Příští pondělí bude mít českou premiéru převratná soutěž, které rozbouřila emoce lidí v nejedné zemi. Moment of Truth, na Primě ji přeložili jako: Nic než pravda.

O čem je řeč? Před nějakou dobou jsme vám nabídli video z této soutěže ve článku Jak hrabivá nevěrnice o všechno přišla. Soutěžící je postaven před záludné otázky a jeho úkolem je odpovídat vždy pravdivě. Hráč nestojí proti svým vědomostem, ani proti ostatním hráčům, ale proti detektoru lži.

Úkol je vlastně jednoduchý – odpovědět pravdivě na 21. otázek. Když odpovíte pravdu, zvyšuje se vám možnost výhry, když lež, končíte. Jenže, otázky postupně nabírají na dynamice. Zpočátku jsou docela normální, ale čím je možnost výhry vyšší, tím jsou otázky víc na tělo. Ostatně, podívejte se znovu na video s nešťastnicí Lauren Cleri...


Jak se soutěž kuchtí?

Soutěžící nejprve čeká výslech na detektoru lži, při kterém odpovídají na asi šedesát až sto otázek. Jejich odpovědi „ano“ či „ne“ jsou zaznamenány a vyhodnocovány detektorem lži, výsledky se dozvědí až při natáčení hry.

PhDr. Zdeňka Sládečková,
klinická psycholožka působící v
Klubu Diana

Co si myslíte, že je o sobě člověk schopen říct za pět milionů
v televizní soutěži?

Je to o povaze každého z nás a také o tom, co je kdo schopný a za kolik peněz prozradit. Já bych do toho určitě nešla.
Je jasné, že tyto soutěže jsou velice manipulativní, čili moderátor nebo autoři soutěže mohou velice snadno ovlivnit, kdy člověka dostanou do úzkých. Stačí znát tři čtyři manipulativní techniky a pak si s ním mohou hrát jako kočka s myší.
Samozřejmě záleží na tom, jak žijeme, ale nějaká ta citlivá bolístka, která bude divácky zajímavá, se najde v každém z nás.

V druhé fázi probíhá samotné natáčení hry ve studiu. „Celá soutěž ve studiu se odehrává před početným publikem,“ prozradila projektová vedoucí Romana Baborová, „před publikem sedí nejbližší příbuzní a také přátelé a známí, tak zvaní patroni. V centru scény sedí moderátor a soutěžící. Sedí naproti sobě v křeslech, neschovávají se za žádný stolek, ale naopak jsou před publikem zcela odhaleni.“

V soutěži funguje záchranná brzda

Příbuzní a blízcí soutěžícího – patroni – mají k dispozici tlačítko, kterým mohou zrušit položenou otázku, na kterou nechtějí znát odpověď. To mohou udělat ale jen v případě, dokud na ni ještě nezazněla odpověď. Moderátor následně položí další otázku. Záchranná brzda jde použít jen jednou za hru.

Soutěž uvidíte každé pondělí po 21. hodině.  Provázet jí bude nový moderátor Petr Šiška.

Moderátor Petr Šiška

Petr Šiška se narodil 4. května 1965. Vystudoval Pedagogickou fakultu, ale živil se jako hudebník ve skupinách Petarda, Excitron a v doprovodných kapelách Věry Špinarové a Heidi Janků. Od roku 1990 byl moderátorem Nočního proudu Československého rozhlasu. Jako redaktor a moderátor také spolupracoval s televizemi Cable plus film, TV Premiéra a Česká televize.
Je autorem řady písňových textů pro různé interprety naší popmusic. Na kontě má například texty k písním Když se láskám stýská (Věra Špinarová), Pokaždé (Karel Gott), Sundej kravatu (Helena Vondráčková) nebo Ještě, že tě lásko mám (Petr Kolář). V roce 1993 založil třinecký festival Noc plná hvězd.

Těšíte se na tento pořad? Myslíte si, že byste byla schopná se podobné hry zúčastnit jako soutěžící? Na jakou otázku byste nikdy neodpověděla pravdivě? Koho byste poslala do této soutěže? Co byste dělala, kdybyste se při podobné soutěži dozvěděla o partnerově nevěře?

Reklama