Před zrušením povinné vojenské služby zachránilo noční pomočování mnoho mladých mužů před nástupem do armády. To dosvědčuje závažnost tohoto zdravotního problému, který se nevyhýbá ani ženám.

U 20letých lidí trpí pomočováním asi 1 % populace. Do dospělosti přetrvává noční pomočování asi u půl až jednoho procenta pacientů, z čehož vyplývá, že v ČR žije více než 75 000 dospělých enuretiků. Seriozní výzkumy jsou v této oblasti komplikované, k enuréze se nerady přiznávají desetileté děti, natož dospělí. Většina dospělých enuretiků (osob trpících enurézou) se pomočuje sporadicky.

nykturieNoční pomočování jako takové s psychikou nesouvisí, ale může se díky nervové tenzi zhoršovat. Obtíže se zhoršují při jakémkoliv „dyskomfortu“ pacienta - akutní nemoc, stres, větší únava, náročnější období v práci atp. Dodržování pitného režimu s omezením tekutin na noc pomůže předcházet nočním příhodám. Dospělí pacienti s enurézou jsou léčeni stejnými medikamenty jako děti. V každém případě je důležité překonat ostych a zajít na urologické vyšetření (také k vyloučení jiných komplikujících faktorů).

Seznam urologických pracovišť, které se zaměřují na podobné případy u dospělých, najdete na webu http://www.nykturie.cz/odborna-pracoviste-v-cr/. Na vyšetření k urologovi je ideální přijít rovnou s vyplněnou pitnou a mikční kartou (najdete ji v materiálech ke stažení na www.nykturie.cz).

Pomočení po požití alkoholu

K pomočení ve spánku může dojít i u zdravých jedinců v těžké opilosti nebo po nadměrné fyzické námaze (vrcholový sport atp.). Požití alkoholických nápojů (hlavně močopudného piva) zvyšuje tvorbu moči, ale zdravý jedinec by se měl díky signálu z naplněného močového měchýře probudit.

Dotaz mladé ženy na pomočení po alkoholu:

Je mi 30 let a nikdy před tím jsem se v noci po pití alkoholu nepomočovala. Alkohol jsem pila vždy a mé tělo ho zvládalo velmi dobře. Poslední rok u mě dochází k pomočování ve spánku, a to téměř pravidelně po požití, není to nijak ovlivněno množstvím. Někdy vypiji 4 deci vína, někdy 8, ale výsledek je až na výjimky, stejný. Jak je možné, že to začalo až ve 30 letech? Co mohu (kromě abstinence) udělat, abych se svého problému zbavila. Naďa

Odpověď lékařky:
U dospělých, kteří v mládí trpěli nočním pomočováním, poměrně často dochází k pomočení po konzumaci většího množství alkoholu. U člověka, který v mládí tyto problémy neměl, to však běžné nebývá. Je možné, že u vás s postupujícím věkem, nebo po porodu, došlo ke změnám funkce svěrače močového měchýře, případně k jiné dysfunkci dolních cest močových. Proto byste se měla nechat vyšetřit odborníkem na nefrologii, případně urologii.

MUDr. Martina Přichystalová

Reklama