Neustálá žízeň a časté močení jsou jedněmi z hlavních příznaků onemocnění diabetem I. typu, tedy cukrovkou. Že vaše dítě sladké skoro nejí, ani není při těle? Na tom vůbec nezáleží, jde o mýtus. Stejně jako v případě domněnky, že postihuje hlavně lidi ve vyšším věku. To totiž platí jen v případě diabetu II. typu.
Diabetes mellitus I. typu se projevuje do 30 let věku, nejčastěji už v dětství. Malých pacientů nejen že rok od roku přibývá, ale zároveň se snižuje i jejich věk. Výjimkou tak nejsou ani roční či dvouletí diabetici. Nemoc se často projeví po prodělané viróze na podzim nebo na jaře.
Foto: Shutterstock
Proč k onemocnění dochází?
Na vině je genetická predispozice a chybné nastavení vlastního imunitního systému. Ničí totiž vlastní buňky ve slinivce břišní, které mají za úkol produkovat inzulin. Jeho nedostatek zapříčiní, že tělo nedokáže správně zpracovat přijatý cukr a dojde k poruše látkové výměny. Cukr zůstává v krvi a odtud přechází do moči. Tělo je odvodněné a bez přísunu cukru do buněk strádá.
Jakých příznaků si u dítěte všímat?
- Má neustále žízeň, vypije velké množství tekutin.
- Častěji močí. Potřeba odskočit si na malou dítěti narušuje spánek a nezřídka dochází i k pomočení se v posteli.
- Moč je lepkavá, sladká.
- Přestože má dítě chuť k jídlu, někdy až velmi silnou, nepřibírá. Naopak, může i celkem razantně ubývat na hmotnosti.
- Někdy naopak může trpět nechutenstvím a třeba i zvracet.
- Bývá podrážděné.
- Je často unavené, spavé, někdy malátné, bez síly.
- Časem je z jeho dechu cítit aceton a může se objevit i diabetické kóma s poruchou vědomí, které může být život ohrožující.
Pomůže jedině léčba
Chybějící inzulin je třeba tělu co nejdříve doplňovat pomocí injekcí. Nemocný se neobejde ani bez pečlivého hlídání stravy. Proto je nezbytné včas navštívit lékaře, který rozborem moči a krve dokáže stanovit diagnózu.
Nový komentář