„Byla to moje blbost. Myslela jsem si, že jsem mladá, zuby si čistím dobře, takže jsem návštěvy zubaře hodně zanedbávala. Doktor mi promluvil do duše o tom, jak moc je prevence důležitá, nejen co se týče zubů. Hned jsem se objednala i k obvoďačce, kde jsem také pár let nebyla. Pravidelně totiž chodím jen ke gynekologovi,“ říká Lucie. Jenže ani ke gynekologovi nechodí každá žena, která by měla.

Příběh Lucie není ničím výjimečný. Zanedbávání preventivních prohlídek totiž není u Čechů nijak ojedinělé. Vyplývá to ze statistik českých pojišťoven a tento trend potvrzuje také Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.
5c77d15f2176dobrazek.png

„Mohu uvést například statistiku preventivních prohlídek u gynekologa, na kterou mají ženy od 15 let nárok jednou ročně zdarma. Z naší statistiky vyplývá, že v roce 2017 tuto prohlídku absolvovalo necelých 60 % žen a v roce 2018 to bylo 55 % z těch, které na ni měly nárok“ zmiňuje konkrétní čísla Hana Kadečková.

Včasné zachycení zdravotních problémů, nejenže zvyšuje šanci, že je člověk dostane pod kontrolu nebo zcela vyléčí, ale snižuje také náklady vynaložené na léčbu. V dnešní uspěchané době mají nejen ženy tendenci zapomínat na vlastní zdraví.

Práce, vyzvednutí dětí ze školky či školy i uvaření večeře má u mnoha z nich přednost. Mnohdy už nezbývá čas, ale ani paměťová kapacita na to, kdy se mají dostavit ke kterému lékaři. Situaci mohou usnadnit některé chytré aplikace. Problém s časem sice nevyřeší, ale budou myslet za vás. Pro své klienty je vytvořily i jednotlivé pojišťovny.

Chytré aplikace největších zdravotních pojišťoven

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (111) –  Moje VZP
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (2011) – ZP211
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) – aplikace Zdraví v mobilu
  • Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (207) – mVitakarta
  • Vojenská zdravotní pojišťovna (201) – Zdraví na klik


V následující tabulce se dozvíte, jak často byste měla zajít za lékaři v závislosti na věku. Samozřejmě za předpokladu, že netrpíte zdravotními obtížemi, které by si vyžádaly dřívější návštěvu. 

Lékař 18-35 35-50 50+
Praktický lékař každé 2 roky každé 2 roky každé 2 roky
Gynekolog 1x ročně 1x ročně 1x ročně
Zubař 2x ročně 2x ročně 2x ročně
Mamograf X 45+ každé 2 roky každé 2 roky
Endoskopie střev X X 55+ každých 10 let
Test okultního krvácení ve stolici X X

do 55 1x ročně
55+ 1x za 2 roky

Přečtěte si také:

Reklama