Scindapsus, potos, šplhavník… tato téměř nezničitelná liána našich bytů má mnoho jmen.
Tato popínavá, velmi rychle rostoucí rostlina vytváří vzdušné kořeny, kterými se přichytává na jakoukoliv oporu. Neméně obratné jsou její výhony, které se dokáží obtočit kolem čehokoliv. Má srdčité, kožovité, lesklé listy se žlutými nebo bílými skvrnami. V dobrých podmínkách mohou stonky dorůst až 2 m. Pěstovat ji můžeme jako pnoucí šlahouny, stejně jako ji vést na mechovém stonku nebo i na bambusové tyčce.
Původ, přirozené prostředí
Tato rostlina je doma v Indonésii.
Popis
V obchodech se můžeme setkat s mnoha rozličnými odrůdami. Golden Queen má zelené listy se žlutými skvrnami, Marble Queen naopak s bílými skvrnami, Scindapsus pictus Argyraeus poznáte podle stříbrných skvrn na zelených listech a podle tenkého bílého okraje na listu. Světle zelená odrůda „Neon“ vyniká v kombinaci s tmavozelenými rostlinami.
Nároky na pěstování
Tato rostlina je opět jednou z těch, kde platí, že méně je více. Nesnáší časté přesazování. Vyloženě ošklivá hlína jí svědčí a nevadí jí ani několikaleté nepřesazování. Starší rostliny už raději nestěhujte, po změně stanoviště mohou uhynout.
Množí se velmi snadno, proto je vhodnější si vypěstovat novou rostlinu. Velmi dobře roste také ve sklenici s vodou nebo v hydroponii.
Ve zkratce
Světlo: Světlé stanoviště bez přímého slunce. Jako jedna z mála rostlin snáší i stinné chodby, výhonky jsou ale slabší a mizí světlé skvrny na listech.
Teplota: Ideální je 20–24 ° C, v zimě by teplota neměla klesnout pod 13 °C. Při nižších teplotách prochládá, pokroutí se listy a hyne.
Vzduch: Vhodná je vyšší vlhkost vzduchu, kterou jí zajistíme častým rosením listů. Ale dobře roste i v suchém vzduchu, ale tehdy může mít zaschlé zhnědlé listy.
Zálivka: V době růstu vydatně zaléváme. Pozor však na přelití, které nesnáší. V zimě zálivku mírně omezíme.
Žloutnoucí a opadávající listy mohou být známkou nadměrného zalévání.
Hnojení: V době růstu (únor–říjen) zaléváme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem. Přes zimu hnojíme celkem dvakrát.
Množení: Lehké množení stonkovými řízky, které necháme ve vodě nebo přímo v zemině zakořenit.
Škůdci: Rostlina je dosti odolná, přesto ji můžou napadnout svilušky.
Zajímavost
Se šplhavcem můžete dělat prakticky cokoliv. Elegantně vám zaroste strop, stěnu nebo cokoliv nevzhledného v bytě J
Nový komentář
Komentáře
me pokazde chcipla....
krásná, udělá hodně parády a je fakt nenáročná
Anubis: Já Růži z Jericha mám a je to opravdu tak, jak píšeš.Je to suchá koule- vypadá jako kulička sena. Když jí dáš do misky s vodou, během několika hodin zezelená, roztáhne se do plochého tvaru. Když jí necháš bez vody, zase uschne a můžeš jí dát do vody třeba až zas za rok a opakuje se to stejně. Uvádí se, že takhle přežívá i stovky let. Já to mám vyzkoušené po roce a opravdu to funguje.
Máme ji taky doma a babička nám tvrdila, že tahle kytička je jakási "rosnička" mezi rostlinami a opravdu občas se jí na konci listu objeví kapička vody (i když jsme ji nezalévali ani nerosili) a pak skutečně venku pršelo...
to jsme měli doma, když jsem byla malá. Strašně se líbila papouchovi. Udělal cvak cvak zobákem a dva metry kytky šly k zemi. Potvora to dělal dost často, ale je zajímavý, že kytka přežila - roste fakt fofrem.
taky je to u nas "blazen" a je to opravdu neznicitelny a diky za typ, proc zloputne nebo mizi skrvny
Jo to je opravdu potvora neznicitelna. Za 11 let mi z jedne rostliny huste rostla po celem byte 2+kk. Pak jsem se stehovala a nevedela, co s ni, tak si ji vzala na inzerat nejaka maserka do sve provozovny.
Mam ve starem byte uplne novy "klacek potazeny jutou", jestli ho nekdo chcete na scindapsus nebo neco jineho, dam Vam ho zdarma z Prahy 7, ale dostanu se do stareho bytu az zase za nekolik tydnu, tak napiste kdyztak vzkaz do vzkazovniku.
pujka: takhle neslavně proslulá je spousta kytek - např.fíkus nebo tchýnin jazyk
taky mám taky
z jedné rostlinky jich mám už asi pět.Nemám místo na to aby se pnuli, takže občas udělám radikální řez, všechny je ostříhám a dám znovu zakořenit a mám pak zase nové husté rostlinky
U nás se tomu říká trifid, protože je fakt nezničitelná. Už mám tři
Švagrová ji pěstuje zamotanou na drátěném kole, má nádherné velké žíhané tmavě zelené listy, není skrz ní vůbec vidět, chvíli jsem váhala, co že to je za květinu, když jsem ji viděla poprvé znám ji jen rozmotanou na skříni atd.
je to moje nejoblíbenější kytka.
Vždycky když se nám při domácím kutění někde něco nepovede - flek na zdi, odloupnutá malba nebo tak - řeknu: Dáme tam kytku !!!!
A myslím tuhle
Je to super kytka, i když tak před 3mi lety ji u nás v obchodě nikdo nechtěl koupit , připomínala jim kancelář a chodby na uřádech (za komunismu byla rozšířená opravdu všude). Teď je to o moc lepší, jak je výběr z několika byrevných variací, tak se můžou lidi utlouct . Dala jsem jí jako dárek své "malé" (13let) sestřenici, a moc jí baví jí množit, vždycinky se ujme Zahradničení zdar
u nás se tomu říká voděnka a já jí mám okolo kuchyně po celé zdi...vždy jednou za čas když začnou odpadávat listy jí ustřihnu a zasadím nové výhonky..a zase se rozroste
Kdysi jsem ho taky měla tažený po kuchyni, ale když jsme pak chtěli malovat, tak nebyl k rozmotání. Tak jsem si udělala z drátu kolo, které jsem píchla do květináče a točím ho dokolečka. Je krásně hustej a lupeny má nádherný. Druhek točím kolem "klacku potaženém jutou" a je taky nádhernej. Vůbec mu nevadí, že je s námi v ložnici, kde se celoročně netopí. Navíc máme i v zimě pootevřené okno. Nevím, kolik tam máme stupňů, ale o moc víc, než těch 13 to asi nebude. Myslím, že i na větší chlad si zvykne, když to není náhlý teplotní šok.
U nás se tomu také říká blázen. Mám ho v obýváku v květináči dva výhonky a zakrývají mi celou jednu stěnu. Vypadá to moc hezky, zelená po celé zdi. Teď jsem si dala zakořenit další dva a dám ho do dětského pokojíčka. I tam se hezky potáhne po stěně. A mám ho tak dlouhý, že to snad ani nejde změřit, takže ty 2 metry uváděné v článku jsou hodně podsazené.
Já ho mám v kuchyni na lince a je všude.Pokrývá celý hořejšek, je i za linkou, prodírá se kdejakými škvírami. není vůbec změřitelný.
...co dva metry... ..máti má potos omotanej na dvakrát kolem jídelny... ..Já teda nee...asi protože nehnojím a zalívám, aý začnou žloutnout listy...
A tady u nás se tomu taky říká "blázen"...
Kdysi jsem v jedné kanceláři viděla potos vyvázaný na mechovém kmínku - no spíš to byl pořádný vysoký kmen a byla to nádhera - krásná zdravá rostlina s obrovskými listy. Myslela jsem, že je ta rostlina umělá, protože takové velké listy u potosu jsem v životě neviděla. Asi na tom místě měla rostlina ideální podmínky, neměla totiž žádné zaschlé ani flekaté listy - byla zkrátka dokonalá - prostě jako umělá