O dělbě práce mezi mužem a ženou už byly popsány stohy papírů, tedy spíše o tom, jak nefunguje…

Nevím jak u vás, možná někde existují andělé, ale v mém okolí jich je opravdu poskrovnu. Zato se to všude hemží chlapáky, kteří si dělbu práce mezi mužem a ženou představují následovně: žena se postará v podstatě jen o chod domácnosti. Oni o to ostatní.

Chod domácnosti v sobě zahrnuje vaření, praní, uklízení, žehlení, psaní úkolů s dětmi, venčení psa, stejně jako návštěvu třídních schůzek a hádku s domovníkem. Chlapi řeší všechny ostatní důležité věci. Přezují auto na zimní pneumatiky, zavezou ho do myčky a vždy dokáží najít baterie do dálkového ovládání.

Někde to funguje

Ne, nechci být za feministku, která muže nenávidí a v ženách vidí světice. Jistě, určitě existují muži, kteří jsou jiní. Podělí se se ženou o práci, když vidí, že ji nezvládá, nabídnou svou pomoc, když je potřeba. Jen je jich poslední dobou nějak málo. Nebo jsou prostě málo vidět.

Možná je to tak, jak říká ve svém pojednání o rodině Jarmila Kubátová: „Emancipace ještě nedospěla do toho stádia, aby byla zavedena jednotná výchova dívek a chlapců k péči o dítě a domácnost. Stejná výchova obou pohlaví k rodičovství je nutná, aby přijali jako samozřejmost myšlenku, že domov a děti patří jim oběma, a proto péče o domov a děti má být úkolem oboustranným. Aby se zcela přestalo mluvit o určitém způsobu chování vhodném pro chlapce a jiném pro dívky.“

Já vím, můžete říct, že psychologické příručky jsou jedna věc, ale realita druhá. A že příroda to tak prostě zařídila. Zatímco muž má problém dělat více než jednu věc, žena bez problémů žehlí, diktuje úkol prvňáčkovi a dokáže přitom jedním okem sledovat děj oblíbeného seriálu. Určitě máte pravdu. Ale já z vlastní zkušenost dodávám, že by se ještě k tomu měla asi naučit být taky občas za chudinku.

Chudinky to mají jednoduché

Jestli totiž někdo dokáže ulovit muže, kterého naplňuje potěšením, když může ženu opečovávat, je to právě ona. Očima plnýma bezmoci se hroutí pod taškou velikosti větší ledvinky, popláče si nad nelehkou úlohou té, která by snad měla vyžehlit koš prádla a dokáže se zhroutit pokaždé, když je zapotřebí vyřešit nějaký problém. A kupodivu to funguje.

Muž, kterého by jinak od finálového fotbalového zápasu nikdo nedostal, se ochotně zvedá, aby ji podepřel, a v úloze velkého chlapa obránce je schopen nečekaných obětí. A tak chudinka ve vhodné chvíli poplakává a muž kmitá. Naplněn láskou k ní, své malé bezbranné holčičce.

A co my na to? My velké, silné, soběstačné holky?

Reklama