Příběh britského zachránce židovských dětí z okupovaného Československa Nicholase Wintona zná dnes skoro každý, kdo se alespoň trochu zajímá o dění okolo sebe. Ale je třeba ho stále připomínat.

winton

Ve čtvrtek 20. 1. proběhla premiéra dalšího filmu Mateje Mináče „Nickyho rodina. Je to hraný dokument s mnoha dosud neznámými fakty. Vystupují v něm děti, které byly zachráněny. Jejich potomci. Nicholas sám. Film je věnován nejen záchrancům a dětem, ale i jejich rodičům.

Velmi emotivní je scéna, kdy zoufalá matka z okna vlaku vytáhne jednu ze svých dcer a chce si ji ponechat. Na poslední chvíli ji do vlaku vrací. Obě sestry na to ve filmu vzpomínají. Vzpomínky na reakce, kdy museli své děti přivést k vlaku, který odjížděl do bezpečné země, ale nevěděli, zda se s dětmi ještě někdy setkají, jsou opravdu hodně silné.

Nestyděla jsem se za slzy, kolem mne plakalo mnoho lidí. Tleskalo se ve stoje. Ve chvíli, kdy Nicholase před filmovou projekcí na vozíku přivezl jeho vnuk do sálu. Tleskalo se autorům a spolupracovníkům filmu. Tleskalo se po skončení filmu. Tleskalo se při projevu Nicholase, kdy s vtipem sobě vlastním odmítl sedět v křesle, protože se rád prochází, a omlouval se, že bude mluvit krátce, protože mu rodina vyčítá, že když začne hovořit, je to na dlouho.  „Vím, že to není chvíle pro dlouhé projevy, ale chtěl bych upozornit na dvě důležitá slova, která si můžete vyložit posvém. Jsou to etika a kompromis.“

Samotný konec filmu silně apeluje na nutnost pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují, ať žijí kdekoliv na světě.  Ve svých 101 letech to stále činí Nicholas sám. Dokladem je i iniciativa Loterie života, kterou založily právě děti na základě tohoto příběhu. Žáci školy nesoucí jméno zachránce se před promítáním s tímto hrdinou setkali. A předali petici, kterou jich podepsalo už  100.000. Chtějí, aby obdržel Nobelu cenu za mír. Dostal již více ocenění po celém světě, včetně šlechtického titulu od britské královny Alžběty II. Ve vesmíru byste našli i jeho planetku.

Mimochodem, zachráněno bylo 669 dětí. Dodnes se podařilo nalézt jen 261 z nich. Ale díky Nickymu jeho „druhá“ rodina dnes čítá přes 5700 potomků.

„Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá.“
Sir Nicholas Winton.

Reklama