Oscarový herec NICOLAS CAGE je jedním z nejvšestrannějších herců současné doby a svůj talent prokázal v široké škále filmových žánrů – od akce přes drama po komedii.

Narozen: 7. 1. 1964, Long Beach, California, USA
Vlastní jméno: Nicholas Kim Coppola
Rodina: synovec hollywoodského režiséra Forda Coppoly
Osudové ženy:
modelka Kristina Fulton, syn Weston Coppola Cage (narodil se v roce 1992)
herečka Patricia Arquette
Lisa Marie Presley (manželství velmi krátké)

Za svou nezapomenutelnou roli ve filmu Leaving Las Vegas získal svého prvního Oscara. V souvislosti s tímto filmem obdržel také Zlatý glóbus a cenu pro nejlepšího herce od organizací New York Film Critics Circle, Los Angeles Film Critics Association, Chicago Film Critics a National Board of Review. Zatím naposledy si zahrál v komediálním dramatu Švindlíři Ridleyho Scotta se Samem Rockwellem a Alison Lohman, dobrodružné akci Lovci pokladů v režii Jona Turteltauba a produkci Jerryho Bruckheimera a drama The Weather Man.

V roce 2002 byl nominován na Oscara, Zlatý glóbus a ceny BAFTA a SAG za dvojroli dvojčat ve filmu Spikea Jonzeho Adaptace. V témže roce byl uveden jeho režijní debut Sonny, v němž si zahráli James Franco, Mena Suvari, Brenda Blethyn a Harry Dean Stanton, a jeho společnost Saturn Film vyprodukovala snímek Život Davida Galea s Kevinem Spaceym, Kate Winslet a Laurou Linney.

V dřívější době byl Cage také producentem snímku Ve stínu upíra. Jeho dalšími filmy z roku 2002 byly Kód Navajo (režie John Woo) a Mandolína kapitána Corelliho (John Madden). V poslední době si zahrál také ve vánočním příběhu Otec rodiny a filmu Martina Scorseseho Počítání mrtvých.

V roce 1997 se představil s Johnem Travoltou v akčním thrilleru Tváří v tvář, jenž mu přinesl spoustu cen včetně Blockbuster Entertainment Award. Byl také nominován na tři ceny MTV Movie Award. Se známým producentem Jerrym Bruckheimerem spolupracoval na dalších třech filmech – 60 sekund, Con Air a Skála. Jeho prvním významnějším úspěchem byla nominace na Zlatý glóbus za roli v netradiční romantické komedii Pod vlivem úplňku, ve kterém si zahrál s Cher. Další nominaci na Zlatý glóbus mu přinesl film Líbánky v Las Vegas v roce 1992.

Do jeho filmografie patří také filmy Hlídat Tess, Red Rock West, Zběsilost v srdci, 8 MM, Hadí oči, Nebe nad Berlínem, Může to potkat i vás, Polibek smrti, Birdy, Valley Girl, Zmatky v Arizoně, Cotton Club a Peggy Sue se vdává. Debutoval ve filmu Dravé ryby.

 

Reklama