Je jedním z nejsilnějších a tím i nejmocnějších zářičů. Jeho využití ve starém Egyptě bylo možno obrátit na obě strany. Stejně jako mohl být použit k záchraně života či navrácení zdraví, stejně snadno jím šlo také zabít. Nilský kříž má dvě strany, každá má jiné silové působení. Jednou stranou je nasávána negativní síla, která je po průchodu křížem změněna na pozitivní a následně šířena ven.
Bývá spojován s nejvyššími egyptskými Bohy, kterými jsou Bůh Osiris, Bohyně Isis (Eset) a jejich syn Bůh Horus. Klíčem k Nilu je nazýván proto, že pomocí něho bohyně lsis ovládala chování Nilu. V rukách Bohů je také často Anch vyobrazován na stěnách chrámů.Nejčastěji je ohraničen prvním a posledním písmenem řecké abecedy, Alfou a Omegou. Symbolizuje lidskou postavu s rozpaženýma rukama. Znamená hluboké porozumění a spojení s vesmírem. Představuje živly vodu a vzduch.
Kříž byl, stejně jako Egypťany milovaná bohyně Isis, přejat antickou kulturou, kde původní tvar nahradil znak "♀", který je znám jako symbol Venuše, symbol ženského pohlaví a symbol nositelky života.
Není na hraní
Je potřeba zacházet s ním velice opatrně a s patřičnou úctou. Ne každému prospívá a ne každý je na jeho energii naladěn. Všechno, co vyzařuje sílu, totiž nemusí nutně prospívat. Velice nerozumné je věšet si Anch na krk, pokud dotyčný nemá jeho účinky vyhodnocené, například uložením na několik nocí blízko hlavy.
Viděla jsem osobně lidi, kterým vysloveně škodil. Znám ale také spoustu takových, kteří na něj nedají dopustit. Doporučuji umístit jej spíše například nad vchod domu, tedy pokud k němu má člověk vysloveně vztah. Říká se, že Anch je tak silný, že si svého majitele umí vybrat. Prostě vás z obchodu „nenechá odejít“ a musíte si ho pořídit. V takovém případě si spolu zřejmě rozumět budete. Pokud ho ale dostanete, nebo vám ho někdo doporučí, tak opatrně. Co je dobré pro kamaráda, nemusí dělat dobře vám.
Nezapomínejme totiž na hlavní fakt: Náš původ, naše kořeny nejsou egyptské, a to není jedno. Jsme jinak „postaveni“. K většině z nás je mnohem blíže magie druidská. Vhodnější energii tak pro nás mají keltské spirály, keltský kříž či trojúhelník, nebo druidský Awen. Jako ochranný symbol pak například pentagram, který je původem patrně také egyptský (objevuje se v Egyptě již 4000 let př. Kr.), ovšem jeho energie není směrována „do bodu“, ale „do kruhu“, čímž nijak neztrácí, jen jeho působení je zcela jiné.
Překlad hieroglyfického významu Ankhu je „životní či božská síla“. Též „vládce“.
Nový komentář
Komentáře
"pevnovercum" asi vstaou vlasy na hlave, ale ja mam ankh natrvalo na zadech...spolu se skarabem a horovym okem. na nic vazneho netrpim. samozreme me skoli sem tam ryma, ale nic smrtelneho. myslim, ze symboly jsou ve sve podstate jen oznaceni ci pomucky pro silu cloveci, kterou ma kazdy-protoze ne nadarmo se rika: ver a vira tva te vyleci. coz se da vlastne aplikovat na vse...
jo, mimochodem, neměl "správný" nilský kříž na konci dole "rozdvojku" ?
symbolům věřím, ale ne specielním, ale prostě těm, které mě upoutají - myslím,že "symboly" si své majitele najdou a přitáhnou
michaela.kudlackova: pochopila jste správně, děkuji
, jsou to jen takové moje blbé nápady
ale snad něco funguje
, já si u Vás jako tak ověřím
tak děkuju a hezký den
Danina1: http://www.omniglot.com/writing/ogham.htm Jde o druh písma, nebo spíš projevu. Zkusím Vám najít stránky i v češtině.
hmm - Já třeba vůbec netušim, co je Ogham. Runy už jsem viděla.
gentiana: Myslím, že bychom si mohly dlouho na tohle tema povídat. Vždyť i samotná věda se historií zabývá staletí. Stále vznikají nová a nová díla i studie. Dokonce celé obory. A pohledů, kterými je možno se dívat, je spousta. Žádný není špatný tím, že se liší. Čím víc tím líp.
gentiana: problém je v tom, že run se chytli germano-revivalisté a-lá Guido von List (http://en.wikipedia.org/wiki/Guido_von_List) a vystavili na tom svoje historické utopie. Jeho Futhark, je prostě pro ňúejdžáky mnohem víc "gemütlich", než seriozní historie..
OlgaMarie: Sisyfos? "A přece se točí!"
michaela.kudlackova: Vím, o čem mluvím. Oggham se používal někde ve Skotsku nebo ve Walesu. Runy, jako runy, ve Švédsku a přilehlých lesích.
Jinak, Elias Wessén, Svensk språ;;khistoria, Stockholm 1992, tuším první díl. Potom něco v Signums Svensk konsthistoria, díl Vikingatid. Ale to je opravdová věda, ne romantická dojmologie.
OlgaMarie: Tobě pro změnu doporučím slátaninu jménem Čeští králové. I, Atlas kosterních pozůstatků českých králů přemyslovské a lucemburské dynastie s podrobným komentářem a historickými poznámkami od trapného antropologa Emanuela Vlčka. Taky žádnej romantickej opar, ale je tam i to, kolik měl Karel IV. zubů.
gentiana: Texty na náhrobcích, bez ohledu na písmo a jazyk, jsou určeny pro vzpomínku na zesnulého. Lidé umírají tehdy, není-li nikdo, kdo by na ně vzpomenul. Ale např. v tombách Přemyslovců pod podlahou sv. Víta je pouze označeno, komu ostatky byly přiřčeny při jakémsi někdejším překopávání. Velmi zajímavé jsou texty na náhrobcích židovských hřbitovů. Jeden židovský hřbitov zachránil před fašisty a později komunisty můj otec.
Nyotaimori: škoda
gentiana: Nevím, ale myslím, že to o čem mluvíte, "stromové písmo" je Ogam. Používalo se opravdu k rytí do dřeva. Četlo se od spoda nahoru tuším. Runové písmo je trochu jiné. JInak Marie Horáčková mě pobavila.
Nyotaimori: a zkusilas s ním na někoho namířit a něco si přitom mumlat?
Nyotaimori: dyť se tady nepíše, že to zabije každýho
zrovna vy si s tím křížem rozumíte asi
michaela.kudlackova: To je zajímavé. Podle Eliase Wesséna byly runy určené ke psaní čehokoli. Pochopitelně se dochovaly věci jako kudly a náhrobky - ale implikuje snad, že nápis Zde odpočívá v Pánu Marie Horáčková má magický význam, protože je psaný latinkou a na náhrobku?
OlgaMarie: Na konec patří:... ale člověka vyspělé civilizace.
michaela.kudlackova: No, plivnout někomu do jídla moc pozitivní není.
Jinak co se po staletí pokládalo za kamenické značky na menhirech, se dnes už zkoumá jako jeden z nejstarších projevů písma. Na počátku zřejmě nebyl Sumer. A kresby v jeskyni Lescaux také nejsou kresbami člověka doby kamenné, což už franc. vědci zveřejnili.
gentiana: Runové písmo je trochu jiný druh "komunikace". Teď jsem trochu tápala, jak to myslíte, ale mnoho textů je pochopitelně psáno mnoha písmy. I hyeroglify mají něco do sebe, nebo malachim,latina atd. Záleží na tom, které oblasti se týká a odkud pochází. Runy byly dle mytologie přímo určeny ke komunikaci s Bohy, ryly se na kopí, psaly do kůry, na kameny, na štíty....
shb: Aha. Už chápu. Runy si vrháte a vržené pak malujete jako denní amulet. Proč ne, po každém "použití" je ale dobré je například spálit a pustit popel z okna.Ne po vodě, to se dělá, pokud se jedná o citovou stránku. Každou runu také "obhospodařuje" nějaký ze "strážců", každý den pak také jeden. Ale to jistě víte. Jestli se zajímáte o Runy, budete mít jistě severská božtva a celý panteon "nachozený". Je to neskutečně poutavé. Rituály okolo přípravy jídel, jsou staré jako lidstvo a moc pozitivní.