shutterstock-1503721388.jpg

Foto: Shutterstock

Dermatoložka Dr. Priyanka Reddy dle Indian Express říká, že k šedivění vlasů dochází v důsledku redukce pigmentu, který dává barvu naší pokožce a vlasům: melaninu. „Stává se to, když stárneme, což je nevyhnutelné. Spousta mladých lidí ale bojuje i s předčasným šedivěním vlasů, pokud k tomu mají genetické predispozice. Produkci melaninu totiž řídí geny,“ vysvětluje se tím, že na šedivění se podílí i mnoho dalších faktorů.

Například nedostatek vitaminu B12 a vitamínu D může vést k předčasnému šedivění. Dále sem patří autoimunitní poruchy jako vitiligo – neinfekční kožní onemocnění projevující se výskytem bílých skvrn na kůži či sliznicích. Při tomto stavu dochází k úplné absenci melaninu v důsledku zničení buněk produkujících melanin – melanocytů – což způsobuje šedé nebo bílé vlasy v postižených oblastech. Mezi příčiny šedivění vlasů pak mohou patřit také poruchy štítné žlázy, kouření, stres či špatný spánek. Při hledání příčin je dobré poradit se s dermatologem.
 
Mýty o vytrhávání vlasů

Podle Dr. Priyanky Reddy by si lidé neměli šedivé vlasy trhat, ačkoliv k tomu opravdu hodně svádí, pokud vám na hlavě mezi tmavými září jeden šedý. Jeden z mýtů praví, že když si vytrhnete šedý vlas, vyrostou vám na hlavě další. To však dermatoložka vyvrací.

„Vytrhnutím jednoho šedého vlasu z folikulu nevzniknou další. Z jednoho folikulu může vyrůst pouze jeden vlas. Také vytrhnutí jednoho šedého vlasu nezpůsobí zešedivění okolních vlasů, protože k šedivění dochází, když je zasažen melanin v konkrétním vlasu,“ vysvětluje.

Proč se trhání šedých vlasů vyvarovat?

„Pokud máte obavy ze šedivění vlasů a pohled na ně vás nutí je trhat, vězte, že i když se to na první pohled nemusí zdát jako velký problém, může to vést k vážnému poškození,“ varuje Reddy.
Folikuly se mohou infikovat, a to může vést k tvorbě pustuly (dutiny vyplněná hnisem).

Další problémy, které může způsobit trhání vlasů:

  • Opakované vytrhávání může způsobit zjizvení a pozánětlivou hyperpigmentaci v dané oblasti.
  • Může vést k nevratnému vypadávání vlasů z folikulu, odkud jste vlas vytrhli. Není sice známo, kolikrát musíte vlas vytrhnout z tohoto místa, aby se folikul poškodil. Trvalé poškození však možné je.
  • Může dojít k trichotillománii, impulzivní poruše, kdy si pacienti chronicky opakovaně vytrhávají vlasy ze stejného místa, což může způsobit zjizvení a trvalou ztrátu vlasů.

Místo trhání raději zvažte, zda si vlasy neobarvíte. Případně vlas odstřihněte.

shutterstock-1425665396.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: EUC, Trichologie, Indian Express, Dr. Priyanka Reddy

Reklama