A jak se s nemocí v běžném životě i tom sportovním vypořádává náš přední kajakář?
V začátcích jsem s nemocí neuměl příliš zacházet, nevěděl jsem, co se se mnou děje. Později, když už jsem poznával jednotlivé příznaky a sebe sama, jsem se s nemocí naučil lépe pracovat. Dá se říci, že kromě toho, že musím dbát na to, abych měl vždy u sebe léky, mě astma nijak neomezuje. Pokud příznaky v podobě dýchacích obtíží přišly, bylo to nepříjemné, ale musím říct, že to bylo vesměs v momentech, kdy jsem zrovna nesportoval. Záchvat jako takový jsem snad nikdy neměl, nebo jen jednou, podchytil se ale hned v začátku. Kromě astmatu trpím celý život alergiemi na pyly, prach a roztoče. Mám ale skvělého lékaře, pana profesora Pohunka, je pro mě důležitou osobou i v tom sportovním životě. Řešíme spolu věci kolem dopingu a vůbec udržení optimálního zdravotního stavu. Snažím se všechny rady pana profesora Pohunka dodržovat. Užívám léky na astma celý život, je to samozřejmě zátěž, ale nyní to už beru jako běžnou věc, jako když si jdu vyčistit zuby. Když vynechám, dýchá se mi hůř. Nikdy jsem léčbu vědomě nevysadil, nikdy jsem nepoužíval pouze úlevovou léčbu, vždy užívám i protizánětlivou léčbu.

A jak jde dohromady astma a sport?
Sport určitě pomáhá. Všechno je o svalech, i průdušky jsou svým způsobem sval. Pro astma je aktivní pohyb dobrý. Nikdy jsem neměl pocit, že bych se měl kvůli astmatu omezovat. Jediné omezení, které mě teď napadá, je třeba při zimní přípravě v Praze, kdy se u Vltavy drží ranní smog, v tu chvíli vím, že na trénink nemůžu, že bych ho neudýchal. Nikdy jsem ale neměl pocit, že kdybych byl astmatik, že bych dosahoval lepších výkonů. Nikdy jsem o sobě kvůli astmatu nepochyboval.

A co Vávru Hradilka čeká v nejbližší době?
V nejbližší době je to mistrovství Evropy, světové poháry a kvalifikace na olympiádu do Tokia. Vzhledem ke konkurenci v rámci České republiky a na olympiádu jede jen jeden, bude daleko těžší se na olympiádu dostat než pak získat medaili.

Součástí projektu Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům jsou webové stránky ASTMA-ZERO.CZ. Přinášejí důležité informace o astmatu a jeho léčbě, dechové rehabilitaci, odpovědi na nejčastější otázky.

S oběma sportovci bylo natočeno video, ve kterém mluví o své nemoci, jak se jim s ní žije i sportuje. Video naleznete ZDE.

Astma je chronické onemocnění průdušek, jehož příčinou je zánětlivá reakce v průduškové sliznici. Je nejčastější chronickou nemocí dětského věku. Nejnovější statistiky uvádějí, že na světě žije asi 300 miliónů astmatiků, v České republice nemocí trpí 800 000 – 900 000 lidí. Mezi země s nejvyšším výskytem astmatu v Evropě patří Velká Británie a Irsko. Astma se v dospělém věku častěji vyskytuje u žen.

Varovné příznaky astmatu:

  • Dechové potíže při tělesné zátěži nebo v klidu, provázené ztíženým průtokem vzduchu do plic.
  • Náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek.
  • Nepříjemný tlak nebo pocit sevření hrudníku.

Více na ASTMA-ZERO.CZ

Reklama