V českých kinech právě běží nové drama, jež se vrací k ničivé katastrofě v Indickém oceánu (2004), při které zahynulo 230 000 lidí. Příběh na základě skutečné události nám připomíná, že i poklidná dovolená v ráji se může změnit v peklo. V originále se jmenuje The Impossible, v programech kin jej naleznete pod zdánlivě poetickým názvem Nic nás nerozdělí.

Manželé Henry (Ewan McGregor) a Maria (Naomi Watts) se svými syny, kteří ve filmu bojují o život,  se rozhodli strávit poklidné Vánoce v Thajsku, stejně jako naše top modelka Petra Němcová. Vzpomínáte? Šílený zážitek z romantického výletu, kde tragicky zahynul i její přítel, ji motivoval k založení charity na pomoc obětem živelných katastrof Happy Hearts Fund. Podrobně se k hrůzostrašné tsunami, kterou vyvolalo zemětřesení na Sumatře, vrací i ve své knize Vždy s láskou, Petra…

Nic nás nerozdělí, Bontonfilm a. s.

„Tsunami je exotické japonské slovo značící ´vlna v přístavu´, jež zná právě po tragických událostech v Indickém oceánu v roce 2004 každý,“ říká RNDr Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu  Akademie věd České republiky, a dodává, že „nejčastěji příčinou vzniku tsunami jsou silná mělká zemětřesení pod mořským dnem, při kterých dojde k vertikálnímu posunu dvou bloků zemské kůry.“

Jak se chránit před tsunami

 • Pokud zjistíte, že nastalo silné zemětřesení, buďte připraveni na rychlý útěk z pobřežní oblasti na vyvýšené místo mimo dosah vln.
 • Spolupracujte s úřady. Je-li vydáno oficiální varování, poslechněte. Na evakuaci máte možná jen pár minut.
 • Blížící se tsunami je někdy ohlašováno rychlým vzestupem nebo poklesem mořské hladiny. Buďte všímaví.  
 • Malá tsunami v jednom místě pobřeží může narůst do velké výšky o kousek kilometrů dále. Nepodceňujte nebezpečí.
 • Tsunami není jen jedna vlna, proto je nutno zůstat mimo ohroženou oblast, dokud není vyhlášen konec poplachu.
 • Nikdy se nechoďte dívat na tsunami na pobřeží. Když ji vidíte, jste příliš blízko…

(zdroj: ig.cas.cz)

Nic nás nerozdělí, Bontonfilm a. s.

Na rozdíl od tsunami, které je nejpravděpodobnější v Tichém oceánu, se se zemětřesením můžeme setkat i v Evropě. 

Jak se chovat při zemětřesení

Pobýváte v rizikové oblasti? V ideálním případě si již dopředu rozmyslete, jak se chovat v případě zemětřesení na daném místě.

 • Zjistěte, kde je vypínač plynu, vody a el. proudu, a zda vás neohrozí padající předměty (poličky, skříně).
 • Mějte při sobě důležitá telefonní čísla, doklady, peníze, svítilnu a další potřebné věci (pití, trvanlivé jídlo) pro případ rychlého opuštění místa.

Nic nás nerozdělí, Bontonfilm a. s.

Pokud dojde k zemětřesení, vyhledejte nejbližší bezpečné místo: rám dveří, pod pevným stolem, pultem nebo postelí, v nouzi se vtiskněte do některého z vnitřních rohů místnosti.

 • Jste-li ve výtahu, opusťte jej v nejbližším patře.
 • Pokud vás otřesy zastihnou na schodech, sedněte si, jednou rukou se přidržte zábradlí a druhou si chraňte hlavu.
 • Venku pozor na padající římsy a komíny. Raději vyhledejte otevřená místa dále od budov, mostů, stožárů vysokého napětí a vysokých stromů.
 • Po zemětřesení zachovejte klid a buďte připraveni na dotřesy. Zapněte si rádio, pokud je k dispozici, a sledujte instrukce. Poslouchejte příkazy policie, hasičů a záchranných týmů.

(zdroj: ig.cas.cz)

Nic nás nerozdělí, Bontonfilm a. s.

Jarek Nohavica ve své písni Ladovská zima zpívá: „Praotče Čechu, tys byl ale strašny cyp. Kdyby si popošel ještě o pár kilometrů dále - tak jsem se teďka mohl kdesi v teple v plavkách válet,“ ale já si říkám díky bohu a praotci Čechovi za tu poklidnou rodnou kotlinu. Když jsem byla před lety na Balkánském poloostrově, drclo tam s námi slabé zemětřesní a říkám upřímně, že to nebyl pocit, který bych si chtěla zopakovat, zvlášť když místní obyvatelé byli viditelně znepokojeni a začali vyprávět, jak v šedesátých letech velké zemětřesení jim zrušilo celé městečko.

Závěrem

Když jsem studovala materiály k tomuto článku, padla na mě silná deprese... kromě zemětřesení a tsunami o náš život často v mnoha oblastech světa usilují také různě silné vichřice, bouřky, krupobití, povodně atd.

Inu „Poručíme větru, dešti neplatí a nikdy platit nebude!“ Přírodu je třeba respektovat!

Na druhou stranu je mezi námi asi řada jedinců, kteří se rádi z pohodlí křesla ztotožňují s trpícími lidmi, jinak by filmová studia neprodukovala takové množství katastrofických filmů, které mají často katastrofální úroveň. :-)

A co si o tom myslíte vy?

Reklama