„Tak dvakrát do týdne mě budil šílený sen. Zdálo se mi, že na mě zaútočila cizí žena s nožem v ruce, ošklivě mě pořezala a přivázala k zábradlí. Pak vzala moje dvě děti a odvedla je někam pryč. Já se následně s křikem, celá zpocená a vyděšená, probouzela. Málokdy jsem pak ještě zamhouřila oči,“ popisuje svou zkušenost s noční můrou čtyřiatřicetiletá Monika, kterou její problémy nakonec dohnaly až do ordinace psychologa. U něho se dobrala příčiny svých obav a začala na sobě pracovat. Úspěšně. Rozhodně není jediná, kdo lékaře kvůli noční můře vyhledal.

Nočními můrami trpí častěji ženy, a to v poměru 2:1 až 4:1. Zlé sny přicházejí obvykle v druhé polovině noci, v takzvané REM fázi spánku, která je charakterizována rychlými pohyby očí (anglicky Rapid Eye Movement – REM). V této fázi spíme lehčím spánkem, a tak se ze snu snadněji probudíme.

Nočními můrami to často nekončí

Podle psycholožky Mgr. Kateřiny Halfarové, LL. M. z kliniky Canadian Medical přicházejí pacienti nejčastěji ve chvíli, kdy je výskyt noční můry jedním z mnoha projevů jejich prožívaného problému. Pokud se člověk, jehož sužují zlé sny, svěří do rukou odborníka, dostane se mu adekvátní léčby. Ta se v současnosti zaměřuje nejčastěji na kombinaci psychoterapie a farmakoterapie. Bývá rozmanitá a komplexní, včetně porozumění procesům, které vedou ke vzniku obtíží.

„Noční můry se mohou vztahovat k minulosti, nebo budoucnosti. Je tak na místě uvědomit si, zda ve svém životě nemám například nedořešenou a nezpracovanou traumatickou vzpomínku, či zda aktuálně neprocházím náročným životním obdobím, kdy spíše zažívám stres, úzkost či bezradnost, než převládající pocity spokojenosti. Jelikož si noční můry pamatujeme, je také možnost si propojit obsahy již zažitých nočních můr,“ říká psycholožka Kateřina Halfarová s tím, že kromě léčby u odborníka existuje i prevence, kterou má každý ve svých rukách.

Doporučuje věnovat čas sami sobě, učit se relaxovat, odpočívat aktivně i pasivně, meditovat. Velmi vhodné je také naučit se pracovat se stresem, zátěží a řešením obtížných, každodenních problémů. Nic z toho byste neměli řešit před spánkem. V té chvíli už je vhodnější věnovat se aktivitám zklidňujícím.

nocnimura.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Co když mi sny chtějí něco říct?

Pokud máte blízko k ezoterice, možná vás už napadlo zapátrat po původu vaší noční můry ve snáři. Snažit se snům porozumět a vyřešit je pouze s pomocí takových informací však psychologové nedoporučují. „Byla bych opatrná. Doporučovala bych spíše obrátit se o pomoc na odborníka, který vás procesem léčby provede, a může pomoci. Spánek a lidská psychika je velmi komplikovaný a propojený organismus. Každý člověk je jedinečný. Možnost vyhledání pomoci již při počátku obtíží navíc může být důležitým krokem i v rámci péče o sebe, včetně prevence možných dalších onemocnění v pozdějším věku,“ upozorňuje psycholožka.

Jedním z takových onemocnění, jehož předzvěstí mohou být ve středním věku noční můry, je i ztráta paměti a demence. Na tuto souvislost poukázali ve své studii vědci a lékaři z univerzity v britském Birminghamu.

Noční můry, nebo noční děsy?

Noční můry jsou snové prožitky, které jsou spojeny se strachem a úzkostí. Objevují se u jedinců zdravých, také však mohou doprovázet některé psychické poruchy. Noční můra patří mezi typické příznaky posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Obsah snu si můžeme až detailně pamatovat. Témata, která se objevují v nočních můrách, mohou souviset s pocity ohrožení života a jeho bezpečností, stejně tak nedořešené traumatické nedořešené vzpomínky z minulosti. Častěji se opakují.

Noční děsy jsou naopak epizody extrémního děsu, paniky. Jsou spojené s křikem, pohybem a silnými vegetativními příznaky. Je možné, že si na tuto epizodu po probuzení vůbec nevzpomeneme, či pouze na útržky. Vyskytuje se spíše v dětském věku. Mohou být dědičné. Ve většině případů jde však o projev dozrávání centrální nervové soustavy.

Kdy jít k lékaři?

Platí jednoduché pravidlo. Odborníka vyhledejte hned, jakmile začnou noční můry a s nimi spojené poruchy spánku nepříjemně ovlivňovat váš život. „Pokud jde o opakované situace, či musíte následky nočních můr aktivně řešit, tak je třeba zpozornět. Pokud již máte na základě zkušeností s noční můrou například strach z usnutí, nebo se nemůžete plně soustředit na jiné aktivity, tak je již doba pro vyhledání pomoci,“ dodává psycholožka Halfarová.

Zdroj informací: Mgr. Kateřina Halfarová, LL. M. z Canadian Medical, The Lancet, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Čtěte také: