nightmare

Odkud se berou? Co nám chtějí naznačit? Neklidný spánek a zlé sny nás někdy dokážou pořádně vyděsit a mohou nám zkazit náladu na hodně dlouho. „Ne, ne, nechte mě být! Pomoc! Utíkej!“ Čas od času mohou podobné výkřiky zaznít i ve vaší ložnici.

Typický zlý sen. Zasáhne nás tak mocně, protože ve spánku jsme proti snům a představám zcela bezmocní. Ne jako při sledování televizní detektivky, protože tu můžeme klidně vypnout, když se bojíme.

Nedobrovolný výlet do hororového světa prožívá občas během roku každý pátý člověk. A častěji to bývají ženy než muži. Na první místo v hitparádě hrůzy se zařadil pád do bezedné hloubky, na dalších se umístily útěk před pronásledovateli a pocit, že jsme vystaveni nebezpečí, před kterým nemůžeme uniknout.

Mohou nás trápit i banálnější „horory“ – například se kvůli banalitě včas nedostaneme k odletu letadla, odjezdu vlaku – a z povzdálí jen už zoufale sledujeme vzlet stroje či koncový nárazník. Tyto sny mívají další nepříjemný rozměr – pokazí nám náladu na celý příští den.

Strach ve snu nás zoceluje

nightmare

Zlé sny však už od počátku dějin lidstva plní důležitou úlohu – připravují nás na možné nebezpečí. Ve snech si totiž trénujeme reakce na situace, které nás mohou v reálném životě ohrozit. Děsivé sny nám poskytují důležitý názorný materiál.  

Nevyužijeme ho ovšem pro boj s mamuty nebo snad tygry, jako naši prapředci. Naše soukromé „divadlo citů“ funguje spíš jako poučení, jak se máme proti možnému nebezpečí chránit.

Mozek spí, fantazie pracuje naplno

nightmare

Zlý sen využívá jenom to, co tady už je, čeho se bojíme a co nás zatěžuje, i když si to třeba vůbec neuvědomujeme. V noci je náš rozum vypnutý a odpočívá, zato fantazie nám pracuje na plné obrátky a naše obavy a trápení proměňuje v napínavý film plný nečekaných zvratů a divokých zápletek.

Podle psychologů se sny o pronásledování nebo o pádu do nedozírné hloubky dají vysvětlit jedině tím, že jsou projevem našeho hrozivého strachu.

Duše nám napoví

Co v našich snech vyvolává strach? U každého je to něco jiného a je na nás, abychom na to přišli pomocí otázek: Co mě trápí? Co mě stresuje? Neděje se v rodině, v našem partnerském vztahu něco špatného? Nevyhýbám se nějakému rozhodnutí? Nečeká mě něco nepříjemného?

Když budu duši naslouchat, pochopím i své sny.

Jak to vidí psycholog PhDr. Zdeněk Kopřiva:

  • Sny si po probuzení většinou nevybavíme, prostě je „zaspíme“ či zapomeneme. S výkladem snů se snaží vyrovnat i nejrůznější snáře. Od zdánlivě seriózních, až po úplné bláboly. Přitom je zajímavé, jak značný důraz je kladen na psychologický význam snu, ale jak málo je věnováno dalším faktorům, které ho mohou také výrazně ovlivnit.
  • Bude-li se vám zdát, že vám někdo ubližuje, třeba vás škrtí, pak zpytujte svědomí, zač vlastně máte být potrestáni. Nejdřív ovšem zkontrolujte, zda jste jen neměli příliš těsnou gumu, nebo vás nepřiškrtil límeček u pyžama.

Jaké máte sny? Měla jste někdy noční můry?