Jsem nezajímavá, hloupá, trapná. Nikdo na mě není zvědavý, všichni mě trpí jen ze soucitu. To není nic pro mě, na to nemám. Jsem ošklivá, stará, tlustá, neschopná. Poznáváte se?

Neustálé pochybnosti a nedůvěra ve vlastní schopnosti mohou skrytě sužovat každého z nás. I lidé, kteří působí navenek sebevědomě, jsou uvnitř mnohdy zranitelní. Sebedůvěra neboli víra v sebe je často spojována s tím, jak nás chválí či kritizují druzí. Projevům okolí přikládáme často velkou důležitost. Není divu. Dnešní doba je nemilosrdně nasměrovaná na výkon. Nechceme vybočovat, chceme se mít dobře a žít lépe. A k tomu potřebujeme mít sebevědomí. Odkud vlastně pramení jeho nedostatek?

Je to, bohužel, dětství, kdy rodiče své děti srovnávají s ostatními, předhazují jim vzory, nastaví dětem laťku, čeho je potřeba pro pochvalu dosáhnout. Kladou si podmínky, za kterých budou mít své děti rádi.

podpatky

Dnes čtyřicetiletá Iva je nejstarším ze tří dětí. Soužití jejích rodičů nebylo zrovna šťastné. Iva byla tím důvodem, proč si matka zkazila život, když přišla do jiného stavu a musela se vdát za člověka, kterého pořádně neznala a nemilovala. Matka jí tuto skutečnost často připomínala. Stejně jako to, že se má držet zpátky, neupozorňovat na sebe a nenosit v žádném případě krátké sukně, protože má krátké nohy. I když jí dnes spousta lidí říká, že má naopak pěkné nohy a měla by je ukazovat, Iva je halí do neforemných dlouhých sukní. Iva má i problém s navazováním vztahů s muži. Je nedůvěřivá a vztahovačná. Neustále potřebuje ujištění od druhých, že to či ono udělala dobře. I když ji druzí chválí, povzbuzují, tak tomu nevěří.

Pocit nízkého sebevědomí vyplývá i z naučené „schopnosti“ všímat si pouze neúspěchů, omylů, chyb.

Kudy tedy vede cesta sebevědomému „Já“?  O tom, jak sebevědomí zvýšit, krok za krokem, byly popsány tuny papíru: Více se pohybovat, usmívat se na sebe, prodávat své schopnosti a zkušenosti, být pozitivní… Zkrátka když je vůle vykročit, jde všechno. Třeba i na mega vysokých podpatcích, o kterých jste vždy tajně snila, ale nahlas sebe i ostatní přesvědčujete, že vy a vysoké podpatky, to nejde v žádném případě dohromady.

Španělský módní návrhář, guru přes elegantní jehlový podpatek, Manolo Blahnik k odvaze vyzkoušet a vykročit vstříc hezkým chvilkám v životě, říká:  

„Když se mě ženy ptají na podpatky, odpovídám: Vyzkoušejte je. A jestli neodhalíte jejich kouzlo, zůstaňte u tenisek.“

Reklama