647dbf17ceb2dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jana

Prarodiče sice máme, ale hlídat si už sami netroufají, jsou starší a chtějí svůj klid, navíc bydlí velmi daleko od našeho domova a nezvládli by to. Možná na jeden dva dny, ale vézt děti přes celou republiku při současných cenách benzínu na dva dny se nám zkrátka nevyplatí. Každoročně jsou tak letní prázdniny moje noční můra. S manželem se střídáme, děti mají příměstské tábory a pak jsme s kamarádkami vymyslely systém společného hlídání. Když si vezme jedna dovolenou - hlídá děti i ostatním. Tak se prostřídáme a nějak to zvládneme.  Logisticky ale dát tehle celý kolotoč dohromady je pěkná fuška… A navíc je to rok od roku složitější, čím jsou děti starší. Menší děti stačilo odvést na hřiště, ale puberťáci už mají vyšší nároky a taky toho mnohem víc sní.

Lenka

Máme tři děti ve věku, 11, 9 a 6 a babičky jsou i ochotné hlídat, ale je tu jedno velké ale. Děti tam nechtějí být. Tchán s tchyní to s dětmi moc neumí a neustále je za něco peskují a kritizují. Moji rodiče se o ně zase extrémně bojí a nejraději by děti hlídaly jen v rámci bytu, aby se jim něco nestalo. Ale děti mají jiné představy, jak trávit prázdniny. Ani na jednom místě nejsou spokojené, my je různě uplácíme, přemlouváme, kompenzujeme odpoledne¨, protože jinou možnost nemáme. V létě si ani jeden z nás vzít delší volno jak na týden vzít nemůže.   

Veronika

Letní prázdniny řeším pravidelně každý rok již od 1. února. Hodně kamarádek se mi směje, ale nakonec jsem jediná, kdo má na konci školního roku vše naplánované. U nás se kombinují všechny možné varianty. Rodinné dovolené, příměstské tábory, letní provoz školek, sportovní soustředění. Nejmenší část pak zbývá na prarodiče… “Udat” všechny děti mě ve finále stojí nemalé peníze a finančně se z toho dostáváme celý podzim, a to ani nemluvím o finančně náročném září. 

Leona

Jsem na pětileté dvojčata sama a letos se prázdnin bojím víc než kdy jindy. Naše městská část nechává otevřené některé školky, kam jdou děti umístit, pouze první čtyři týdny a pak máte smůlu. Dřív se alespoň školky střídaly, ale letos jsou prostě celý srpen zavřené. Moje maminka je po těžké nemoci a vypomohla by mi ráda, ale moc sil už na děti nemá. Tábory pro takto malé dětí nejsou, ale já bych na ně asi stejně nenašetřila. Nejspíš požádám zaměstnavatele o neplacené volno, ale z čeho budeme žít netuším.

Jak řešíte prázdniny vy, maminky?

Čtěte také: 

Reklama