Kam nechodí slunce, tam musí lékař. Nebo je to přesně naopak? Jestli vůbec existuje bezpečné opalování, ale také na zdravou míru pobytu na slunci, a jak se před ním nejlépe chránit, jsme se zeptali dermatoložky Aleny Machovcové.

Říká se, že sluníčko léčí a máme na něj chodit. Na druhou stranu je pro naši pokožku nebezpečné. Kde je hranice?
Určitě má sluníčko řadu pozitivních vlastností a účinků. Bez slunečního záření by byl nemožný život na Zemi. Ať už je to teplo, světlo, produkce chlorofylu, pro lidi produkce vitaminu D… Má však také řadu negativních účinků jako předčasné stárnutí kůže, zvýšené riziko vzniku kožních nádorů či riziko spálení kůže. Jako u všeho je tedy třeba používat normální selský rozum. Hranici máme každý ve svém fototypu, který určuje bezpečnou dobu pobytu na slunci. Pobyt na slunci v současném počasí a v době kolem poledne rozhodně není bezpečný pro nikoho.

sun cream

Existuje vůbec bezpečné opalování?
Ne, každé zhnědnutí kůže je ochranná reakce jádra kožních buněk před poškozením. Nicméně i při bezpečném pobytu venku naše kůže trochu ztmavne. Je to přirozená reakce.

Dokáže nás ochránit krém na opalování?
Kvalitní opalovací krém aplikovaný opakovaně během dne a v dostatečném množství pomůže naši kůži ochránit. Neměl by být ale jediným opatřením, vždy je nutné postupy kombinovat, existuje zkratka 3K. Tedy klobouk, kalhoty a krém. K tomu bych doplnila ještě sluneční brýle.

Je třeba mít rozdílný opalovací krém na tělo a obličej?
Není třeba používat jiný přípravek. Důležité je mít dostatečný faktor a texturu, která je vhodná pro náš typ pleti.

Stačí namazat se těsně před pobytem na slunci, nebo až na pláži?
Pro chemické filtry, které jsou ve většině přípravků, platí, že se mají aplikovat alespoň 30 minut před pobytem na slunci. Musí se do kůže vstřebat, aby začaly fungovat. Krémy s fyzikálními filtry, které odrážejí UV záření, fungují okamžitě. Jsou určeny pro děti. Každopádně je důležité nezapomínat na přimazávání se během dne.

Je třeba používat opalovací krém, i když je pod mrakem?
Určitě! UV záření proniká i přes mraky a působí na kůži.

Jaký ochranný faktor by nám měl postačit v našich klimatických podmínkách? Je zbytečné používat vyšší?
Záleží na fototypu, světlejší by měly používat vyšší filtry. Ale rozdíl v procentech účinku mezi faktorem 30 a 50 není až tak zásadní. Do našich podmínek pro běžnou denní ochranu stačí faktor 15, v letním období mezi 20-30. V extrémních vedrech bychom ale měli začínat s faktorem 50. Poté lze přejít na 30.

Co dělat, pokud se spálíme?
Pokud kůže zarudne, pálí, tak bychom ji měli chladit. Třeba studenými obklady, tvarohem nebo bílým jogurtem z lednice. Tyto obklady je nutné často měnit. Z lékárny lze použít Hydrocortison ung., který je volně prodejný. Nebo lokální kortikosteroid, pokud ho máme k dispozici.

machovcova MUDr. Alena Machovcová se specializuje na dermatologickou alergologii a profesionální dermatózy, věnuje se pacientům po orgánových transplantacích. Aktivně přednáší na domácích i zahraničních odborných fórech. Publikuje odborné články v zahraničních a domácích odborných časopisech. Je členkou České dermatovenerologické společnosti a Evropské Academie Dermatologie a Venerologie.

daylongTip redakce

Daylong nabízí řadu produktů sluneční ochrany s vysoce účinnou UVA a UVB ochranou pro malé i velké. Například Daylong sensitive SPF 50+ Gel, lehký gel speciálně vyvinutý pro citlivou kůži se sklonem ke sluneční alergii a mastnou pleť. Nemastí a je vhodný na tělo i obličej, rychle se vstřebává a zanechává na kůži příjemný pocit. Poskytuje vysokou sluneční ochranu a je extrémně odolný vůči sladké i slané vodě. K dostání je v lékárně. Daylong nabízí řadu produktů sluneční ochrany s vysoce účinnou UVA a UVB ochranou pro malé i velké.

Nevíte, jaký jste fototyp a jak vysoký ochranný faktor použít? Jděte na www.daylong.cz

Čtěte také:

Reklama