Zdravotně postižení se během posledních 15 let dostali z uzavřených ústavů na periferii venkova na veřejnost, běžně je potkáváme na ulicích, v hromadné dopravě, ale i ve školách a v mnohých profesích.


Tělesně zdravotně postižení to se svou integrací do společnosti mají „o fous“ jednodušší než mentálně postižení, kteří se do společnosti začleňují jen velmi těžko (přesto existují projekty chráněných dílen, ale i kaváren, kde mentálně postižení pracují jako číšníci a barmani).

Tělesný handicap není na újmu velkému nadání, a tak je umožněno mnoha mladým zdravotně postiženým lidem studovat nejrůznější obory, a to nejen manuální a tradiční (např. nevidomí maséři), ale i univerzitní. A tak potkáváme fyziky, psychology nebo učitele, kteří jsou nevidomí, neslyšící nebo na vozíku. A je to dobře.
Mnohdy právě postižení na jedné straně znamená velkou hřivnu na straně druhé.


A tak velké nadání ve fyzice např. známého britského matematika a fyzika, známého především svými objevy v kosmologii, Stephena Hawkinga, který trpí degenerativním postižením pohybových nervů (tzv. amyotrofní laterální sklerózou) a od svých 26 let je postupně naprosto odkázán na invalidní vozík, který se dnes dorozumívá pomocí syntetizátoru počítače a přes svou naprostou tělesnou nemohoucnost napsal řadu odborných knih, např. A Brief History of Time (Stručná historie času) nebo The Universe in a Nutshell (Vesmír v kostce), které patří k světovým bestsellerům. Hawking má smysl pro humor, hrál i v u nás známých seriálech Star Trek nebo v The Simpsons. Je také členem mnoha vědeckých institucí.


Další významnou zdravotně postiženou osobou je známý americký matematik trpící schizofrenií John Nash, známý svým zfilmovaným příběhem Čistá duše na motivy úspěšného románu Krásná mysl. John Nash se zabýval teorií her. Jeho disertace Non-kooperativní hry tvořila základ tzv. Nash-rovnováhy (jde o aplikovanou teorii her, kde se pracuje na možnostech ovlivňování partnerů ve hře (např. na  kapitálovém trhu). Nash dokázal předpovídat chování jednotlivých aktérů právě díky stimulaci podmínek trhu), která mu v roce 1994 vynesla Nobelovu cenu za ekonomii. (srov. www.wikipedia.org).


Další z mnoha významných osobností ze světa zdravotně postižených jsou např. Kanaďan Terry Fox, kterému byla v 18 letech amputována noha, poněvadž v ní měl rakovinu kosti a jehož každoroční běh od roku 1980, kdy za 143 dní uběhl 5 565 km napříč Kanadou, k boji proti této zákeřné chorobě strhl mnoho lidí a běh na jeho památku se běží dodnes i v České republice.


Další skupinou, kde se zdravotně postižení mohou velmi dobře uplatnit, jsou pomáhající profese. Jejich utrpení, které museli překonat na cestě k integraci do společnosti a které velmi často zůstává nedoceněno, jim umožnilo nabýt mnohdy neuvěřitelnou empatií, se kterou mohou rozumět a pomoci (což často znamená totéž) trpícímu člověku ať s podobným postižením, s jinou nemocí nebo prostě jen s trápením.


Myslím, že můžeme velmi uvítat všechna místa, která se otevírají zdravotně handicapovaným, popř. se snaží o bezbariérovost, i když je to často možné jen díky velkým finančním nákladům, ať jsou to veřejné instituce, kavárny nebo obytné domy. Umožnit rovný vstup postižených i na pracovní trh je sice hudbou budoucnosti, ale je třeba se o to snažit, je třeba mít na paměti, že postižení nás zdravé mohou obohatit svým úhlem pohledu na naprosto běžnou životní situaci.

Zkuste si někdy projet město s přítelem /přítelkyní vozíčkářem/-kou a vychutnejte a objevte jejich pohled na realitu. Je jistě třeba usilovně pracovat, především v medicíně, na všech možnostech odstranění dědičných vad a postižení, ale jistě ne se těchto možná Beethovenů a Mozartů se zbavovat.


Přeji hezký den,

 

Ynets


Čekala jsem, kdo připomene tyto génie, kteří žijí s handicapem. Díky za to.


editorka Mira

 

Téma na pondělí:
Zdravotně postižení
Máte ve svém okolí zdravotně postiženého?
Jak vnímáte tyto lidi?
Existuje něco, co vám na nich vadí?
Jsou diskriminováni?
Znáte příklady jejich integrace do společnosti?
Podílíte se na pomoci zdravotně postiženým a jak?

Víte, jaké mají životní náklady a jestli jsou postačující?

Napište nám a my ty nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!
redakce@zena-in.cz

Reklama