teliskoUž v šedesátých letech minulého století bylo hodně populární. Představovalo vlastně jednu z mála relativně spolehlivých antikoncepčních metod. Jmenovalo se DANA (Dostupná A Neškodná Antikoncepce), zlí jazykové název překládali jako Drahá A Neúčinná antikoncepce. No, měli skoro pravdu.

Staré tělísko však pošpinilo pověst i tomu modernímu, který má s tím původním společné jen místo, kam se zavádí. Odtud pramení také mnoho mýtů. Moderní nitroděložní systém (Mirena) je označován za antikoncepci pro třetí tisíciletí. Vymysleli ji ve Finsku, a tam si ji mohly ženy vyzkoušet už v roce 1992, k nám se dostala o šest let později. V současnosti už existují Češky, které si daly zavést třetí Mirenu v pořadí.

  • Mýtus číslo 1

Nitroděložní tělíska zesilují menstruační krvácení
DANA ano, Mirena právě naopak. Z nitroděložního systému se uvolňuje hormon podobný hormonu žlutého tělíska (levonorgestrel), který brání růstu děložní sliznice, takže „není z čeho krvácet“. Je nutné připomenout, že normální je nemenstruovat! Menstruací se tělo nečistí, jen ztrácí krev.

  • Mýtus číslo 2

Nitroděložní tělíska zvyšují riziko gynekologických zánětů
DANA ano, Mirena právě naopak. Levonorgestrel zahušťuje hlen děložního hrdla, který je pak neprostupný jak pro spermie, tak pro bacily.

  • Mýtus číslo 3

Nitroděložní tělíska vyvolávají bolestivou menstruaci
DANA ano, Mirena nikoli. Po zavedení Mireny může zpočátku přetrvávat mírná citlivost v podbřišku, která v průběhu prvních týdnů vymizí. Menstruace však nebolí.

  • Mýtus číslo 4

Nitroděložní tělíska nejsou vhodná pro ženy, které nerodily
DANA není vhodná, Mirena mladým ženám neškodí. Může být trochu nepříjemnější zavádění do dělohy, protože ženy, které nerodily, mají „tužší“ děložní hrdlo (čípek). Ze zdravotního hlediska není důvod, proč by ženy, které ještě pět let neplánují děti, nemohly mít Mirenu.

  • Mýtus číslo 5

Nitroděložní tělíska mohou působit neplodnost
DANA ano, v důsledku zvýšeného rizika gynekologických zánětů, následných srůstů a neprůchodnosti vejcovodů. Mirena plodnost neovlivňuje. Po jejím vyjmutí může žena otěhotnět téměř okamžitě.

  • Mýtus číslo 6

Nitroděložní tělíska jsou levná, Mirena je drahá
Vstupní investice je u Mireny trochu vyšší, ale vydrží v děloze 5 let (tj. necelých 100 korun na měsíc) a úsporu přinese velmi snížená spotřeba vložek a tamponů. DANA je levná, ale tím její výhody končí.

  • Mýtus číslo 7

Nitroděložní tělíska nejsou vhodná pro ženy kolem klimakteria
Silně a nepravidelně krvácející ženě není vhodné zavádět obyčejné tělísko. Mirena naopak mírní menstruační krvácení. Přidají-li se návaly a další příznaky těžšího klimakterického syndromu, který je nutné léčit, pak lze ženě podat pouze estrogeny v optimální dávce a vhodné formě (nejsou-li ze zdravotních důvodů zakázány).

  • Mýtus číslo 8

Nitroděložní tělíska nejsou spolehlivá
DANA spolehlivá nebyla, což dosvědčí „staří“ porodníci, kteří byli u porodu dítěte, s nímž se současně „narodila“ i DANA. Spolehlivost Mireny je srovnatelná se sterilizací s tím rozdílem, že po vyjmutí Mireny se plodnost obnoví téměř okamžitě.

MUDr. Mirka Jonášová

Reklama