Řetězovka

k1.jpg
Foto: Shutterstock

Je to středně vysoká trvalka, kterou mám sama v plánu zasadit na záhon. Vypadá, jako by vypadla ze svatební kytice. Nakvétá až v druhé půlce léta, v srpnu a v září. Květenství tvoří široký klas, který se postupně otvírá se svými něžnými krásně tvarovanými květy. Postupné rozkvétání prodlouží její nádheru. Má ráda vlhko a kyprou půdu, může být i lehce podmáčená. Sázejte jí na slunce, v polostínu se jí nebude tak dobře dařit. 

Čechrava

k2.jpg
Foto: Shutterstock

Čechravy mají zajímavé květy, jedná se o stínomilnou trvalku, která má ráda vlhčí zeminu. V bílé barvě je doslova kouzelná. Má bohaté květenství, svými drobnými a hustými kvítky připomíná cukrovou vatu. Vyrůstá do 40 cm. Pokud ji dáte do stínu, krásně toto místo prosvítí. Když jí dobře pohnojíte, oplatí vám péči bohatostí květů, zejména v červenci. 

Písečnice

k3.jpg
Foto: Shutterstock

Písečnice patří mezi „kobercové“ trvalky. Mám ji na skalce, dobře snáší sušší místa. Mám z ní radost, když mi v pozdním jaře vykvete a utvoří celistvý hustě kvetoucí něžně bílý polštář. Hodí se i do trvalkových záhonů, ale vždy počítejte s nízkým, spíše poléhavým vzrůstem, nedávejte ji za vyšší kytky, zde nevynikne. Nemá žádné speciální nároky, daří se jí skoro všude, jakmile dobře zakoření, bude vám dělat radost každým rokem. I když odkvete, bude vypadat hezky, její stálezelené listy vytvoří pěkný trs.

Kopretina

k4.jpg
Foto: Shutterstock

Tato trvalka je královnou venkovských luk. Můžete si ji ale vysadit i na zahradu. Dorůstá až do výšky 1 m, působí velmi něžně. Jestliže si jí dáte do vázy, vydrží vám dělat dlouho radost. Preferuje slunné místo, kde se může plně rozvinout a dorůst do své krásy. Snadno jí vypěstujete i ze semena. Dobře se kombinuje s ostatními trvalkami, na záhoně vytvoří dominantní krásu. 

Hvězdnice

k5.jpg
Foto: Shutterstock

Jedná se o nenáročnou trvalku, která kvete na konci léta a svými květy se žlutými středy oživuje zahradu až do října. Některé druhy dorůstají až do 1 m. Když ostatní trvalky mají již po sezóně, hvězdnice krásně kvete. Nesázejte ji na suché místo nebo do stínu, to ji nebude prospívat. Je dobré ji zkombinovat s jarními cibulovinami nebo s trvalkami kvetoucími v létě, abyste neměli prázdný záhon, který vykvete až v září. 

Kalina

kaka.jpg

Foto: Shutterstock

Jedná se o keř, který krásně kvete. Je jich více druhů a bílé patří mezi velmi oblíbené. Kamélie vás okouzlí tím, jak hodně nakvétá. V červnu je keř doslova obsypán bílými kvítky, které tvoří kulovitá květenství. Pěstování není náročné, kamélie má ráda slunečné místo, snese i polostín. Hodí se do živých plotů, které hezky oživí.

Hortenzie

sa.jpg

Foto: Shutterstock

Bílé hortenzie se svými kulovitými květenstvími udělají radost každé zahradnici. Je dobré je zkombinovat s dalšími hortenziemi v jiných barvách, kde bílá hezky vynikne. Pro pěstování mají rády polostín a nepřímé slunce, na chráněném místě před větrem. Prospěje jim půda s rašelinou, daří se jim v kyselejším prostředí. Potřebuje pravidelnou zálivku, nemá ráda sucho. 

Zvonky

k8.jpg
Foto: Shutterstock

Většina z nás má v podvědomí zvonky jako modré nebo fialové. Krásné jsou ale také v bílé barvě. Jen je třeba najít ten správný druh. Například zvonek broskvolistý je přesně takový.  Dorůstá až do výšky 1 m, patří k nenáročným trvalkám. Když ho vysadíte za nižší trvalky, uvidíte, jak vynikne. Kvete od června do července a potřebuje pravidelnou vláhu. Pokud milujete něžné zvonky, zasaďte si jeho bílou variantu. 

Zdroj informací: vlastní pěstitelské zkušenost, profizahrada.cz, semena.cz a katalogrostlin.cz 

Naše články:

Reklama