Noční probuzení a nutkání běžet na záchod… Tu nepříjemnou chvíli a často zná hodně lidí. A tak si mnoho z nich řekne: „ Je to normální, má to kde kdo“. A mávnou nad tím rukou. Nejenže to není normální, ale dokonce by se s tím měla vyhledat lékařská pomoc.

Příroda to tak zařídila, aby člověk nebyl během spánku obtěžován pocitem plného močového měchýře. Díky tomu dokáže spát zdravý člověk bez přerušení šest až osm hodin. Pokud se ale močový měchýř naplní, vyšle do mozku signál k probuzení. A jestliže se spící probudí dříve, než by se cítil odpočatě, trpí s velkou pravděpodobností nykturií.

V únoru agentura STEM/MARK provedla průzkum k příčinám nočního probouzení z různých důvodů. „Z jeho výsledků mě překvapilo, kolik respondentů odpovědělo, že to nepovažují za dostatečný důvod k návštěvě lékaře,“ řekl doktor urologické kliniky fakultní nemocnice v Olomouci Radovan Vrtal.

Přitom časté chození na záchod komplikuje život v mnoha oblastech a může být příznakem vážnější choroby. Bezprostředními dopady nykturie je samozřejmě přerušovaný spánek, následná únava z nevyspání, a negativní ovlivnění výkonnosti a denních aktivit. U starších lidí navíc hrozí pády a různá poranění. To když se v noci probudí, rozespalí vyrazí na WC…

Bezprostřední dopady nykturie

► Únava
► Závratě
► Poruchy koncentrace a koordinace
► Snížená aktivita během dne
► Změny nálad
► Horší pracovní výkonnost
► Zpomalení reakcí – velké riziko u řidičů

Může ji způsobit kafe i jiné pití před spaním

Nykturie může být vyvolána naléváním se na večer, zejména alkoholem nebo kávou. Pití velkého množství tekutin před ulehnutím do postele lze jednoduše omezit, další příčiny dokáže člověk ovlivnit jen těžko bez pomoci lékaře. Časté močení v noci mohou způsobit vedlejší účinky léků, někdy stačí upravit jen dobu jejich podávání.

„Do nedávné doby byla nykturie spojována především s prostatickými obtížemi. Nyní už je však jasné, že její výskyt je u mužů i žen velmi podobný. V případě mužů tedy doprovází prostatu, u žen bývá často spjata s příznaky hyperaktivního močového měchýře. Ve společnosti jí trpí 13 procent ženy, a z toho 74 procent má zároveň nykturii,“ uvedl doktor Vrtal a doporučil nedávno založené webové stránky www.nykturie.cz, kde jsou uvedeny příčiny či projevy nemoci, a také je na nich vyvěšen seznam odborných pracovišť, kde mají zkušenosti s jejím léčením.


Slyšela jste už o tomto zdravotním problému?