V první chvíli to muselo vypadat jako pěkně šílený nápad. Dovedu si živě představit, jak ho knihovnicím z Uherského Hradiště všichni rozmlouvali. Pustit do knihovny děti se spacákem? S jídlem a pitím? Být tam celou noc?? Rodiče je nepustí. A co když se něco stane?
Jenomže uherskohradišťské knihovnice se nedaly. Prvních dvacet malých čtenářů zažilo neobvyklou Noc s Andersenem, naplněnou čtením pohádek a hrami (a došlo i na návštěvu pohádkových bytostí). To bylo před sedmi lety – a vsadím se, že si ty šikovné dámy nedovedly představit ani ve snu, jak se jejich nápad chytne a rozroste.

Díky Klubu dětských knihoven SKIP se zvěst o netradiční oslavě svátku dětských knížek rozletěla po celé republice – a nacházela spoustu spřízněných duší. O dva roky později se už „spalo“ ve dvaasedmdesáti knihovnách a kouzelnou noc prožilo přes patnáct set dětí. A vlna krásného bláznovství se hnala dál.

Loni proběhla Noc s Andersenem na 487 místech v Čechách, na Slovensku, v Polsku, Německu a Slovinsku  – a představte si, že noc plnou knížek, fantazie a zábavy prožilo víc než čtrnáct tisíc dětí!! A to i přes to, že se na mnoha místech zrovna hnala velká voda a probíhala evakuace. Co všechno děti dělaly a zažily, o tom si můžete přečíst na stránkách SKIP (stojí to za to, vážně, já sama jsem nad tím povídáním normálně sentimentálně zaslzela). Mimo jiné čile komunikovaly po internetu s dalšími dětmi z jiných knihoven, skládaly básně na počet Hanse Christiana, sázely „jeho“ stromečky, uléhaly na hrášku, vyvolávaly duchy, jezdily na oslících, baštily buchty od maminek, pořádaly pyžamové módní přehlídky… a samozřejmě se i četlo nahlas, vracely a vypůjčovaly knížky a registrovali noví čtenáři.

Asi by byl moc velký optimismus myslet si, že takové akce přivedou děti zpátky ke čtení. Ty, které na Noc s Andersenem přišly, asi najdou cestu do knihovny i v „obyčejný“ den. A naopak – pokud rodiče mají doma pět knih, z toho tři kuchařky, sotva tam svoje potomky pošlou. Ale co kdyby... Harry Potter je fajn a Rowlingová by zasluhovala pozlatit (koneckonců, už se stalo J), ale co až vyjde i poslední díl? Nebylo by špatné, kdyby děti četly i něco jiného. Ať čtou cokoliv – pokud totiž získají „čtecí návyk“, samozřejmost a zběhlost, při které už jim čtení nepřipadá ani trochu namáhavé, ale můžou se rozletět na křídlech příběhu bez omezení, potom je vyhráno.

Letošní Noc s Andersenem proběhne pozítří, v pátek 30. března. Seznam všech knihoven a jiných míst, které se jí účastní, najdete TADY. Tak jestli máte dítě, začněte zadělávat na buchty... J

Reklama