Dneska malé zamyšlení na téma času. Vždycky si vzpomenu na Wericha, který se ptal, jestli už někdy někdo viděl čas an sich. Neviděl, protože čas je něco, co si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to. S tím nezbývá než souhlasit, ale když už za to něco je, tak proč není ten čas?
Nemám čas. Nemám čas. Dneska nikdo na nic nemá čas. Kupodivu ani já, který jsem ho měl vždycky, ho teď taky nemám. Pratchett to vysvětluje zlodějem času, já to vysvětluju lidskou leností. Čas se sice pohybuje jinak v rušných městech a na venkově (jak popisuje Pratchett), ale moje maminka říkává, že kdo chce, ten si čas udělá.

A něco na tom bude. Mám na čas doma takovou malou dílnu. Když mi dochází, sednu si do ní hezky a uvařím si trochu času. Do konvičky. Louhuju ho ze zeleného čínského čaje. Nevěřili byste, kolik ho v něm je. U čaje se nedá spěchat a dají se k němu pozvat i další lidé. A s těmi si pak člověk povídá, protože čaj, aby byl dobrý, se sice nesmí louhovat moc dlouho, ale zase se nesmí uspěchat.

Jen v poslední době jsem nějak zapomněl vařit a studnice času (kterého máme všichni nekonečně) takříkajíc vyschla. Když se totiž člověk zapomene o svůj čas starat, čas se na něj taky může vykašlat a najde si někoho, kdo si na něj čas udělá. A já ho zanedbával přímo neskutečně, takže si řekl dost, se Šumařem já čas ztrácet nebudu, a je ten tam.

Tak tu teď sedím a honím se jak ten blbec, abych svůj čas dohnal. Ale asi to nebude ten správný způsob, takže jsem se zařadil mezi statisíce těch, kteří prostě nemají čas. Na sebe, na ostatní, na nic.

Někdo se čas snaží ošálit – třeba já mám kamarádku, ta když je v největším presu, vezme si ještě nějakou další, úplně jinou práci. Vytlouká klín klínem, ale na chvíli přesune čas někam jinam. Tam, kde ho bylo málo, najednou není zapotřebí žádný, čas se tam jako by zastaví, úplně zblbne a nakonec se s největší pravděpodobností nic nestane. Svět poběží dál (svět opravdu běží, kde jsou ty časy, kdy se coural, to už dneska nikdo nepamatuje), i kdybychom se zastavili a nechali ho profrčet kolem nás.

My totiž máme pořád pocit, že nám něco uteče, že o něco přijdeme, že nám někdo vyhubuje, že jdeme pozdě. Jediné, nač už je ale pro mnohé pozdě, je naučit se říct, že když nejde o život, jde o hovno. A tak si tu sedím a vařím si čas. Zítra se mi bude hodit, protože dneska večer jsem neudělal vůbec nic. :)

A jak jste na tom vy? Taky vám někdo krade čas?

Reklama