Na internetu máme čas od času možnost číst o škodlivosti nošení dnes velice módního typu obuvi. Řeč je o žabkách. Já osobně je déle než hodinu na nohou mít nedokážu, není mi to moc příjemné a obvykle mě začnou nohy brzy bolet. Jaké jsou ale názory odborníků? Škodí tato obuv našich nohám?
Zeptala jsem se MUDr. Petra Nováka z Centra léčby pohybového aparátu a fyzioterapeutky Jany Španihelové, která se zabývá fyzioterapií v oblasti neurologie a ortopedie.
MUDr. Petr Novák…
„V zásadě nejsem proti nošení žabek v případě, že je tato obuv dostatečně ortopedicky propracovaná, a zajišťuje tak správné držení klenby nohy. Nošení levných zcela rovných žabek bych ale určitě nedoporučoval. Pokud nebudeme nosit žabky celý rok, což předpokládám, nemusíme se obávat jakýchkoliv negativních změn, které by vedly ke změně klenby, postavení prstů apod. Nejsem tedy proti jejich nošení, ale stejně jako u jiných bot doporučuji jednotlivé typy obuvi střídat.“
Bc. Jana Španihelová…
„Nošení žabek by u normálního zdravého jedince, který má obstojné držení těla, tj. správně zapojené břišní svaly, a tudíž fungující příčnou klenbu, nemělo způsobovat potíže. Palec je u těchto bot veden do abdukce - odtažení od ostatních prstů, což je výhodné, a bojujeme tak proti haluxu valgu - kůstce vystupující na boční straně palce.“
Na uváženou je nošení tohoto typu bot u lidí s vadným držením těla a plochonožím. Pro tyto jedince jsou vhodné žabky s formováním plosky. Obecně je vhodné, pokud se rozhodneme pro tento typ obuvi, dbát na výběr kvalitního materiálu, obzvláště části, která je mezi palcem a druhým prstem, aby nedocházelo k dráždění meziprstních prostor, případně poranění a následné infekci.
Asi se shodneme na tom, že žádné dlouhodobé nošení stejného typu obuvi nohám neprospívá. Stejně bychom pak mohli zavrhnout dlouhodobé nošení bot s vysokým podpatkem…
Co vy, jaké máte zkušenosti se žabkami, vyhovují vám, nebo je ve svém botníku vůbec nemáte?
Nový komentář
Komentáře
Anime Otaku — #15 to je můj případ
Ja jsem zabkova az hruza
Já je mám moc ráda, mám právě pocit, že mi pomáhají trošku rovnat haluxy.... Ale nejraději mám na tvarovaném podpatku, nejen kvůli chůzi, ale taky pro parádu, dělají vyšší postavu
Žabky jsem chtěla, ale mám širokou nohu a tak mi v jaýchkoliv žabkách přetéká malíček i s částí chodidla mimo botu, tak jsem to radši vzdala
Ja jsem se jim strasne dlouho vyhybala, nemohla jsem si zvyknout na to mezi prsty. Jenze tady bylo temer nemozne sehnat jiny typ dobrych sandalu. Tak jsem na ne pristoupila. A ted uz mi vadi, kdyz mezi temi prsty nic nemam. I ted je mam obuty, ac jsem v nocni kosili.


Já je mám ráda. Ne tyhle gumové rovné, ale kožené a tvarované. Už se na ně těším!!!!
Májík — #6 to je skvělé slyšet
a je super, že vše dobře dopadlo
žabky mám ráda. Když je venku nad 30, tak nemají chybu. Jen jednou jsem jela v těch gumových plážovkách autem, při prvním sešlápnutí spojky jsem těžce litovala a padala se přezout.
vzpomínám si na své první žabky, pravá měla pásky ze dvou stran delší, což jsem v obchodě nepoznala, protože jsem je zkoušela přes silonku, tak to dělalo paseku při chůzi. Hodně pak pomohly gelové polštářky přímo do žabek. A prvních 14 dní byly docela nepříjemné. Od té doby uběhlo už několik let, v žabkách chodím skoro celé léto a žádné problémy
Tak plážové žabky, které jsou na fotce nosím fakt jen na pláži nebo na koupáku, ale letní boty mám vesměs samé žabky, ale pohodlné, kožené i na podpatku, chodí se mi v nich i lépe než v těch ostatních nežabkách
ffly — #2 já na tom byla podobně, až jednou jsem narazila na jedny, které jsem mezi prsty necítila ... a od té doby už je můžu .. zajímavé
Suzanne — #5 jj, MUDr. Novák operoval nohy našemu synátorovi fotbalistovi, nedám na tuhle kliniku dopustit
Eva_Fl — #1 , MUDr.Novák i Bc.Španihelová -
Netřeba víc dodávat. V botníku je mám a mám je ráda.
Mám žabky ráda, vytvarované lepší mám i do práce a ty obyčejné = rovné na vyběhnutí z chalupy na zahrádku pro pažitku nebo na drobnou práci kolem záhonků. Mám ráda, když nejsou nožky zavřené v létě v ponožkách a pevných botkách!
Přesně,jak píše Eva. Mám takové,co jsou fakt propracované, žádné slabé "šlupičky", ve kterých je cítit každý kamínek a ty nosím ráda a klidně celý den. Už je mám nějaký ten pátek a jak jsem na ně nedávno koukala ve skříni, už mají svoje nejlepší roky za sebou a já si budu muset brzy koupit nové, doufám, že zase seženu něco podobnýho, i když zatím vidím v obchodech spíš to,co je nahoře na obrázku.
Nemám v botníku ani jednu žabku. Nesnesu nic mezi prstama u nohy....ale vypadají hezky
No zrovna ty na fotce jsou fakt dobry jen tak prebehnout na plaz. Jinak je nosim, mam jich nekolik druhu, vc. ,,zdravotnich" a mam je rada. Zvykla jsem si. Ale musi to byt v prvni rade dobra bota ( sandal ). Tyhle levny jsem mela snad dvoje a oboje jsem vyhodila, ani tu plaz jsem v nich nechodila rada.