Nedávno jsme na Žena-in uveřejnili výzvu pro dotazy k tématu noční pomočování dětí ve článku: Pomůže alternativní medicína vyléčit noční pomočování? Zeptejte se odborníka! Na otázky vám odpověděla prim. MUDr. Martina Přichystalová z dětské odborné ambulance v Nemocnici Blansko.

pomočování

Noční pomočování dětí je vždy nepříjemné, pro maminky i pro děti. Všechny tento problém zatěžuje jak po stránce psychické, tak fyzické.
Mnoho maminek řeší dilema dávat, či nedávat malému dítku v odpoledních hodinách pít, budit dítě v noci a posadit ho na nočník, nebo mám dokonce dítko za počůrávání trestat? Maminky bojují samy se sebou a říkají si, kde jsem udělala chybu, co dělám špatně, jak tuto situaci vyřešit?


1) Hezký den, mám syna, kterému je 5,5 roku. Od 1,5 nemá plenky před den a od 3 let nemá plenky ani na noc. Vše zvládl bez větších problémů. Problém nastal, když je přes noc mimo domov...K babičce se moc těší, těší se, že tam bude spinkal, ale pokaždé v noci se počůrá. Teď byl na školce v přírodě, přes den bylo vše v pořádku, ale noc co noc, byla postýlka mokrá. Minulý víkend přespával u svého kamaráda, vymyslel si to sám, moc se těšil, ale problém byl stejný. Přitom doma ani v noci na záchod nechodí. Začíná se bát kamkoli jezdit.... Prosím, poraďte jak to vyřešit a co by mohlo být příčinou tohoto nepříjemného problému.
Předem Vám moc děkuji za pomoc čtenářka Kamila
ODPOVĚĎ: Jednou z možných příčin by mohla být změna režimu v cizím prostředí. Doma možná omezuje před spaním příjem tekutin, což se v cizím prostředí možná neděje. Pokud má syn sklon k nočnímu pomočování, je omezení tekutin před spaním zcela nezbytné (neměl by pít zhruba 2 hodiny před ulehnutím). Je tedy třeba o této skutečnosti informovat babičku a dospělé, se kterými bude trávit noc mimo domov. Pokud k mokrým nocím dochází častěji než 1 měsíčně, můžeme tento stav už označit jako noční enurézu a bylo by vhodné nechat syna vyšetřit u lékaře. Následně by se mohla i zavést léčba proti nočnímu pomočování.

2) Dobrý den, Ráda bych se zeptala, jak začít u 3,7leté dcerky bojovat s nočním pomočováním. Již jsem zkoušela, nedávat jí večer tolik pít, ale to moc viditelný úspěch neměl. Někdy mi vydrží úplně suchá až do rána, ale někdy se počůrá třeba hodinu potom co usne. A pokud usne někdy před poledne, stane se že se počůrá i v tuto dobu. Před spaním chodí vždy čůrat a pije také cca stejně. Pokoušela jsem se v noci ji budit, jenže bohužel je nespavec, takže si jen vykoleduji, že si 2 hodiny hrajeme, protože malé se proberte tak, že má pravé poledne. Poslední dobou mi začíná odmítat večer plenu a slibuje, že se opravdu nepočůrá, ale.... Mám již velkého syna a ten tyto problémy naprosto neměl, teď nevím, jak je řešit. Poradíte mi? Moc děkuji Jana
ODPOVĚĎ: Ve věku vaší dcery může ještě k nočním únikům moči docházet. Zkuste dceři na noc plenu nedávat, místo toho raději použijte nepromokavou podložku. Omezte zcela příjem tekutin 2 hodiny před spaním. O to více ať pije dopoledne a odpoledne. Pokud obtíže neodezní do cca 4,5- 5 let, vyhledejte pomoc lékaře.

3) Mám 4letého syna, který je přes den od jednoho roku bez plen. Je pravda, že jsem zpočátku nosila náhradní oblečení, a že se mu občas nezadařilo, ale byly to spíš výjimečné případy. Bohužel se dodnes počůrává v noci. Nemá tvrdý spánek, občas se v noci budí. Problém je, že je to dítě, které hodně pije. Nejenom přes den, ale i v noci, když se vzbudí. Když bych mu nedala napít, bude vyvádět a znovu neusne. Ani přes den se mi ho nechce v pití omezovat. Můžete mi prosím poradit, co s tím? JK
ODPOVĚĎ: Bez omezení tekutin před spaním a v noci to bohužel nepůjde. Během dne však může pít bez omezení. Zkuste změnit pitný režim. Měl by pít z hrníčku či sklenky, nikoli z dětské lahve se savičkou. Dávejte mu čistou vodu nebo neslazené čaje. Zcela vyřaďte sycené a slazené nápoje, zabráníte tak tzv. návykovému pití a možná i mokrým nocím.

4) Milá redakce, mám sedmiletou dceru, která se občas pomočuje. Zejména, když se jí něco nepříjemného zdá. Nevím, jestli je to na konzultaci s lékařem nebo zda to samo s věkem odezní. Je to tak 2x do měsíce. Poradí mi paní doktorka? Moc dekuji
ODPOVĚĎ: V 7 letech by mělo již mít dítě denní i noční močení pod kontrolou, ať má či ne nepříjemné sny. Měli byste konzultovat odborníka a situaci začít řešit.

5) Dobrý den paní doktorko. Mám dvě děti. První je takový malý suverén a to druhé je citlivé a nejisté. Jako to tak mezi sourozenci bývá, první, starší syn se povyšuje nad tím druhým a dělá mu naschvály. Snažím se to mezi nimi rovnat a být spravedlivá, ale někdy mi to unikne. Menšímu synovi je teď 5. Bohužel se občas v noci pomočuje, myslím, že ze stresu. Jeho mokrá postýlka je samozřejmě terčem posměchu jeho bratra, za což dostává od nás tresty, protože to dělat nesmí. Je to takový začarovaný kruh. Pokud mi něco poradíte, budu ráda. Jiřina.
ODPOVĚĎ: Nevím, co znamená slovo „občas“. Pokud je mokrá noc každý měsíc nebo častěji, měli byste vyhledat pomoc odborníka. Noční pomočování je vcelku dobře léčitelné a jeho včasným řešením se dá předejít zbytečným stresům a psychickým traumatům postiženého.

6) Dobrý den, děkuji za možnost zeptat se odborníka. Můj syn je nyní šestiletý. Od malinka měl problém zbavit se plenek, přestal je nosit skoro ve 4 letech. Od té doby se stabilně pomočuje, je to tak 2x týdně. Nechtěl kvůli tomu spát ve školce, byl to docela velký problém. Jsme v péči urologa, ale nepřijde mi, že by se něco lepšilo. S léčbou medikamenty chce počkat, až mu bude šest, což je nyní. Na noc nedáváme pití, v postýlce má gumovou podložku, zkoušeli jsme i takový ten alarm, co v noci bzučí, aby se probral a šel na záchod. Dá se tento stav zlepšit? Děkuji Renata K
ODPOVĚĎ: Problém vašeho syna velmi pravděpodobně s věkem zcela vymizí. Na vašem místě bych však neváhala se zavedením léčby proti pomočování co nejdříve. Včasným řešením enurézy se dá předejít zbytečným stresům a psychickým traumatům dítěte.

7) Mám desetiletou dceru. Nikdy s ní nebyl žádný problém. Vyrůstala a vyvíjela se vždy adekvátně svému věku. Bez plen byla cca od 2 a půl let. Loni v létě, byla 2 týdny na skautském táboře. A tam se poprvé v noci počůrala. Od té doby se jí to stává cca 1x za měsíc. Na táboře se prý nic nepřihodilo, doma nejsme schopni vysledovat, zda je to následkem nějakého stresu nebo odlišným denním rytmem... Nenapadá nás žádný rozumný důvod, proč to tak je. Myslíte, že bychom měli navštívit urologa nebo třeba i psychologa? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ: Ojedinělé močení pomočení se může přihodit dítěti i dospělému a na táboře mohlo být vyvoláno celou řadou příčin (ponocování, nadměrné večerní pití, vyčerpání, úžeh, nachlazení apod.). Jestliže však obtíže přetrvávají, měli byste dceru nechat vyšetřit a hledat příčinu. Při nejmenším by měla být vyšetřena moč a ultrazvuk močového systému, případně byste mohli konzultovat dětského nefrologa. Odborná pracoviště najdete na www.nocvsuchu.cz.

Další dva dotazy jsme pro jejich zajímavost zpracovali jako samostatný článek, můžete se na něj těšit v příštím týdnu.

Pozn. red.: Dotazy čtenářů nebyly redakčně upraveny.

Reklama