del.jpg

Foto: Shutetrstock

Když jí bylo 17, malajská spisovatelka a performerka Wani Ardy obcházela lékaře za lékařem, protože nezačala menstruovat. Všichni jí řekli totéž, že nemá dělohu. O dvacet let později Wani vzpomíná, jak se cítila izolovaná od svých vrstevníků. „Jako teenager jsem se cítila velmi osamělě, protože v tu chvíli jsem věděla, že jsem jiná než ostatní," řekla dle The Indian Express.
 
Až ve svých 20 letech se Wani konečně dozvěděla, že její vzácný stav má jméno, Mayerův–Rokitanského–Küsterův–Hauserův syndrom (MRKH). Tato vada postihuje přibližně jednu z pěti tisíc žen a její příčiny nejsou známy.

Wani, která je muslimka, uvedla, že ženy s tímto syndromem se v Malajsii kvůli kulturním bariérám a tabu obklopujícímu sexuální zdraví za svou poruchu stydí a nechtějí se svěřovat svému okolí ani hledat léčbu.


 
I Wani po celá léta tajila svůj stav, ačkoliv se vydala na dráhu zpěvačky, básnířky, spisovatelky a scenáristky a stala se známou. Ale poté, co se připojila k americké podpůrné skupině žen s MRKH, cítila nutkání oslovit i ostatní ženy blíže k domovu a se svým příběhem se rozhodla podělit. Informace o svém problému zveřejnila v roce 2014 a brzy poté založila malajskou podpůrnou skupina, která se rozrostla už na 200 členek, mimo jiné také ze sousední Indonésie a Singapuru.
 
Myslí si, že ženy v její zemi s podobným problémem podpoří, když ve své vlasti budou mít někoho, kdo je jim blízký výchovou, původem a kulturou. Wani doufá, že její snaha pomůže ženám i celé společnosti. „Díky ní má mnohem více dívek a žen odvahu přijít, promluvit si a nechat se diagnostikovat,“ říká gynekoložka Dr. Harizah Hatim.

Reklama