Co a jak vaří na dovolené u moře naše další čtenářka Blanka F., se dočtete v jejím příspěvku, za který děkujeme.

Vařím celkem ráda a je mi jedno, kdy a kde. Ale nic se nesmí přehánět, takže na dovolenou k moři jsme si sice vezli něco svého - kousek upečeného krůtího masa k houskám se zeleninou na cestu, sklenici domácího leča, dva balíčky těstovin, nějakou sáčkovou polévku, pár brambor, v chladicí tašce osvědčený sýr, pár vajíček a balíček mražených kuřecích prsou.  A protože máme zahradu, tak před odjezden vždy otrhám rajčata, okurky a papriky - ujídáme cestou, pak během pobytu, dokud je :)

Bydleli jsme vždy zatím v soukromí s možností vaření, takže jsme střídali stravování v restauracích, na ulici a vlastní vaření. Ale i když vařím, tak si tam kupujeme čerstvé ryby, ovoce a zeleninu, případně někdy jsme třeba spoustu výborných rajčat dostali přímo od našich "domácích".

A rozhodně mě rodina nikdy nenutila mít v poledne teplý oběd, spíš jsme v klídku posnídali čerstvé místní pečivo, ovoce, jogurty a pak se vařilo až odpoledne, resp, navečer - a pak jsme vyrazili někam na procházku, na "korzo" na zmrzlinu nebo na dobrou večeři :)

A k zavařování a marmeládám: pryč jsou doby, kdy v obchodech nic nebylo a tak se sbíralo a zavařovalo kde co - teď dělám kompoty jen v menším počtu, hlavně švestky a hrušky, jinak zavařuji okurky a lečo, když se mi urodí na zahrádce zelenina. No a samozřejmě dělám domácí džemy - jahodové, borůvkové, malinové a višňové, protože těm domácím se nic nevyrovná. Také někdy dělám šťávu z malin nebo z lesních jahod a letos jsem od sousedky dostala výbornou bezovou, tak musím kouknout, jestli ještě nějaké bezinky najdu, že bych pár sklenic udělala také. Jo a pak na podzim dělám výborný bezinkový likér :)

Všem krásnou dovolenou a klídek a pohodičku a dobrou chuť přeje Blanka F.

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Šťáva z lesních jahod musí být lahoda. Ale kolik jich tak potřebujete nasbírat, abyste měla alespoň litr?

Jste také takové hospodyňky, milé ženy-in? Baví vás zavařování? Už jste letos něco zavařila? Upekla třeba koláč z borůvek? Pochlubte se, vždyť i zavařování a pečení patří do dovolenkové činnosti a tím pádem k dnešnímu tématu. Nebo se nám raději svěříte s tím, jak se stravujete na svých dovolených? Téma pokračuje a my se těšíme na vaše příspěvky.

Pište na: redakce@zena-in.cz

 

 

Reklama