Pohodlný způsob antikoncepce, který s sebou nese nejen výhody, ale i možná rizika. Jaká to jsou a kdy je aplikace nejvhodnější, nám řekl MUDr. Jaroslav Hulvert, primář oddělení asistované reprodukce kliniky ISCARE.

Pane primáři, jaký je váš názor na používání nitroděložních tělísek? V čem je tato forma antikoncepce „lepší“, než ostatní?
Nitroděložního tělíska jsou po klasických hormonálních tabletách druhou nejpoužívanější ženskou antikoncepcí. Stále větší oblibě se u žen těší tělíska uvolňující malé množství hormonu, který zabraňuje růstu děložní sliznice. Tato forma antikoncepce má oproti klasické hormonální antikoncepci několik výhod. Žena nemusí denně myslet na to, kdy spolknout tabletku. Tělísko díky tomu, že působí pouze lokálně na sliznici, nezasahuje do produkce vlastních hormonů a je tak k organismu ženy šetrnější. Oproti tabletkám se nezvyšuje riziko trombózy a při jeho obvykle pětiletém použití je i levnější.

tělíska

Zdroj: www.shutterstock.com

Existují nějaká rizika pro ženy, které tělíska dlouhodobě využívají?
Je nutno rozlišit tělíska klasická, u kterých dochází, ve srovnání s tělísky uvolňujícími malé množství hormonu, k silnější menstruaci a je u nich i větší riziko nitroděložního zánětu. Nevýhodou hormonálních nitroděložních tělísek je zase poměrně časté „špinění“ po jejich zavedení. To může přetrvávat i několik měsíců. Poté však již ženy v termínu menses menstruují slabě, nebo vůbec. To je způsobeno nízkou děložní sliznicí, ale ne zásahem do produkce vlastních hormonů.

Říká se, že si tělo „zvyká“ na tělísko i půl roku. Je to pravda?
Je samozřejmě velmi individuální, jak ženy na nitroděložní tělísko zareagují. Mírné křeče se obvykle objevují po jeho zavedení a trvají maximálně několik hodin. Pokud ale křeče přetrvávají, je vhodná ultrazvuková kontrola správného uložení tělíska v děloze. Co se týče „zvykání“, je to opravdu velmi individuální. Nejčastější problém je špinění v prvních týdnech až měsících, o kterém jsem se již zmiňoval v předchozí odpovědi. 

Proč některé ženy tělísko bez problémů „přijmou“, zatímco jiné ne? Na čem to závisí?
Řekl bych, že to záleží na třech faktorech. Jednak na samotné ženě, která musí být přesvědčena, že tuto formu antikoncepce chce, a je podrobně seznámena s možnými přechodnými obtížemi. Velmi důležité je nitroděložní tělísko správně a šetrně zavést – je vhodné po zavedení ultrazvukem zkontrolovat. S tím souvisí také vhodné období pro zavedení, což je ke konci menstruace, kdy je kanál děložního hrdla lépe prostupný a v děloze je nízká sliznice.

Hodně žen volí tělísko po porodu. Je vhodné, i když žena kojí?
Ano, právě u žen po porodu je často tělísko nejvýhodnější antikoncepci, která nezasahuje do procesu kojení. V tomto období se též snadněji zavádí a je kojící ženou velmi dobře snášeno.

Je možné tělísko aplikovat i ženě, která prodělala porod císařským řezem?
Ano, určitě. Pouze bych zdůraznil, že zejména v těchto případech je vhodné zavádět tělísko pod ultrazvukovou kontrolou, což nám umožní vyhnout se poranění dělohy v místě jizvy.

Více o nitroděložních tělíscích se dozvíte v článku, který pro vás právě připravujeme.

Čtěte také:

Reklama