Tvrdost vody

Začněte správným nastavením tvrdosti vody, kterou pro přípravu kávy budete používat. Pokud je tvrdost vody vyšší než 21 °dH, je vhodnější používat balenou pitnou vodu, případně vodu před použitím upravit. Díky tomu nebudete muset odvápňovat kávovar tak často.

cle.jpg
Foto: Shutterstock

Pro větší komfort při údržbě

Při pravidelné údržbě jistě oceníte automatické programy pro odvápnění přístroje či odmaštění spařovací jednotky, k jejichž spuštění vás přístroj ve vhodném okamžiku vyzve. Pro tyto čisticí programy používejte výrobcem dodávané čisticí prostředky – tablety.

Komfortní je i mytí vybraných součástí v myčce. Tyto prvky bývají výrobcem označeny symbolem. V myčce bychom neměli mýt pohledové části přístroje, protože vlivem mycí chemie a teploty v myčce mohou změnit svůj vzhled. Z důvodu šetrnosti k plastovým dílům jsou vhodné výhradně mycí programy s teplotou do 55 °C.

Doporučené intervaly pro jednotlivé části údržby

  • Denně (na konci dne)           

Vylijte zbylou vodu ze zásobníku na vodu. 

Vysypte a umyjte nádobu na kávovou sedlinu, vylijte a umyjte odkapávací misku a odkapávací plech. 

Všechny výše zmiňované součásti kávovaru lze mýt v myčce, stejně jako nádobu na mléko či trysku na mléko, pokud jste si pochutnávali na kávových specialitách s mlékem.

  • Jednou týdně (při silném znečištění častěji)

Myčce můžete svěřit také centrální trysky (bez nerezového krytu), ale mléčný ventil a připojovací díly rozvodů mléka čistěte výhradně ručně dodaným čisticím kartáčkem.

Pro spařovací jednotku je vhodné výhradně ruční mytí teplou vodou bez čisticího prostředku – díky tomu bude zachována dobrá chuť kávy a předejde se tvorbě choroboplodných zárodků.

Suché zbytky mleté kávy z vnitřního prostoru (pod spařovací jednotkou) odstraňte vysavačem.
Velmi důležité je rovněž omýt plášť teplou vodou s mycím prostředkem a následně osušit měkkou utěrkou.

coo.jpg
Foto: Shutterstock

  • Jednou měsíčně:

Suchou měkkou utěrkou vyčistěte zásobník na zrnkovou kávu, ze zásobníku na mletou kávu odstraňte zbytky mleté kávy. Po vyjmutí zásobníku na vodu vyjměte také sítko a opláchněte ho pod tekoucí vodou. Čisticím kartáčkem rovněž očistěte parní trysku.

  • Po výzvě na displeji:

Automatický program umožní odmastit spařovací jednotku k tomu určenou čisticí tabletou. Předtím byste ji ještě měli vyjmou a umýt. 
Naprosto nezbytným úkonem je odvápnění. Trvá asi 15 minut a postačuje k němu jedna odvápňovací tableta. Pokud byste tak neučinili, přístroj se zablokuje.

Zdroj informací: tiskové podklady, Jiří Šeba z Miele

Reklama