Nacpete buben k prasknutí

Rozhodně tím neušetříte. Každá pračka má výrobcem určené maximální množství prádla v suchém stavu, které lze na jeden prací cyklus vyprat. Pokud si ale koupíte spotřebič na 8 kg prádla, neznamená to, že ho můžete takto naplnit při všech pracích cyklech. Některé mají kapacitu třeba jen dva kilogramy. Například takové jemné nebo ruční praní. Stačí přečíst si návod.

Pokud je buben pračky přeplněný, nejen že ničíte ji samotnou, ale neprospívá to ani prádlu. Nevypere se tak dokonale a mohou na něm zůstávat zbytky pracího prostředku.


Foto: Shutterstock

Předávkujete oblečení i pračku

Také v případě pracího prostředku byste měla dodržet pokyny k dávkování dané jeho výrobcem. Skutečně neplatí, že čím víc prášku či gelu, tím lépe. V pračce nadměrně pění a přebytky se usazují nejen v prádle, ale hlavně v útrobách pračky. Tím ji postupně ničí.

Co prací prostředek, to jiná odměrka. Některé jsou totiž koncentrované, takže stačí mnohem menší dávka. Jiné v sobě mají zase až zbytečně moc solí, takže máte dojem, že za málo peněz si domů odnášíte hodně muziky. Opět se vyplatí číst etiketu.

Bez aviváže ani krok

Aviváž bývá často terčem kritiky. Produkty jsou často plné zbytečné chemie, která může škodit vaší pokožce. O ekologii ani nemluvě. Když už si praní prádla bez aviváže nedovedete představit, pečlivě čtěte etiketu a vybírejte jen nezávadnou. I tak ale mějte na paměti, že na některé oblečení vůbec nepatří.

Při procesu změkčování látku zanáší a činí ji tak méně savou. Nikdy by proto neměla přijít hlavně na funkční oblečení, ale ani na ručníky či utěrky.

Foto: Shutterstock

Oblíbila jste si bělidlo, až příliš

Bělidlo s chlorem je jistě velice účinné. Jenže vedle bělícího účinku se svou agresivitou postará také o poškození vláken oděvů, především těch elastických.

Nectíte barvu ani materiál

Rozdělení pracích prostředků podle barvy či materiálu oblečení není jen dobrý marketingový tah, jak z vás vymámit víc peněz. Pokud například barevné prádlo vyperete v pracím prášku na bílé, zjasňovače v něm obsažené mu „dopomohou“ k rychlejšímu vyblednutí barvy. Vhodné proto nejsou ani univerzální prací prostředky, které zjasňovače často také obsahují.

Zapomínáte na samotnou pračku

Ačkoli možná zní logicky, že by se pračka měla čistit sama, když je v ní několikrát do týdne prací prostředek, je to omyl. Na různých méně přístupných místech se usazují nečistoty, které následně zapáchají. Pak není divu, že vaše prádlo nevoní tak, jak byste si představovala.

Pravidelně kontrolujte a myjte nejen zásobník na prací prostředek, ale také gumové těsnění u dvířek. Jednou za čas vložte do pračky k tomu určený čistič, nebo jen kyselinu citronovou, a spusťte spotřebič naprázdno.


Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama