nohy

Krásné štíhlé nožky do střevíčků k letní sukni chceme všechny,  ale ne každé je to dopřáno bez vlastního přičinění.

Zdravá nemocná

Kotníky se nafouknou jako balon, někdy se nechtěné polštářky rozšíří až k prstům a do lýtek. A ten nepříjemný tlak a tíha, které otok provázejí! Proč mám proboha tak šílené nohy? Příčin může být mnoho. Onemocnění srdce nebo ledvin, 40 % žen má problém se žilním systémem a trápí je křečové žíly.

Za horkého počasí však mohou nohy otéci i docela zdravým lidem. Ve větším ohrožení jsou samozřejmě boubelky nebo ti, kteří bez pohybu dlouhou dobu stojí nebo sedí. Za zvláště rizikové jsou považovány dlouhé cesty autobusem nebo letadlem.

Překrvené nohy

Jsem zdravá, a přesto mi otékají nohy? Jak je to možné? Neděste se, jedná se o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět k srdci. Část krve se proto hromadí v končetinách, kde způsobuje otoky, bolest nebo takzvané olověné nohy. Nežádoucí vliv má i těsná a neprodyšná obuv.

Pár rad na cesty

Pokud je to možné, snažte se držet při cestování nohy co nejvýše a pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama. Zkuste se aspoň každé dvě hodiny protáhnout a projít. Proti otékání nohou existují i jednoduché cviky jako např. opakované ohýbání nohou v kolenou, kroužení kotníky a krčení prstů, pomoci může také střídání chůze na špičkách, plných chodidlech a na patách.

Věřte, že i pár jednoduchých cviků pomůže zmírnit bolest a povzbudit krevní oběh nohou. Druhou zásadní věcí je dodržování pitného režimu. Dostatečný přísun tekutin pomáhá snížit hustotu krve, a tím i sklon k jejímu srážení. Rozhodně se vyhýbejte tvrdému alkoholu a kávě!

Samoléčba

Pro zmírnění otoků se osvědčily i enzymové preparáty jako je například Wobenzym.

S užíváním je dobré začít už čtyři dny před cestou, pokračovat během ní a v případě, že přece jen nějaká ta napuchlinka vznikne, také po jejím skončení. Pokud jsou však otoky při cestách velké, bude rozumné navštívit odborného lékaře, který vyloučí závažnější příčiny.