Včera proběhla premiéra dalšího filmu Mateje Mináče  „Nickyho rodina“. Možná jste už viděli jeho hraný film Všichni moji blízcí, který líčí události kolem transportu židovských dětí. Tento záslužný čin se podařil mladému Angličanovi Nicolasu Wintonovi. Těsně před okupací Československazachránit 669 židovských dětí a nechal je převézt do bezpečí.

Toto se událo před 70 lety, ale na světlo světa se Nickyho činy dostaly až v roce 1988, kdy jeho žena nalezla dokumenty o transportech ohrožených dětí doma na půdě. Do té doby o tom, co její manžel udělal, neměla tušení. Televize BBC našla některé z nich a uskutečnila setkání s jejich zachráncem v jednom ze svých pořadů. Nicholase tam vylákali pod smyšlenou záminkou a on se najednou ocitl mezi „svými“ dětmi. 

Dodnes se podařilo nalézt jen 261 z nich. Ale díky Nickymu jeho „druhá“ rodina dnes čítá přes 5700 potomků. Jedním z nich byl i moderátor celého večera  Pavel Zuna.

I když jde o hraný dokument, je velmi emotivní a vzbudil obrovský ohlas. Na premiéře byl přítomen i sám Nicolas Winton, který řekl mimo jiné divákům. „Vím, že to není chvíle pro dlouhé projevy, ale chtěl bych upozornit na dvě důležitá slova, která si můžete vyložit posvém. Jsou to etika a kompromis.“ 

Více o dojmech z premiéry se dočtete v pondělí!

Reklama