Kocháte se noční oblohou? Ve velkých městech to není vzhledem k osvětlení možné. Mně se dařilo pozorovat nebe poseté hvězdami o prázdninách, zvláště na vodáku, kdy jediným pořádnějším světlem byl táborák. Ty tisíce hvězdných světýlek mne fascinovaly a většinou ve mně vyvolaly vzpomínky na šaty princezny Lady.

Pravda, na hvězdárně jsem byla naposledy tak před 4 lety. Pozorovali jsme Měsíc, ale nejsem si jistá, že jsem vždy rozpoznala to, co mi bylo vysvětlováno.

Možná již teď nastává čas, kdy si můžete naplánovat výlet do hvězdárny nebo do planetária (určitě je tam tepleji než v kopuli s dalekohledem). I vyhledala jsem následující informace, které vám snad pomohou v trávení volného času s dětmi či vás navnadí na romantickou procházku s partnerem.

Na internetových stránkách www.hvezdarna.cz se dozvíte o programu Hvězdárny a Planetária Mikuláše Koperníka v Brně. Ačkoli se nafialovělá foto_nahled_1084.jpgpísmenka na černém podkladě čtou hůře, nedejte se odradit. V Brně se opravdu snaží přitáhnout pozornost veřejnosti svým velmi zajímavým programem – v planetáriu to je multivizuální program “Kosmičtí špioni” a ve foyer velkého planetária si můžete prohlédnout unikátní fotografie úplného zatmění Slunce. Nechybí ani pozvánka na noční pozorování oblohy!

V Jihomoravském kraji můžete též navštívit Hvězdárnu ve Veselí nad Moravou – jak na serveru www.hvezdarna-veseli.cz najdete, je v tomto roce pozorování pro veřejnost (individuální) naplánováno na každý pátek. Vstupné ve výši 20 Kč vám umožní odhalit krásy noční oblohy, což je podpořeno asi dvacetiminutovým programem “Hvězdná obloha dnes”, kdy Vás pracovníci hvězdárny seznámí s aktuálním děním na noční obloze – prostě bude IN.

Nelze nezmínit hvězdárnu v Praze na Petříně – Štefánikovu hvězdárnu, kterou najdete na adrese  www.observatory.cz. Pokud jste již pohlceni foto_nahled_1085.jpginternetem, můžete si hvězdárnu prohlédnout pouhým kliknutím na ”internetová prohlídka hvězdárny”. Od stolu si také můžete zahrát astronomické hry a udělat astronomické testy. Stránky jsou průběžně aktualizovány; z novinek vybíráme: od 6. května je otevřena výstava Drsná krása o vltavínech, a na Slunci můžete pozorovat pouhým okem velkou sluneční skvrnu…

 

Je samozřejmé, že trojice hvězdáren je neúplným výčtem pozorovacích míst a zdrojů informací o obloze, ale je dostatečným lákadlem, abyste zadali do vyhledávače výraz “hvězdárna” a našli tak tu svoji, kam máte nejblíž.

 


Odkaz na soutěžní otázku