Víte, co je „Nikdy, nikdy safari?“ Tahle hláška zazněla v kultovním seriálu Krokodýl Dundee. Znamená: „Nikdy s náma nelez, nebo se nikdy nevrátíš.“ U nás doma platí obdoba pro ne příliš dobré nápady: „Ať tě tohle nikdy nenapadne, nebo se už nikdy nevracej.“
Manžel slíbil dceři, že si na jaře pořídíme štěňátko na zahrádku. Budeme ho cvičit, zase budou dlouhé procházky, dovolené se psem a dáme mu jméno sir Rony II.
Byla jsem proti. Jednoho psa doma máme. Je to sice gaučák, na procházky moc není, ale i tak jsem byla proti dalšímu psu. Benjí je vitální a hravý jako štěně, přece jenom již je letech. Nový přírůstek by byl narušitelem jeho klidu a postavení doma. Na nápad jsem jenom pronesla: „Nikdy, nikdy safari.“ A bylo jasno.
Neshodli jsme se ani v plemeni. Já jsem milovnice asijských pasteveckých plemen. Jsem si vědoma toho, že mám malé dítě a pletivový plot, takže středoasiat nebo kavkazák by byl těžký kalibr. Jako rozumný kompromis se mi zdál šarplaninec. Jenže můj manžel raději ovčáky, svalovce a psy pro vojenský výcvik. Jeho favoritem je belgický ovčák malinois (malinoa). Hyperaktiv, výborný obranář i stopař. Věčně nabitá zbraň, co čeká na povel pal. Když už belgičák, tak bych byla pro groenendaela (groenenda a to „g“ se jakoby chrochtne). Líbí se mi moc vzhledově a povahově byl trochu jako náš Rony I., chodský pes. Milý, rodinný pes, přesto aktivní a úžasný chlupáč. Manžel prohlásil, že jeden chlupáč už mu stačil a nikdy nic chlupatého už domů nechce.
Jediné, v čem jsme se shodli, že nechcemem lakenois (lakenoa). Vzhledem mi připomíná spíše foxteriéra než ovčáka. I povahou jako by se vymykal. Sestra by uvítala dobrmana nebo irského vlkodava.
Naši touhu po štěněti jsme tedy odsunuli na dobu neurčitou. Už z toho důvodu, že hledám práci, nastoupím do ní a o malé štěně by se neměl kdo starat. Hned od začátku jsme ho strčit na zahradu nechtěli. Aby nám ho někdo neodcizil nebo neotrávil. Ujasnili jsme si, že budoucí společník nebude z útulku, chlupatý, ženského pohlaví a nesmí být týraný.
Plán to byl skvělý, nebýt mé kamarádky z dětství. Má známé z útulku pro opuštěná zvířata. Občas na facebook přidá fotku psů, kteří akutně hledají domov nebo pejsků týraných. Někdy mi rozum zůstává stát nad tím, čeho my lidé jsme schopní. Jednou na mě přes monitor vybafla fenečka belgického ovčák tervuerena (tervírn, či tervůren, e je neznělé) či jeho kříženka. Krčila se v koutě a pracovnice útulku pod fotku dodala popis, že s Bárou bylo pravděpodobně zacházeno jako v boxerkách. Snaží se proto pro ni přednostně najít zodpovědného páníčka, který by jí vrátil sebevědomí a dohnal socializaci, jak jen se to dá.
Otočila jsem se na manžela: „Podívej, jak smutně kouká.“
„Co to je? Nějakej smeták bázlivej, né?“
„Belgičanda tervíková. Měla být adoptována, ale selhalo to. Chuděra se potulovala po lese a nešlo ji odchytit. Má něco za sebou. Je to štěně, tak pětiměsíční. To je akorát do jara v bytě a pak zvykačka na zahradu.“
„Fena, jo? Zapomeň! Nikdy, nikdy safari, jasný?“
„Ne.“
„Tě vyhodím i se psem.“
„No co, každej správnej bezdomovec má svého psa.“
Pečlivě jsem sledovala manželovu mimiku. Usmíval se. Věděl, že to udělám. Ale zase chtěl hodit zodpovědnost na mě. Aby si mě mohl dobírat jako u Ronyho za jeho chodskou povahu. Dokonce byl tak hodný, že mi na druhý den domluvil odvoz.
Ráno mě a dceru vyzvedl tchán a jeli jsme se nezávazně podívat do Hněvic u Štětí, kde byla Bára ubytovaná. Po našem příchodu skákala na kotec. Olizovala mi ruku a bylo vidět, jak moc strádá. V tom mi přišla SMS od manžela: „Hlavně si zachovej nadhled. Ne že ti olízne ruku a vezmeš ji kvůli tomu domů.“
Těm jejím psím očím nešlo odolat. Zrovna probíhal úklid kotců. Tři lidé se starali o obrovskou smečku psů. Mají můj obdiv. Tuhle práci může skutečně vykonávat jen ten, kdo zvířata miluje. Mezi odrostlými hafany bylo plno nádherných originálů i čistokrevných ras. Všichni však vyžadující zvláštní přístup a péči. Bylo mi jasné, proč přednostně hledají pána pro Báru. Není čas se jí věnovat a nechtějí, aby dopadla jako ti dospělí. Je to štěně, psí miminko, které nesmí promarnit šanci na normální život a lásku člověka, která jí tolik chybí. Je to většinou lidská nezodpovědnost, která uzavírá psy do kotců v útulcích. A zase jen člověk může chybu napravit. Bylo rozhodnuto. Bára jede k nám.
Když jsem Báru vedla směrem k autu, přemýšlela jsem, kde je nějaký solidní most, pod který moc nefouká.
Jaké bylo přijetí do naší smečky, co na to starousedlík Benjí a přísně vyhlížející manžel? To se dozvíte příště. :)
Nový komentář
Komentáře
To manžel se synem taky nechtěli naši Mollynku.... a jak s ní rádi chodili ven.
hezký pejsek
carmi — #38 No to je síla. Jednou jsem zažila, když se na kočár se ségrou vrhlo asi 5 srnčích ratlíků. Myslela jsem si, že je přejedu kočárem, takový zmetky malý. Ale jak jsou ve smečce, měla jsem co dělat i s takhle malými vzteklouny. Zmiňovaná slečna na to taky na první pohled nevypadá. Je to docela i pohledná holka, hezky upravená.
Rikina — #17 To tě chápu, já bych si taky bála vzít psa z takovýho útulku, ti mají špatný zkušenosti, jsou to vlastně opravdu chudáci a už jim asi ani není pomoci. Ten pán je asi tak trochou blázen
Vlaďka Husárová — #14 Je to děs. U nás na vesnici chovají sousedi psy zásadně v kotcích. Když se náhodou na chvíli z nich dostanou, jsou to vzteklý příšery. A to teď mají krysaříky, kterých se člověk nemusí až tak bát, měli i větší plemena. Jednou jim jejich čistokrevná fena porodila 8 oříšků. Všechny je prodali na výzkum. Nechápu, jinak jsou to docela hodný lidi, neřekla bych to do nich. Když jim umřela fenka, hodili ji na kompost.
pěkné počteníčko
Tak jak jsem se u dnešních některých příspěvků nasmála, zde jsem si pobrečela.Stále doufám, že těch hodnějších lidí je více.Určitě vám Bára vše vrátí.
Trefa:jsou to chudaci stenatka.vcera zase nasli uvazane stene a pak ho hned vezli do utulku.bylo to na Nove.
Pejsků v útulcích je mi líto.
Bude mě zajímat pokračování. Našemu psu často vyhrožuji, že skončí v útulku, když mě zlobí, ale stejně bych to neudělala.
Tohle je pro mne citlivé téma
Vlaďka Husárová — #28 To se fakt někteří věřící cítí tak povýšeně nad vše živé? Tak to ještě, že ve svém okolí takhle poťapané pánbíčkáře nemám... Rychle bych jim vysvětlila, že o takového rádoby boha bych fakt nestála
Vlaďka Husárová — #27 Já bych spíš byla pro přísnější pravidla, proč kvůli tomu zakazovat chov těch bez PP, to je podle mě blbost. Lidi bych trestala tvrdě, velmi tvrdě. Taky mi voříška potrhal velký pes, doplatil na krávu fetku majitelku.. pes musel být utracen, můj má trauma z velkých psů a já hrůzu (byť jednoho má přítel). Podle mě by mělo být možné zakázat konkrétnímu člověku nebo domácnosti chov zvířete a tvrdě postihovat případné nedodržení. Nejprve pokuty a pak basa za případné opakované porušní..
Rikina — #29 A horší je, že se rozmnožuje rychlostí blesku, ta slečna.
Vlaďka Husárová — #27 no... a tohle je svéprávné a má to volební právo. A ke všemu takových slečen, milovnic psů - velkých, ostrých psů - je tolik, jako by je odněkud shazovali ve velkém. Kdyby tak šlo takovou slečnu zavřít na měsíc do venkovního kotce, a dát jí tam granule a vodu...
Rikina — #26 Je to i v jejich povaze. Docela jsem byla otřesená jejich přístupem ke zvířatům a přírodě obecně. Samozřejmě, že se najdou výjimky. Jezdím na Slovensko několikrát do roka. Žiju tam většinou v malé vísce, to je úplná katastrofa. Ale ani lidé ve městech nemají takovou osvětu např. v třídění odpadů jako je u nás. Co se týče vztahu ke zvířatům, možná je to vírou. Protože prý podle katolíků zvíře nemá duši.
Když jsme měli choďáka a já prvně přijela na Slovensko, tak mě manžel varoval (střídavě žil v ČR a v SR), ať psa nepouštím z dohledu.
Hlavně tam existuje dost osad nepřizpůsobivých, kde je víc psů jak lidí. Zatoulané feny se vykastrují a druhý den se do osady vrací zpět.
Kočky jsou na tom ještě hůře. Loňskou dovolenou jsem vykrmovala jednu britku. Když by se nechala odchytit, tak si jí snad přitáhnu do ČR . Už jedno kotě jsme takhle zachránili. Našli jsme ho na dřevě. Bylo pár dní staré. Dostávalo umělou výživu. Pak jsme ho propašovali a vyrostla z toho divoká kočka
cilani — #21 Voříšek Tě bude milovat stejně jako čistokrevný s PP a světový šampion. Pro ty psy to stejně nic neznamená, těm je nějaký rodokmen u zadku.
Pro omezení "chovu" bez PP jsem hlavně kvůli těm psíkům. Každý papírák má tetování, podle kterého se dá dohledat chovná stanice. Každá slušná CHS má přehled o tom, které štěně komu prodala.
Myslím, že by nebylo od věci zavést registr tyranů a nespolehlivých chovatelů.
Taky příklad z praxe. Slečna si pořídí štěně křížence labradora s NO. Nevychovává, pes neposlouchá. Vyroste neurvalý halama, co trhá ostatní psy. Zbaví se ho (přejede autem). Pořídí si dalšího křížence labra. Zjistí, že není ostrý (jak kdyby toto plemeno bylo), skončí na ulici. Odchycen útulkem, slečna nahlášena. Je to sociální případ, takže útulek z ní prachy za "ubytování" psa v útulku nevymlátí ani náhodou. Slečna si pořídí do třetice směsku. Vyroste hodný, obří pes, který ale ze zahrady utíká. Tak je strčený v minikotečku. Venčení tak na 20 minut denně. Však se má dobře, má vodu, granule, tak co víc. Lidé volají KVS, nemůžou se na utrpení dívat. Slečna prohlásí, že když jí KVS opět sebere psa, tak si zase pořídí další štěně. Kdo jí v tom zabrání?
Vlaďka Husárová — #23 no... stav na Slovensku je samostatná kapitola. Asi je to výsledek čirého zoufalství, že už nevěděli, co s těmi psy. Ale když to člověk čte, tak mu není dobře.
Těším se na pokračování.
Rikina — #20 Hlavně nejsem zase takový kovboj, abych si vzala dospělého psa, když mám tříleté dítě.
Rikina — #18 A nebo jak je na tom sousední Slovensko. Myslím, že mi k podobné situaci máme taky "dobře" našlápnuto. Už teď útulky praskají ve švech.