Příběh britského zachránce židovských dětí z okupovaného Československa Nicholase Wintona zná dnes skoro každý, kdo se alespoň trochu zajímá o dění okolo sebe. Ale je třeba ho stále připomínat.
Ve čtvrtek 20. 1. proběhla premiéra dalšího filmu Mateje Mináče „Nickyho rodina“. Je to hraný dokument s mnoha dosud neznámými fakty. Vystupují v něm děti, které byly zachráněny. Jejich potomci. Nicholas sám. Film je věnován nejen záchrancům a dětem, ale i jejich rodičům.
Velmi emotivní je scéna, kdy zoufalá matka z okna vlaku vytáhne jednu ze svých dcer a chce si ji ponechat. Na poslední chvíli ji do vlaku vrací. Obě sestry na to ve filmu vzpomínají. Vzpomínky na reakce, kdy museli své děti přivést k vlaku, který odjížděl do bezpečné země, ale nevěděli, zda se s dětmi ještě někdy setkají, jsou opravdu hodně silné.
Nestyděla jsem se za slzy, kolem mne plakalo mnoho lidí. Tleskalo se ve stoje. Ve chvíli, kdy Nicholase před filmovou projekcí na vozíku přivezl jeho vnuk do sálu. Tleskalo se autorům a spolupracovníkům filmu. Tleskalo se po skončení filmu. Tleskalo se při projevu Nicholase, kdy s vtipem sobě vlastním odmítl sedět v křesle, protože se rád prochází, a omlouval se, že bude mluvit krátce, protože mu rodina vyčítá, že když začne hovořit, je to na dlouho. „Vím, že to není chvíle pro dlouhé projevy, ale chtěl bych upozornit na dvě důležitá slova, která si můžete vyložit posvém. Jsou to etika a kompromis.“
Samotný konec filmu silně apeluje na nutnost pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují, ať žijí kdekoliv na světě. Ve svých 101 letech to stále činí Nicholas sám. Dokladem je i iniciativa Loterie života, kterou založily právě děti na základě tohoto příběhu. Žáci školy nesoucí jméno zachránce se před promítáním s tímto hrdinou setkali. A předali petici, kterou jich podepsalo už 100.000. Chtějí, aby obdržel Nobelu cenu za mír. Dostal již více ocenění po celém světě, včetně šlechtického titulu od britské královny Alžběty II. Ve vesmíru byste našli i jeho planetku.
Mimochodem, zachráněno bylo 669 dětí. Dodnes se podařilo nalézt jen 261 z nich. Ale díky Nickymu jeho „druhá“ rodina dnes čítá přes 5700 potomků.
„Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá.“
Sir Nicholas Winton.
Nový komentář
Komentáře
Eliana — #18 Souhlasím s Elianou,mělo by se přemýšlet o udělení nové ceny spojené s vyjímečným případem lidskosti a měla by nést jméno pana Wintona
Minulý rok jsem byla na dokumentu o něm a téměř celá naše škola podepsala petici, aby ji dostal, protože kdo jiný si ji zaslouží více?
jistě, měl by cenu dostat. Za co jiného než za tak lidský čin, který dojímá skoro každého.
Film jsem v Pakulu viděla, zajímavá atmosféra.
Eliana — #18 to je nejlepší návrh, jaký jsem ve spojení s panem Wintonem našla!
ToraToraTora — #12 Jenže tenhle skromný velikán po ni nebaží, jako jiní....
Měla by být naopak cena Nicolase Wintona a tím by se dalo nové měřítko a to měřítko lidství, cti, laskavosti a odvahy......
zlatý člověk,dávno ho měli ocenit,kéž by takých lidí bylo víc
Lukáš Čejka — #14 lukáši, vy se znáte s mým drahým? slyším dvojhlas!
Bugy — #11 leda josefa čapka - bohužel
pikolca — #13 Obama by mohl dostat druhou, tim by se konecne dostal do cela zebricku - byl by prvnim nositelem dvou Nobelovek za mir, aniz by cokoli udelal
ToraToraTora — #12
taky mám ten pocit. Nicméně kdo by ji měl jiný dostat když ne on? Pokud je tedy Nobelová cena opravdu za vyjímečný čin a nejen zástěrka jiných "zásluh".
Jj, tak dlouho budou diskutovat a zvažovat až ji udělí.....in memoriam
Měl! Není nijak rozpoluplný, na rozdíl od některých, kteří cenu dostali.
Škoda, že nemohl Sit Nicholas zachránit bratry Čapky...
Ano měl.
ano - zasloužil by si Nobelovu cenu míru, pokud by se neocitl ve společnosti už jmenovaných. Z téhle ceny se stalo naprosté politikum a nemá s mírem a lidskostí už nic společného.
Mnohem víc uznávám cenu Izraele - Spravedliví mezi národy - ti dostávají lidé nežidovského původu, kteří pomohli židům. Ale, vzhedem k původu sira Wintona, ani tu nedostane
Určitě ano. Jde o to, že většina lidí vnímá Nobelovu cenu jako poctu a to, že ji dostali i nesprávní lidé, zatím není většinově chápáno jako všeobecná degradace ceny. A pro kandidáty samotné je to prestižní záležitost a ocenění něčeho velkého.
Nemel, nemyslim, ze si zaslouzi, aby ho nekdo urazel. Jak by k tomu prisel, aby ho davali do jednoho pytle s teroristou Arafatem, nebo s Obamou, ktery jeste nic neudelal a uz mel tu Nobelovku.
martina.ji — #4
Souhlasím.
Měl ji dostat už dávno. Ale měla by to být Nobelova cena De-luxe.
Neznám člověka, který by si jí zasloužil víc.
martina.ji — #4