Nikola začíná druhý měsíc a zatím má skvělé výsledky. Čtyři kilogramy za první měsíc je přímo ideální. Úbytek kilogramů posunul ručičku váhy zase o něco blíže vysněnému cíli, i když dalších pět kilo bude asi nejtvrdším oříškem.

NikolaAle Nikola, já i „naše“ výživová poradkyně Monika Bartolomějová věříme, že to zvládneme. Je vidět, že hubnutí pod dozorem odborníka má něco do sebe. Poradce je jako trenér nebo kouč, který má autoritu a jeho slovo je zákon, řečeno ústy filmového hrdiny. Je to v dobrém slova smyslu bič na polevující vůli. Ne, nedělám si legraci, ani to nijak nezlehčuji.

Upřímně, vůbec jim tu práci nezávidím a nevím, jestli bych ji chtěla dělat. I výživový poradce má jistě radost z dobrých výsledků svého klienta, je to přece jeho vizitka, ale musí tam být bezpodmínečně oboustranná důvěra. Ne každý klient je tak odpovědný a svědomitý, že se přesně drží pokynů a neustoupí z doporučené cesty. Lákadel je víc než dost. I Nikola se s nimi občas potýká, ale zatím nezhřešila natolik, aby se to nějak projevilo na jejím úsilí. A čím déle „dietu“ drží, tím víc se snaží, aby byly znát výsledky. Každý prohřešek se jí může tvrdě vymstít. A to by byla škoda, když už ušla takový kus cesty.

Jak jsem již napsala, naše poradkyně má na Nikolu dobrý vliv: Nejen že by nechtěla zklamat sebe, ale ani ji. Dá se říct, že za ten měsíc mezi nimi vzniklo jakési pouto. Ne snad přátelství, ale něco jako důvěra mezi lékařem a pacientem.

Ale nepředstavujte si vážnost  lékařské ordinace. Do té to má naštěstí daleko. Občas se i docela zasmějeme. To když jsem „práskla“, že Nikolu tento víkend čeká zatěžkávací zkouška v podobě slavnostního oběda, na kterém se bude podávat svíčková s knedlíkem - dietní strašák každého dietáře i dietologa...

Sledovala jsem, co to s paní výživovou poradkyní udělá, a čekala děs ve tváři ženy, která se celý měsíc snaží a všechno její úsilí vezme za své během jednoho dne. Pro jistotu jsem ji ubezpečila, že jsem pro Nikolu objednala alternativu v podobě samotného masa s bramborem.

monikaNačež překvapila ona mě.

„Ale ne, klidně ať si dá, ale druhý den musí zařadit nárazovou dietu.“

Po jahodovém týdnu má doporučenou okurku, která působí diureticky - odvodňuje. Nikole totiž ubyl tuk, ale lehce stoupla voda zadržovaná v těle, i když dodržuje vše, jak jí bylo doporučeno. Lidský organismus je zkrátka nevyzpytatelný.

Pestrý jídelníček se s drobnými obměnami příliš radikálně nemění. Je založen na zelenině, libových masech včetně ryb, přílohách jako je chřest, brambory vařené ve slupce, těstoviny z tvrdé pšenice, natural rýže a luštěniny.

Přibyl ovocný tvaroh ke snídani místo bílého tvarohu, speciální pudingy a tyčinky, které zaženou hlad, nebo nahradí odpolední svačinu. V omezeném množství si může dopřát i hroznové víno, nebo dokonce banán.

Ve spolupráci a NATURHOUSE

Čtěte také:

Reklama