Někteří se na energii ostatních pasou doslova cíleně, jiní možná ani netuší, co svému okolí působí. Energetičtí upíři mají mnoho podob. Může to být věčně negativní a ublížená kolegyně, šéf, který vás v jednom kuse ponižuje, kamarádka, která nezavře pusu a vás ke slovu nepustí, sousedka, co vás v jednom kuse pronásleduje, nebo třeba i partner, pod jehož drobnohledem a kritikou jste den co den. Jde jen o to, takového „vysavače“ včas rozeznat a naučit se žít s ním, nebo ještě lépe - bez něho.

Foto: Shutterstock

Čím se energetický upír vyznačuje?

  1. Netěšíte se, až dotyčného člověka zase potkáte. Stačí být s ním chvíli v jedné místnosti, aby se dostavily psychické i fyzické následky. Rozbolí vás hlava a cítíte se unavená až naprosto vyčerpaná. Někdo dokonce můžete pociťovat i úzkost, nevolnost, závrať či bolest těla.
  2. Věčně si stěžuje. Celý svět se proti němu spikl, každý mu ubližuje, má jen smůlu. Ať už se mu snažíte pomoci sebevíc, nemá o to zájem. Přitom si často stěžuje na úplné prkotiny. Jde mu výhradně o to, aby ho druzí poslouchali a litovali.
  3. Dokáže zaútočit na vaše bolavé místo. Přesně ví, co vám ublíží, a dokáže to nenápadně vytáhnout v ten pravý čas. Neštítí se proti vám použít ani tajemství, která jste mu kdysi vy sama svěřila. Těší ho to tím víc, čím víc vás zraňuje.
  4. Libuje si, když ve vás probudí pocit viny. Rád používá věty typu: „Tobě na mě stejně nezáleží. Kašleš na mě. Nechala jsi mě v tom…“
  5. Rád vás vytáčí do vysokých obrátek. Dělá mu vyloženě dobře, když vás může něčím naštvat. Čím víc běsníte, tím spokojenější je. Krmí se vaším hněvem.
  6. Snaží se vám všemožně vlichotit a vnutit. Je tak milý a přátelský, až vás svou nákloností a neodbytností začne dusit. Dokáže hltat každé vaše slovo, nezpustí z vás oči, na všechno přikyvuje. Všechno vám vždy pochválí, ale kdybyste ho slyšela, co vykládá za vašimi zády, nadšená asi nebudete.
  7. Vysávat energii mohou i lidé vstupující do vašeho osobního prostoru, tím spíš ti, kteří se vás k tomu ještě rádi dotýkají, aniž by vám to bylo příjemné. Mohou to být klidně i úplně cizí osoby. Stejně tak vás může oslabovat neustálý nepříjemný oční kontakt, který s vámi daná osoba udržuje.

Podtrženo, sečteno, typů energetických upírů existuje celá řada. Všímejte si především toho, jak se po kontaktu s danou osobou cítíte. Komunikace s lidmi by nás měla v ideálním případě obohacovat, těšit a nabíjet, ne dostávat do stavu úzkosti, provinilosti, zlosti a následně naprosté vyčerpanosti.

Jak se bránit?

Nejlepším receptem, jak se energetickým upírem nenechat dál vysávat, je odejít z jeho dosahu. Jenže takový luxus si nemůžeme dopřát vždy. Je to tedy na naší psychice. Nepřistupujte na jeho hru, nenechte se stáhnout na jeho vlnu. Převeďte hovor jinam, nebo se alespoň pokuste sebrat všechny síly a zůstat nad věcí. Usmívejte se a postavte si kolem sebe pomyslný štít, za který se jeho jedovaté sliny nedostanou. Doporučuje se také při konverzaci překřížit ruce a po rozloučení si je opláchnout vodou, která očišťuje i v psychické rovině. Někdy si ale bude třeba dát rovnou sprchu.

Čtěte také:

Reklama