na čaj nebo kávu. A pokaždé jsou její stesky stejné. Vedeme dlouhé rozhovory o tom, co je pro ni dobré, jak jejím nohám pomoct a jak je důležité, aby dala na mé rady. A ona má po ruce spoustu výmluv a argumentů, proč to nejde. Máte-li podobné obtíže jako ona, prosím, nechte se vyšetřit, jedná-li se o problémy související s žilním onemocněním. A pokud ano, řiďte se doporučením lékařů. Léčbu navrhujeme s přihlédnutím k rizikovým faktorům a po důkladném vyšetření zdravotního stavu pacienta a žil a je ušita přímo na míru každého pacienta. Naším cílem je zpomalit rozvoj poruchy funkce žilního systému a zabránit komplikacím, které s tímto onemocněním souvisí. Jen včasně a správně stanovená diagnóza a zahájená léčba vede ke zmírnění fyzického a psychického trápení každého z nás. A jen správně zvolenou a dlouhodobou léčbou dokážeme výrazně zlepšit kvalitu života pacientů a oddálit následky neléčeného žilního onemocnění.

MUDr. Júlia Stracenská, Ph.D.
Dermal Centre Mělník

Reklama