Zažil to každý běžec. Jakmile se rozběhne, začne jeho tělesná teplota stoupat. Tělo se zahřívá.  Pokud nezačnete odkládat vrstvy oblečení, zahájí vaše tělo proces termoregulace, aby se ochladilo. Uvolňuje pot, jehož vypařování pomáhá zachovat optimální tělesnou teplotu. Při běhu na delší vzdálenosti musí vaše tělo usilovně pracovat, aby nedocházelo k přehřátí. Ale čím více se tělo snaží zachovat si nízkou tělesnou teplotu, tím obtížnější může být pak jeho optimální fungování a vy to pak poznáte na svém výkonu. Proto Nike vyvinula technologii Nike AeroReact: nový lehký materiál, který byl navržen na základě poznatků výzkumné sportovní laboratoře Nike Explore Team Sport Research Lab a běžců z celého světa.

Pro sportovce do zimního období

„Všichni známe princip vrstvení,“ říká Brian Stewart, viceprezident týmu Apparel Innovation společnosti NXT. „Ale našim cílem bylo vytvořit produkt, který se vám přizpůsobí, abyste se nemuseli neustále svlékat a oblékat, když se během svého běhu zahřejete nebo se změní počasí kolem vás.“

Nike

Materiál AeroReact je navržen tak, aby se přizpůsobil změnám teploty běžce.  Podporuje proces tělesné termoregulace tím, že dvousložková textilie rozpozná výpary vlhkosti a otevře svoji strukturu, čímž maximalizuje prodyšnost.

Stewart vysvětluje, že „všechno, co děláme, je zaměřeno na to, jak můžeme pomoci sportovcům dosahovat lepších výsledků a lépe se soustředit na výkon. AeroReact má schopnost se přizpůsobovat podle toho, jak se měníte vy a podmínky okolo vás, tak abyste se pořád cítili příjemně.“

Na vývoji materiálu AeroReact pracovali návrháři Nike několik let, během nichž jej zdokonalovali na základě výsledků výzkumu a testování. Poté byly prototypy rozeslány vybraným běžcům, aby provedli ostré testy technologie.

„Zpětná vazba od běžců je pro nás klíčová“, říká Peter Harrison, ředitel projektu inovací pro AeroReact společnosti Nike. „Běžci byli příjemně překvapeni, protože cítili, že by jim mělo být v určité fázi tréninku více horko nebo zima, ale místo toho se dostali až do cíle aniž by vnímali jakékoliv výkyvy. To jsou pro nás zásadní zprávy. Chceme, aby se sportovci mohli soustředit na to, co rádi dělají a co umí nejlépe, a nerozptylovali se oblečením.“

Dámská mikina Nike AeroReact Pullover Top a pánská mikina Nike AeroReact Half-Zip jsou dostání od října 2015.

Jak funguje proces termoregulace?

Může inovativní vybavení podpořit biologický proces a zlepšit sportovní výkon?

U většiny lidí, pokud nejsou nemocní, naměří teploměr vnitřní teplotu necelých 37 stupňů Celsia. Tuto tělesnou teplotu se tělo snaží prostřednictvím termoregulace udržet.

Teplota těla může posloužit jako základní ukazatel zdraví. A pro sportovce může být kromě časů a skóre jedním z nejdůležitějších ukazatelů výkonnosti. Je to číslo, které umožňuje určit vytrvalost a sílu sportovce a v konečném důsledku i jeho úspěch nebo selhání v závodu.

Nike

Termoregulace zní fantasticky. A přesně taková skutečně je. Je neuvěřitelně promyšlená (zejména u lidských bytostí), ale velmi snadno se pokazí: „termo“ znamená cokoliv souvisejícího s teplotou; „regulace“ samozřejmě znamená řízení nebo ovládání. Takže k termoregulaci dochází, pokud se změní teplota okolo organismu a organismus na tuto změnu reaguje, aby si zachoval stejnou tělesnou teplotu.

„Termoregulace je tělesná verze domácího ústředního systému vytápění a chlazení,“ říká Barry Spiering, ředitel laboratoře Nike Explore Team Sport Research Lab pro výzkum oděvů. Vysvětluje, že pokud je termostat nastaven na určitou teplotu, řekněme 22 stupňů, systém vytápění a chlazení dělá v rámci své výkonnosti vše pro to, aby vyrovnal vyšší nebo nižší teplotu. Bez ohledu na venkovní podmínky bude udržovat příjemnou pokojovou teplotu 22 stupňů.

Spiering vysvětluje, že stejně tak vaše tělo udělá vše pro to, aby vás udrželo při optimální teplotě. Pot je vaše tělesné chladivo. Je-li horko, vaše vnitřní klimatizace ho začne vyrábět na plné obrátky. Jak se pot vypařuje, snižuje teplotu těla. Naopak, pokud je zima, vaše tělo vyrábí teplo pomocí mimovolných pohybů: třesete se zimou.

Sportovci se s termoregulací setkávají během každého tréninku. Obecně vzato je to dobrá věc. Ale má to háček: čím usilovněji se tělo snaží zůstat při nízké tělesné teplotě, tím obtížnější je jeho optimální fungování.

Je to odvěká pravda aplikovaná na sport: Nepracujte tvrději, ale chytřeji. A v tu chvíli se přidávají chytré hlavy, aby pomohly sportovcům zaměřit se na výkon tak, že rozvinou něco, co může podporovat přirozený proces termoregulace: ať už se to nosí jakkoliv.

Evoluce v regulaci

Laboratoř Nike Explore Team Sport Research Lab, která disponuje těmi nejlepšími v oboru fyziologie, biomechaniky, se věnuje tomuto cíli. Používá k tomu špičkovou technologii, například speciální komory simulující teplotu a vlhkost závodišť po celém světě, a spolupracuje se sportovci všech úrovní, aby otestovala materiály a odpovídající tělesnou teplotu v různém klimatu a při různých úrovních námahy. A potom je zde Hal.

Nike

„Hal je jeden z mých nejoblíbenějších zaměstnanců,“ říká Spiering. Hal je tepelná figurína, která kráčí, potí se a umožňuje měřit vše od tepelného odporu (schopnost oděvu zabraňovat ztrátě tepla) po odpařovací odpor (schopnost oděvu umožnit odpařování potu).

„V laboratoři,“ vysvětluje Spiering, „se na sportovce díváme ze tří perspektiv: výkonu, vnímání a ochrany. Důležitá je rovnováha,“ pokračuje. „A pokud je teplota vašeho těla tak akorát, váš výkon bude díky tomu lepší.“

Teplé a studené vyhlídky

A v tomto bodě se zapojuje skupina pro inovace oděvů Nike Explore Team. Postřehy získané v laboratoři převádí do nových materiálových technologií. Poslední úspěch zahrnuje inovaci Nike AeroReact vyvíjenou po mnoho let.

AeroReact není jen tkanina; jde o nositelnou technologii, která může v reálném čase vyhodnotit výkon a reagovat na něj. Jakmile se zahříváte a začínáte se potit, materiál AeroReact rozpozná vypařování vlhkosti a otevřením své struktury maximalizuje prodyšnost.

Mnoho inovací v oblasti oděvů má svůj původ ve skupině pro inovace oděvů Nike Explore Team nebo v laboratoři Sport Research Lab.

Nike Therma-Sphere Maxje třívrstvý kompozitní materiál, speciálně navržený pro chladné počasí. Udržuje nositele v teple a suchu, aniž by ho zatěžoval. Zároveň díky technologii vyvýšených polštářků Nike Sphere zachycuje teplo v blízkosti těla.

Technologie Nike Aeroloft řeší problém sportovců, jak být v chladném počasí v teple, ale přitom se nepřehřívat. Mimořádně lehká izolační vrstva zachycuje teplo a laserem vytvořené otvory mu umožňují unikat, čímž poskytují prodyšnost.

Nike

A je zde také Nike Pro Hyperwarm. Materiál speciálně navržený pro sportovce, kteří provozují venkovní cvičení v chladném počasí. Kombinuje více textur do jednoho přiléhavého oděvu, jenž lze dále vrstvit, nebo nosit jen tak.

Tým zkoumá nejen chladné počasí, hlavní roli v návrhu a výběru materiálu hraje i teplo. Technologie Nike Dri-FIT přináší inovaci, která pomáhá udržovat sportovce v chladu tím, že odvádí pot od pokožky a umožňuje mu rychle uschnout. A mimořádně lehký materiál Nike Pro HyperCool je na zádech opatřen jedinečným vzorem otvorů, jež pomáhají zlepšit větrání během pohybu.

Ať jste kdekoliv a v jakémkoliv počasí, tyto inovace podporují proces termoregulace vašeho těla a podporují tím vaše výkony.

Reklama